ساخت کیت تشخیص کرونا مبتنی بر کاغذ توسط هند

گروهی از محققان هندی کیت تشخیص کرونای مبتنی بر کاغذ و ارزان قیمتی توسعه داده‌اند که مثل تست بارداری نتیجه را به سرعت تحویل می‌دهد.

به گزارش جهان مانا به نقل از اسپوتنیک، این کیت تشخیص کرونا Feluda نام داشته و مبتنی بر فناوری ویرایش ژن «کریسپر» ساخته شده است. به گفته محققان این کیت نتایج را در کمتر از یک ساعت تحویل داده و تقریباً ۶.۷۵ دلار قیمت دارد.

کیتFeluda توسط شرکت چندملیتی و هندی Tata تولید خواهد شد و به گفته محققان ممکن است اولین کیت تشخیص کرونا مبتنی بر کاغذ دنیا «K Vijay Raghavan»، لقب بگیرد. مشاور ارشد علمی دولت هند می‌گوید این کیت «ساده، دقیق، مطمئن، مقیاس پذیر و مقرون به صرفه» است.

محققان مؤسسه تحقیقاتی CSIR-IGIB دهلی نو که کیت Feluda در آنجا توسعه داده شده و همچنین آزمایشگاه‌های خصوصی، این کیت را روی نمونه گرفته شده از حدود ۲ هزار بیمار از جمله بیماران مبتلا به کرونا آزمایش کردند. آن‌ها دریافتند این کیت ابتلای بیماران به ویروس کرونا را با دقت ۹۶ درصد و افرادی که به این ویروس مبتلا نیستند را با دقت ۹۸ درصد تشیخص می‌دهد.

آنوراگ آگاروال، رییس مؤسسه IGIB گفت که کیت Feluda مثل تست PCR قابل اطمینان بوده و سریع‌تر است و می‌توان آن را در آزمایشگاه‌های کوچک که دستگاه‌های پیچیده پزشکی ندارند بکار برد. نمونه‌برداری این کیت شبیه تست PCR است و به کمک سواب از داخل بینی نمونه‌برداری می‌شود

دیدگاه