اعتراض ها به حذف نام فلسطین از نقشه «گوگل» و «اپل»

فعالان رسانه‌ای و ناظران روز چهارشنبه اقدام دو شرکت آمریکایی گوگل و اپل را در حذف نام فلسطین از نقشه‌های جهانی به شدت محکوم و آن را نقض آشکار حقوق فلسطین و جانبداری مستقیم از اسرائیل توصیف کردند.

به گزارش جهان مانا به نقل از ایرنا،‌ فعالان و ناظران فلسطینی این اقدام شرکت‌های آمریکایی را نقض آشکار حقوق فلسطین و جانبداری مستقیم از اسرائیل توصیف کردند.

فعالان فلسطینی حذف نام فلسطین را از نقشه‌های جهانی در راستای همسویی با اقدامات آمریکا و اسرائیل دانستند که هویت و موجودیت فلسطین را عملا هدف قرار داده‌ است.

فعالان معترض از گوگل و اپل خواستند ضمن عقب‌نشینی از این اقدام خود از فلسطینی‌ها عذرخواهی کنند و تاکید کردند که این‌چنین اقداماتی فلسطین را از ذهن‌ها محو نخواهد کرد.

رسانه‌ها پنجشنبه گذشته از حذف نام فلسطین از نقشه‌های جهانی اپل و گوگل خبر دادند.

تاکنون مسئولان گوگل و اپل درخصوص این اقدام خود اظهارنظری نکرده‌اند.

سائد حسونه متخصص تکنولوژی در این باره گفت: این اقدام دو شرکت یادشده نمی‌تواند خطای فنی باشد به‌ویژه اینکه تاکنون در این‌باره سکوت کردند و هیچ واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

وی افزود: این دو شرکت به خوبی جای فلسطین را بر روی نقشه می‌دانند. جای فلسطین سال‌های سال است که ثابت و روشن است. اقدام جدید این دو شرکت در راستای یهودی‌سازی و تجاوز به حقوق فلسطین است که از سوی طرف‌های مختلف آمریکایی برای اجرای طرح به‌اصطلاح معامله قرن انجام شده است.

حسونه با تاکید بر ضرورت تحرک سیاسی و اعتراض به این اقدام از سوی مسئولان فلسطینی حاضر در سازمان ملل،‌ تصریح کرد که فلسطین عضو سازمان ملل است و از سوی یک سوم اعضای این سازمان به رسمیت شناخته می‌شود.

البته این نخستین‌باری نیست که شرکت گوگل اقدام به حذف نام فلسطین از نقشه‌های خود می‌کند در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ نیز چنین کاری بوده است که با واکنش‌های گسترده و شدیدی روبه‌رو شده بود.

محمود ابوغوش فعال رسانه‌ای دیگر نیز گفت: ادامه این اقدامات در طول سال‌های مختلف چیزی جز همراهی کردن با اقدامات آمریکا و اسرائیل نیست.

وی تاکید کرد:‌ما باید با این موضوع جدی برخورد کنیم. ضمن محکومیت شدید این اقدام باید همگان را به تحریم دو شرکت گوگل و اپل فرابخوانیم زیرا سکوت کردن درباره نقض حقوق فلسطین در فضای الکترونیکی، بسیار خطرناک است.

حازم قاسم سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز حذف نام فلسطین از نقشه‌های گوگل و اپل را انکار حقایق تاریخی عنوان کرد.

جنبش جهاد اسلامی نیز تاکید کرد که این اقدام چیزی از واقعیت تاریخی منطقه را تغییر نمی‌دهد و کاملا محکوم است.

دیدگاه