علت استعفای نخست وزیر ژاپن چه بود؟

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در کنفرانس خبری دلایل خود را برای استعفا اعلام کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از کیودو، آبه روز جمعه در یک کنفرانس خبری در توکیو در تشریح دلیل استعفای خود اعلام کرد که وضعیت سلامتی اش وخیم تر شده است و از ماه گذشته احساس خستگی می کند.

او با بیان اینکه استعفا از ایجاد مشکل در شکلگیری خلاء رهبری جلوگیری می کند تصریح کرد: به دلیل بیماری اعتماد به نفسش در توانایی خدمت به ژاپنی ها را از دست داده است.

آبه همچنین اعلام کرد: به دنبال درمان است اما به مراقبت طولانی مدت نیاز دارد.

وی همچنین از عدم اصلاح قانون اساسی ژاپن در دوران نخست وزیری اش ابراز تاسف کرد.

مقامات حزب لیبرال دموکرات ژاپن و آبه هم برای بحث درباره تصمیم نخست وزیر، ساعاتی پیش و قبل از کنفرانس خبری آبه، جلسه ای فوری در دفتر مرکزی حزب برگزار کردند.

یکی از اعضای ارشد حزب حاکم ژاپن روز جمعه گفت: «آبه شینزو» هدف از استعفا را جلوگیری از تاثیر بیماری وی بر حزب خوانده است.

«هیروشیگه سیکو» از اعضای بلند پایه حزب لیبرال دموکرات گفت: آبه در نشست امروز دلیل تصمیم خود را بیماری اعلام کرده و گفت به دلیل بیماری نمی توانم قضاوت های صحیحی داشته باشم.

گزارش ها حاکی است علیرغم اعلام استعفای آبه او تا تعیین جانشین همچنان نخست وزیر ژاپن باقی خواهد ماند.

کیودو گزارش کرده است قرار است حزب لیبرال دموکرات ژاپن برای تعیین نخست وزیر جدید رای گیری کند همزمان «کی شیدا» وزیر امور خارجه سابق این کشور برای جانشینی آبه ابراز تمایل کرده است.

او ظرف دو هفته گذشته دو بار به یک بیمارستان مراجعه کرده که باعث گمانه زنی ها درباره افت وضعیت سلامتی او شده بود نخست وزیر آبه سال‌ها است که با بیماری روده به اسم کولیت اولسراتیو مقابله می‌کند.

این دومین بار است که آبه به دلیل مشکلات سلامتی از سمت خود کناره می گیرد او در سال ۲۰۰۷ نیز تنها یک سال پس از آغاز نخست وزیری به دلیل یک بیماری مربوط به التهاب روده استعفا داد.

او در سال ۲۰۱۲ پس از یک پیروزی چشمگیر در انتخابات مجلس نمایندگان مجددا رهبری کشور را در دست گرفت.

دوران تصدی هفت ساله آبه طولانی ترین دوران نخست وزیری تاریخ ژاپن بوده است آبه می توانست یک سال دیگر در این سمت باقی بماند قرار بود دوره او به عنوان رئیس حزب اصلی حاکم لیبرال دموکرات در سپتامبر سال آینده به پایان برسد.

دیدگاه