بازداشت مادربزرگ 73 ساله و صدها زن در اعتراضات بلاروس + عکس

پلیس بلاروس صدها معترض زن به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را دستگیر کرد.

به گزارش جهان مانا به نقل از عصر ایران، آنها مادربزرگ 73 ساله بلاروسی را که در 6 هفته اخیر به نماد اعتراضات تبدیل شده است را نیز بازداشت کردند.

حدود 2 هزار زن در تظاهرات روز شنبه در شهر مینسک شرکت کردند. تظاهرات‌های ضد دولتی در پایتخت و چند شهر بلاروس پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری روز 9 آگوست (19 مرداد) در این کشور عادی شده است.

مقامات بلاروس می‌گویند الکساندر لوکاشنکو ششمین دوره متوالی انتخابات ریاست جمهوری‌اش را با کسب 80 درصد آرا پیروز شده است اما مخالفان و برخی از نظرسنجی‌ها از جعلی بودن نتایج انتخابات صحبت می‌کنند.

گروهی از زنان در حال حمایت از یک موتورسوار در برابر نیروهای امنیتی در مینسک پایتخت بلاروس/ رویترز

بی‌بی‌سی در مورد اعتراضات روز شنبه نوشت: ماموران سبزپوش که برخی از آنها نقاب هم به صورت زده بودند به تجمع زنان معترض نزدیک و آنها را محاصره کردند. برخی از معترضان شعار می‌دادند: "فقط بزدل ها به زن‌ها حمله می‌کنند".

یورونیوز در این باره نوشت: لوکاشنکو در طول 26 سال ریاست‌جمهوری‌اش رسانه‌های مستقل و مخالفش را به صورت مداوم تحت فشار قرار داده‌ است.

در چند یکشنبه‌ گذشته بیش از 200 هزار نفر در تظاهرات شهر مینسک شرکت کرده‌اند.

گروه حقوق بشری "ویاسنا" در بلاروس از دستگیری بیش از 320 نفر در تظاهرات روز شنبه خبر داد.

"والنتین استپانوویچ" یکی از اعضای گروه حقوق بشری "ویاسنا" به آسوشیتیدپرس گفت: افراد زیادی بازداشت شده و تمهیداتی برای انتقال آنها به زندان شکل گرفته است.

ماموران امنیتی علاوه بر بازداشت چند نفر از زنان معترض، "نینا باهینسکایا" مادربزرگ ۷۳ ساله‌ای که به یکی از قهرمانان اعتراضات انتخاباتی بلاروس تبدیل شده را هم با خود بردند.

این زن که پیشتر زمین‌شناس بوده به دلیل حضور همیشگی، زبان تند و تیز و سرکش بودن در اعتراضات 6 هفته گذشته بلاروس به چهره‌ای محبوب میان معترضان تبدیل شده است.

آنها خانم باهینسکایا را هم با خود به پاسگاه پلیس بردند اما بنابر گزارش‌ خبرگزاری فرانسه ساعتی بعد او را رها کردند.
بسیاری از زنان نیز در روز شنبه شعار "ما راه می رویم" را سر دادند. این شعار با کنایه از پاسخ مادربزرگ 73 ساله به پلیس سر داده شد. "نینا باهینسکایا" در تظاهرات گذشته در پاسخ به سوال پلیس برای شرکت در تظاهرات ضد دولتی گفت: اینجا "قدم می‌زنم".

زنان در اعتراضات انتخاباتی بلاروس که از روز نهم آگوست آغاز شده و همچنان ادامه دارد، نقش بسیار برجسته‌ای دارند.
"سویاتلانا تیخانوسکایا" رقیب اصلی لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری که اینک یکی از رهبران مخالف دولت محسوب می‌شود، از راهپیمایی اعتراضی زنان تمجید کرد. او کمی پس از آغاز اعتراضات در بلاروس به لیتوانی کشور همسایه‌اش گریخت تا به گفته خود جان فرزندانش را حفظ کند.

وی افزود: مقامات بلاروس برای دومین ماه متوالی زنان را تحت فشار قرار داده و ترسانده‌اند اما بلاروسی‌ها با ادامه اعتراضات مسالمت‌آمیز قدرت شگفت‌انگیز خود را نشان می‌دهند.

دیدگاه