آیا جنگ غزه به لبنان کشیده می شود؟

روند تحولات در جنگ غزه روز به روز ماهیت حساس و پیچیده‌تری را به خود می گیرد. در این راستا، جدای از تشدید جنگ شهری میان ارتش اسرائیل و نیروهای حماس، حزب الله لبنان نیز بر شدت تحرکات نظامی خود در مجاورت مرزهای شمالی فلسطین اشغالی افزوده است به طوریکه به تازگی شاهد افزایش حملات حزب الله لبنان به شمال اسرائیل بوده ایم.

 

به گزارش جهان مانا ، نکته قابل تامل اینکه حزب الله در دوره تازه حملات خود علیه اهداف اسراییل ی، صرفا از موشک های ضدزره “کورنت” استفاده نمی کند و بهره گیری از موشک های برکان که 500 کیلوگرم ماده منفجره حمل می کنند و همچنین پهپادهای انتحاری را نیز در دستورکار قرار داده است. موضوعی که سبب شده شمار تلفات ارتش اسراییل نیز افزایش پیدا کند و تنها در جریان یک حمله در روزهای اخیر، 8 نظامی اسراییل کشته و 4 تن دیگر زخمی شده اند.

7 تن دیگر هم در یک حمله خمپاره ای نیروهای حزب الله لبنان، دچار قطع عضو به دلیل اصابت ترکش به خود شده اند. از این رو، کابینه امنیتی اسراییل به تازگی تشکیل جلسه داده و علی رغم مخالفت نتانیاهو با ایجاد جبهه‌ای تازه در مرزهای شمالی اسراییل ، شاهد اعزام شمار قابل توجهی از ادوات زرهی و نظامی اسراییل ی به این منطقه بوده ایم.

“یوآف گالانت” و “بنی گانتس”، وزرای جنگ کنونی و سابق اسراییل ، از جمله اصلی ترین حامیان جنگ با حزب الله هستند. در این راستا، یک سوال عمده و محوری مطرح می شود: آیا جنگ غزه، به لبنان نیز کشیده خواهد شد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که از نگاه حزب الله لبنان، تحولات میدانی جنگ غزه، به صورت مستقیم به نوعِ رفتار حزب الله در مرزهای شمالی اسراییل ، خط دهی می کند.

اگر روند جنگ غزه به سمتی حرکت کند که اسراییل سناریوهای حداکثری خود را بخواهد علیه حماس پیاده سازی کند، حزب الله لبنان نیز به صورت قطعی وارد میدان جنگ می شود و شعله ور شدن جنگ میان دو طرف قطعی است. معادله ای که حداقل در وضعیت کنونی، نشانه هایی روشن دال بر حرکت به سمت تحقق آن نیز وجود دارد.

موضوعی که البته مورد اشاره سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان نیز بوده است. حال در این شرایط، نکته قابل توجه و مهم این است که حزب الله لبنان قویا وارد آمدن آسیب های جدی به حماس و دیگر گروه های مقاومت فلسطینی را خط قرمز خود تعریف کرده است.

گزاره ای که اگر محقق شود تا حد زیادی امنیت ملی لبنان را نیز تهدید خواهد کرد. بنابراین هر چه اسراییل به سمت گزینه های حداکثری خود علیه حماس حرکت کند، حزب الله لبنان نیز دامنه عملیات ها و اقدامات نظامی خود علیه ارتش اسراییل را افزایش خواهد داد. موضوعی که نمودهای عینی خود را در روزهای اخیر به وضوح به نمایش گذاشته است.

تندروهای اسراییل ی نیز بدشان نمی آید که ورق شکست سنگین اطلاعاتی و نظامی عملیلت هفتم اکتبر علیه اسراییل را به زعم خود برگردانند و جنگی فراکیر را علیه لبنان و حزب الله آغاز کنند. موضوعی که در وضعیت بحرانی کنونی نتانیاهو، به هیچ عنوان به نفع وی نیست و اساسا به همین دلیل هم است که گفته می‌شود وی با این گزینه قویا مخالف است.

در این اوضاع می توان گفت که اگر روند جنگ غزه به سمتی حرکت کند که اسراییل بخواهد سناریوهای حداکثری خود را علیه حماس پیاده سازی کند، حزب الله لبنان نیز به صورت قطعی وارد میدان جنگ می شود و شعله ور شدن جنگ میان دو طرف قطعی است. معادله ای که حداقل در وضعیت کنونی، نشانه هایی روشن دال بر حرکت به سمت تحقق آن نیز وجود دارد.

 

منبع: بازتاب
دیدگاه