میزبانی همسر اردوغان از اجلاس حمایت از فلسطین

از آغاز بمباران در غزه، امینه اردوغان اظهارنظرهایی در ادامه سیاست‌های همسرش داشته. او در پیامی به مناسبت ۱۱ اکتبر که روز جهانی دختر است ابراز امیدواری کرد که هیچ طفلی تحت تأثیر اثرات مخرب درگیری میان فلسطین و اسرائیل قرار نگیرد.

به گزارش جهان مانا ، امینه اردوغان، بانوی اول ترکیه، روز چهارشنبه میزبان نشستی در استانبول با حضور همسران سران برخی کشورهای اسلامی بود. این اجلاس با هدف حمایت از مردم جنگ‌زده فلسطین در غزه و تاکید بر ضرورت یافتن راه حل برای این بحران انسانی برگزار شد. همسران و نمایندگان ویژه رهبران کشورهای بسیاری از جمله قطر، مالزی و ازبکستان در این نشست حضور داشتند. همسر نجیب میقاتی نخست‌وزیر لبنان هم در این نشست دیده می‌شد. لیست کامل مهمان‌های دعوت شده مشخص نشده‌است. اما در تصاویر و نام‌هایی که تا دیشب منتشر شدند، تصویری از جمیله علم‌الهدی همسر ابراهیم رئیسی به چشم نمی‌خورد. این در حالیست که جمیله علم‌الهدی اخیرا نامه‌ای به بانوان اول ۲۰۰ کشور اروپایی نوشت و از آنها خواسته بود تا همسرانشان را قانع کنند که کشتار در غزه به پایان برسد و دست از حمایت نتانیاهو بردارند. همچنین ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در نشست سران کشورهای اسلامی که ریاض برگزار کننده آن بود شرکت داشت. امینه اردوغان نشست مشابهی را در سال ۲۰۰۹ در استانبول برگزار کرد که زنان برای صلح در فلسطین نام گرفته بود.

 

نگرانی‌های امینه اردوغان چیست؟

از آغاز بمباران در غزه، امینه اردوغان اظهارنظرهایی در ادامه سیاست‌های همسرش داشته. او در پیامی به مناسبت ۱۱ اکتبر که روز جهانی دختر است ابراز امیدواری کرد که هیچ طفلی تحت تأثیر اثرات مخرب درگیری میان فلسطین و اسرائیل قرار نگیرد. امینه تاکید کرده بود امروز در جنگ فلسطین - اسرائیل که با خون دل شاهد آن هستیم فرزندان‌مان به عنوان امانت مشترک بشریت، جان خود را از دست می‌دهند، رویاها و امیدهای آنها نابود می‌شود و باور آنها مبنی بر اینکه دنیا مکانی امن و عادلانه است در حال نابودی است. بانوی اول ترکیه تاکید کرده بود همانطور که در صلح عادلانه هیچ بازنده ای وجود نخواهد داشت، در هیچ جنگی که در آن زنان، اطفال و افراد بی گناه کشته شوند، برنده‌ای وجود نخواهد داشت.

در نشست یکدلی برای فلسطین چه گذشت؟

آنطور که خبرگزاری آناتولی نوشته امینه اردوغان، بانوی اول ترکیه در اجلاسی با موضوع "یک‌دلی برای فلسطین" که در دفتر کار نهاد ریاست جمهوری در کاخ دولما باغچه با حضور همسران سران و نمایندگان کشورهای مختلف برگزار شد، حضار را به یکدلی، اتحاد و همکاری برای برقراری آتش‌بس در غزه فراخواند. او در سخنرانی که نسبتا طولانی بوده گفته: در حالی جامعه بین‌المللی در انجام وظیفه خود در قبال خبرنگاران، کادر درمانی و کارکنان کمک‌های بشردوستانه شکست خورده است، بیایید ما با تمام امکاناتی که در اختیار داریم صدای قربانیان بی‌گناه در غزه را به گوش همه برسانیم و مراقب آنها باشیم. بیایید به درخواست آتش‌بس فوری، صلح و ارسال کمک‌های بشردوستانه ادامه دهیم، همگی در رسانه‌های اجتماعی که به فضای عمومی جدید تبدیل شده، صدای مظلومان را به گوش همه جهان برسانیم.

او افزود: غزه اکنون شهر کودکان گمنام است، من به عنوان یک مادر، یک زن، یک انسان، از انتقال چنین میراث کثیفی به نسل‌های آینده بدون دادرسی را رد می کنم. من خواستار محاکمه تمام دولت‌مودان اسرائیل که در این جنایات دست داشتند در دادگاه کیفری بین‌المللی هستم. بانوی اول ترکیه تاکید کرد: از تمام همسران مقامات ارشد کشورها دعوت می‌کنم تا صدای قربانیان غزه باشیم. هرکدام از ما به صورت جداگانه صدایی رسا داریم و وقتی دور هم جمع می‌شویم صدای قوی‌تری خواهیم داشت. بیایید هم اکنون سخنان خود را برای آتش‌بس، برای بی‌گناهان در غزه متحد کنیم. بیایید این نشست را به عمل به یک ابتکار برای صلح در فلسطین تبدیل کنیم.

امینه اردوغان کیست؟

امینه همسر ۶۸ ساله رجب طیب اردوغان است که در شهر سیرت در جنوب شرق ترکیه و در مرز با عراق به دنیا آمده و علاوه بر ترکی به عربی هم صحبت می‌کند. او در سال ۱۹۷۸ با اردوغان ازدواج کرد و آنها چهار فرزند دارند. امینه اردوغان اغلب همراه همسرش در سفرهای دیپلماتیک به ویژه در کشورهای غربی است. او البته تنها در مواردی پا در عرصه سیاست می‌گذارد که مساله کودکان و زنان در میان باشد و در دیگر مسائل همسرش را حمایت می‌کند.

 

دیدگاه