روحانی: افتتاح‌ها در شرایط تحریم علامت بزرگی به آمریکا و اسرائیل است

رئیس‌جمهور گفت: یکی از آرزوهای ما در دوران دفاع مقدس این بود که جنگ با پیروزی رزمندگان اسلام تمام شود و دشت‌ها و مناطق مرزی در غرب کشور آباد شود.

به گزارش جهان مانا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز(پنجشنبه) در آئین بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی کشور اظهار کرد: در ایام دفاع مقدس که از مناطق مرزی غرب کشور عبور می‌کردیم، همیشه این مناطق میدان زد و خورد و جنگ بود و یکی از آرزوهای ما در دوران دفاع مقدس این بود که جنگ با پیروزی رزمندگان اسلام تمام شود و دشت‌ها و مناطق مرزی در غرب کشور آباد شود و مردم ما بتوانند از سرزمین خود به بهترین وجه بهره برداری کنند.

وی افزود: از ابتدای دولت یکی از طرح‌هایی که مدنظر بود، همین طرح آب و خاکی در غرب کشور بود که امروز شاهد افتتاح ۲۳ هزار هکتار در زمینه آب و خاک در غرب کشور هستیم.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از فارس بخوانید؛

* یکی از آرزوها این بود که روزی فرابرسد که بتوانیم این مناطق را آباد کنیم و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بارها در سفرهایی که با هم به این مناطق داشتیم، جزو آرزوهای ایشان بود و تکرار می‌کرد و لذا در پایان دولت آقای هاشمی در سال ۷۶، طرحی که امروز افتتاح شد آن روز ما در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و اولین مصوبات ما مربوط به پایان دولت ایشان و بعد در پایان سال ۸۱ و ۸۲ این طرح را دنبال کردیم و اقدامات زیادی شد، منتهی حجم طرح بسیار عظیم و بزرگ بود. در این مناطق در طول بعد از انقلاب ۲۸ سد تا اول دولت یازدهم افتتاح شد و در طول دولت یازدهم و دوازدهم 24 سد جدید را احداث کردیم.

* باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که در سال ۹۳ وقتی این طرح را برای ایشان توضیح دادم و خدمتشان گفتم برای اجرای این طرح باید از اعتبارات صندوق استفاده کنیم و من ۸ میلیارد دلار درخواست کردم، ایشان موافقت کردند و این کار عظیم و بزرگ در واقع در سال ۹۳ تحرک اصلی خود را پیدا کرد.

* این نکته مهم است بدانیم که از ۴۷ رودخانه مرزی داریم، در قبل از انقلاب فقط یک سد در مرز ساخته شده و بقیه سدها یعنی ۲۸ سد در دولت های پیشین و ۲۴ سد در دولت فعلی یعنی بعد از انقلاب ساخته شده است. این به این معناست که انقلاب اسلامی توجه خاصی به امنیت غذایی و آبادانی مرزها داشته است.

* با طرح‌های آبی در طول سال می‌توان زمین‌های کشاورزی تا ۲ نوبت و حتی ۳ نوبت در سال کشت کرد، این اقدام بسیار مهم است و ما باید از اراضی‌مان به خوبی استفاده کنیم. با طرح‌هایی که اجرا می‌کنیم، تولید محصول در این مناطق چهار برابر می‌شود و با حساسیت این طرح را برای تکمیل شدن تا پایان دولت، تا ساعت آخر و لحظه آخر مسئولیت دنبال می‌کنیم.

* از ۲۰۰ شرکت پیمانکاری که در این پروژه مهم کار کردند تشکر می‌کنم که یکی از مهمترین آنها قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) است. می‌دانم این کار چقدر بزرگ و عظیم بوده و امروز الحمدالله بخش بزرگ آن به ثمر رسیده و بخش دیگر آن تا پایان سال به ثمر خواهد رسید.

* با افتتاح این طرح ها انشالله شاهد مهاجرت معکوس به روستاها و مناطق مرزی باشیم کمااینکه این مهاجرت معکوس آغاز شده که خبر بسیار خوبی برای مردم ما است.

* در این شرایط سخت تحریم که دشمنان فکر می‌کردند ما به زانو در می آییم، ببینند که هر هفته و این هفته طرح بزرگ توسعه آب و خاک را در غرب کشور اجرا کردیم؛ این علامت بزرگی به آمریکا، صهیونیست و ارتجاع است که ملت ما همیشه پیروز است و در برابر مشکلات ایستادگی می‌کند و سرزمینمان هر روز آبادتر خواهد شد.

دیدگاه