چه عاملی سبب افت قیمت‌ها در نمادهای بورس شد؟

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: خروج پول‌های حقیقی در بازار، سبب افت قیمت‌ها در نمادهای بورس شد.

به گزارش جهان مانا، تالار شیشه‌ای نخستین روز کاری خود را در حالی آغاز کرد که فعالان بازار انتظار سبز بودن چراغ نمادها را داشتند، اما از ابتدای معاملات با افت بیش از ۵۰ هزار واحدی کار خود را شروع کرد و در پایان معاملات، شاخص کل با افت ۷۲ هزار و ۱۶۶ واحدی، به عدد یک میلیون و ۹۰۳ هزار واحد رسید.

در جریان معاملا، گروه‌های بزرگ بازار با صف فروش مواجه بودند بطوریکه نمادهای فارس، فملی، فولاد، شپنا و شتران بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشتند البته اکثر نمادهای بانک‌ها و فلزات اساسی به جز وپارس منفی بودند و نماد گروه خودرو و ساخت قطعات هم به طور کل منفی و در مقابل گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات سبز پوش بود.

در پایان وقت معاملات (۱۲.۳۰) حقوقی‌ها ۵۰۰ میلیارد تومان بیشتر از حقیقی‌ها اقدام به خرید سهم کردند و بیشترین ورود پول به بازار سرمایه را نمادهای حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات، انبوه سازی، املاک و مستغلات به خود اختصاص دادند.

قرمز پوشی بازار بورس باعث نگرانی بسیاری از سهامداران شد به طوریکه سهامدارانی که از ابتدای سال سود نصیبشان شده بود برای کاهش ضرر اقدام به فروش سهام خود کردند و همین موضوع باعث قرمز پوشی بسیاری از نمادها شد.
بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که بازار سرمایه بعد از یک رشد طولانی نیاز به استراحت دارد البته کارشناسان، افت این چند روزه را اصلاح قیمت‌ها در بازار می‌دانند اصلاحی که با خبرهایی در رابطه با دارای دوم، نوسانات قیمت ارز و فروش سهام عدالت رقم خورد.
عرضه صندوق دارای دوم باعث بی اعتمادی سهامداران از عدم حمایت دولت و در نهایت این موضع باعث خروج نقدینگی از بازار سرمایه شد بطوری که حدود ۸۵۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. این درحالیست که ورود حقیقی‌ها به بازار سبب رشد پی در پی شاخص کل شده بود.

دیدگاه