غرامت خسارت‌دیدگان بخش کشاورزی هفتگی پرداخت می‌شود

صندوق بیمه کشاورزی اعلام کرد: بیمه‌گذاران خسارت‌دیده در بخش کشاورزی به صورت هفتگی از سوی صندوق بیمه، غرامت دریافت می‌کنند.

به گزارش جهان مانا به نقل از ایرنا، این صندوق به طور میانگین نزدیک به ۱۳ هزار میلیارد ریال در سال غرامت به بیمه‌گذاران خسارت دیده در بخش کشاورزی پرداخت می‌کند.

بر پایه این گزارش، بخش عمده این غرامت‌ها مربوط به ریسک‌های ناشی از سیل، باران‌های سیل‌آسا، و نابهنگام، سرمازدگی، یخبندان، خشکسالی و انواع بیماری‌های دام، طیور و آبزیان است.

این گزارش حاکی است، اجرای طرح‌هایی همچون بیمه‌های شاخص (Index Insurance) ارزیابی خسارات از طریق ماهواره مبتنی بر فنآوری سنجش از دور که در سیل اخیر به کار گرفته شد و ارزیابی تمامی سطوح بیمه شده خسارت دیده و پرداخت غرامات طی کوتاه‌ترین مدت، نمونه‌هایی از آینده روشن این سازوکار مشارکتی دولت-مردم برای پایداری تولید است.

بیمه فراگیر ۶ میلیون هکتار اراضی زیر کشت گندم در سال آتی

صندوق بیمه کشاورزی در این گزارش با اشاره به بیمه‌های فراگیر یا اجباری در بخش کشاورزی نیز آورده است، با اجرای بیمه‌های فراگیر توسط بیمه کشاورزی، ۱۰۰ درصد سطوح در زیربخش‌ها، بیمه می‌شوند.

این گزارش می‌افزاید: بیمه کشاورزی که کمتر از ثلث پیشینه صنعت بیمه را در کشور دارد، توانسته است با بیش از یک دهه اجرای بیمه‌های فراگیری همچون بیمه طیور، نزدیک به ۱۰۰ درصد جمعیت انواع طیور اعم از طیور تخم گذار، اجداد و مادر را در کشور فراهم کند که به عنوان یک الگوی موفق در نهادهای بین‌المللی همچون فائو و سیرداپ مطرح بوده است.

بنابراین گزارش، بیمه های فراگیر دام و آبزیان نیز توانسته است پتانسیل پوشش کامل بیمه سرمایه دامی و همچنین آبزیان پرورشی را از مرحله تخم چشم زده و هچری تا پایان دوران پرورش امکان پذیر کند.

این گزارش درباره بیمه فراگیر محصول گندم نیز می گوید: در مورد غله راهبردی گندم با همکاری بنیاد تخصصی ذی ربط و وزارت جهاد کشاورزی، مقدمات اجرای بیمه فراگیر کلیه سطوح زیر کشت گندم بر بستر بیمه دیجیتال کشاورزی فراهم شده است و پیش بینی می شود در سال زراعی پیش روی، قریب به شش میلیون هکتار از اراضی زیر کشت گندم کشور نیز تحت پوشش کامل بیمه فراگیر قرار گیرند.

بر اساس این گزارش، به رغم محدویت های اعتباری تا سال ۹۷، صندوق بیمه کشاورزی مدت ها است که بدهی قابل توجهی به جامعه بیمه گذاران ندارد و غرامات به صورت هفتگی به حساب بیمه گذاران خسارت دیده پرداخت می شود.

به گزارش ایرنا، سالانه حدود ۱.۵ میلیون کشاورز تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار دارند و نظام بیمه کشاورزی، طیف گسترده ای از ریسک های رایج بخش از جمله سیل، خشکسالی، سرماویخبندان و بیماری های دام و طیور را زیر پوشش حمایتی خود دارد.

دیدگاه