اجاره نجومی برای خودروی خارجی!

رنت یا اجاره خودرو به دلایل بسیاری از جمله بالا رفتن قیمت خودرو‌های وارداتی، رونق زیادی در سال‌های اخیر داشت. در حال حاضر نرخ اجاره خودروی خارجی در برخی مدل‌ها به ۲۸ میلیون تومان هم رسیده است.

در سال‌های اخیر، به دنبال ممنوعیت واردات خودرو به ایران و به‌تبع آن افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، نرخ اجاره خودروی خارجی به شکل نجومی افزایش یافته است. تا جایی که در برخی مدل‌ها استفاده یک روز از خودروی خارجی ۲۸ میلیون تومان رقم می‌خورد.

 

البته رنت خودرو محدود به محصولات خارجی نیست و با روند فزاینده قیمت خودرو در بازار داخلی، بسیاری از شهروندان قدرت خرید خودرو را از دست داده‌اند. از این رو بازار اجاره خودرو‌های داخلی هم این روز‌ها داغ است. اجاره خودروی داخلی با ارقام کمتری امکان‌پذیر است و با ۵۰۰ هزار تومان هم می‌توان یک روز محصولات داخلی را در اختیار داشت.

قیمت اجاره خودرو‌های ایرانی از حدود ۵۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و در برخی مدل‌ها تا حدود پنج میلیون تا شش میلیون تومان هم پیش می‌رود.

نرخ اجاره خودروی خارجی و داخلی

نرخ‌های روزانه رنت خودرو در مراکز مختلف، متفاوت بوده و براساس نوع خودرو، مدل و میزان کارکرد خودرو و قوانین هریک از مراکز، متغیر است. در این میان قیمت اجاره خودرو‌های ایرانی از حدود ۵۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و در برخی مدل‌ها تا حدود پنج میلیون تا شش میلیون تومان هم پیش می‌رود.

اما همان‌طور که از قیمت خرید و فروش خودرو‌های وارداتی مشخص است، نرخ اجاره خودروی خارجی نیز بسیار بالاتر از داخلی‌های بازار است. طوری که نرخ اجاره روزانه برخی از خودرو‌های پرطرفدار خارجی از ۲۸ میلیون تومان هم بیشتر است.

البته باید درنظر داشت که با شرایط محدودتر و خودرو‌های مدل پایین‌تر، نرخ اجاره محصولات وارداتی یا مونتاژی در برخی موارد به محدوده شش میلیون تومان هم می‌رسد. (منظور از شرایط محدودتر، محدودیت پیمایش روزانه خودرو تا ۳۰۰ کیلومتر است.)

چرا مردم به سراغ اجاره خودرو می‌روند؟

یکی از مهم‌ترین دلایل رنت یا اجاره خودرو که در ابتدای گزارش نیز به آن اشاره شد، افزایش سرسام‌آور قیمت خودرو‌ها و کاهش توان خرید مردم است. به این صورت که مردم به دلیل نداشتن توان خرید خودرو، آن را برای مدت کوتاهی اجاره می‌کنند تا نیازشان را برطرف سازند.

از دیگر دلایل رنت خودرو می‌توان به شرایط اجتماعی حاکم بر جامعه اشاره کرد. آن‌طور فعالان این صنف می‌گویند و جامعه‌شناسان نیز روی آن صحه می‌گذارند، در سال‌های اخیر وضعیت جامعه طوری شده که برخی افراد جهت جلب توجه و احترام از سوی دیگران، به سراغ اجاره خودروی خارجی می‌روند. باور کلی این است که داشتن یک خودروی خارجی، سطح اجتماعی افراد را ارتقا می‌بخشد و به همین جهت در مراسم مختلف و حتی در مواردی برای زدن دوری در خیابان توسط متقاضیان اجاره می‌شود.

 

دیدگاه