ادعای عجیب رییس بانک مرکزی: نرخ‌های موهوم دلار ۶۰ هزار تومانی برای قاچاق و پولشویی است!

محمدرضا فرزین با بیان اینکه تراز تجاری کالایی ایران ۲۰ میلیارد دلار مثبت است،‌ اظهار کرد: ارز واردات کالاها را تامین کردیم و نرخ ارز کانال‌های مجازی، برای واردات قاچاق است.

به گزارش جهان مانا، محمدرضا فرزین با بیان اینکه ارز غیر رسمی نباید روی بازار کالایی انعکاس داشته باشد گفت: مرکز مبادله ارز و طلای ایران برنامه‌هایی دارد که برای تامین نیاز ارزی همه تقاضاها، ارز تامین می‌کند و مرجع تعیین قیمت است؛ نرخ‌های موهومی ۶۰ هزار تومانی کانال‌های تلگرامی برای تامین ارز قاچاق و پولشویی است.

وی اظهار کرد: حجم مبادلات تجاری ایران در سال گذشته ۱۵۲ میلیارد دلار بود که شامل ۸۶ میلیارد دلار صادرات کالای ایرانی و ۶۶ میلیارد دلار واردات بود،‌ بنابر این تراز تجاری کالایی ما ۲۰ میلیارد دلار مثبت بود.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: عامل دیگری که در نرخ ارز اثر دارد،‌ تورم و نرخ رشد نقدینگی است که سال گذشته نرخ ۲۵ درصد هدفگذاری شده بود و ما به نرخ رشد ۲۴.۳ درصد نقدینگی در پایان سال رسیدیم.

فرزین بیان کرد: طبق گزارش صندوق بین المللی پول (WEO) پیش بینی نرخ رشد اقتصاد ایران در ۲۰۲۳ بعد از هند دومین رشد بالا خواهد بود،‌ بنابر این هیچ عامل بنیادی برای افزایش نرخ ارز وجود ندارد.

به گفته رییس کل بانک مرکزی، در سال گذشته برای واردات کالاهای اساسی و دارو با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان و به میزان ۲۰ میلیارد دلار ارز تامین کردیم و امسال هم این سیاست ادامه دارد، بنابر این واردکنندگان کالای اساسی (مانند گندم،‌جو، بذر،سم، کود، روغن، کنجاله، ذرت و دارو) مشکل تامین ارز ندارند.

به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی برای واردات سایر کالاها نیز در مرکز مبادله ارزی ۵۰ میلیارد دلار با نرخ میانگین ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان تامین کردیم،‌ نرخ مرکز مبادله ارزی از ۳۶ هزار تا ۴۰ هزار تومان در نوسان بود،‌ اما نرخ های ارز در کانال های مجازی برای تامین مالی قاچاق ،‌ فرار سرمایه و پولشویی است که از نظر ما مورد قبول نیست.

وی افزود: برای تامین ارز مسافرتی در پایان سال گذشته سهمیه ارز مسافری را ۲ برابر کردیم، بنابراین همه نیازهای واقعی ارز را تامین کردیم و کاری به نرخ های کانال های مجازی نداریم.

 

دیدگاه