قیمت امروز گوشت قرمز چند؟ + جدول

اختلاف قیمت گوشت گوسفندی در گزارش رسمی مرکز آمار و میانگین نرخ فروش کشوری کمتر است و نهایتا به شش درصد می‌رسد. این یعنی خبرهای منتشر شده درباره قیمت گوشت گوسفندی از دقت بیشتری برخوردار است

به گزارش جهان مانا، قیمت گوشت قرمز در گزارش‌های رسمی فروردین امسال به کیلویی ۵۹۲ هزار تومان رسیده، اما خود مرکز آمار تصدیق می‌کند گوشت قرمز گوساله و گوسفند، در ماه نخست سال به ترتیب سقف قیمت ۶۱۶ هزار تومان و ۶۷۷ هزار تومان را لمس کرده است.

متوسط قیمت گوشت یک معیار آماری است و با تمرکز روی میانگین قیمت اجزا مختلف گوشت، از چرخ‌کرده تا راسته بدون استخوان، در استان‌ها و شهر‌های مختلف کشور به دست می‌آید. پس وقتی مرکز آمار می‌گوید قیمت گوشت در فروردین ۱۴۰۳، حداقل ۴۱۱ هزار تومان و حداکثر ۶۷۷ هزار تومان بوده، ماجرا را تنها از منظر آمار و اعداد ریاضی بررسی کرده و منکر فروش گوشت بدون استخوان خورشتی با قیمت یک میلیون تومان نیست. بازار آزاد قوانین و ضوابط مخصوص خود را دارد.

قیمت گوشت گوسفندی در خرده‌فروشی‌ها

بازار گوشت در سطح شهر شرایط خاص خود را دارد؛ اما مرور گزارش‌های آماری و سرک‌کشیدن به مغازه‌های خرد‌ه‌فروشی، نشان می‌دهد قیمت گوشت گوسفندی گران‌تر از نوع گوساله است. شقه گوسفندی، حدود ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و بین پنج میلیون و ۷۰۰ تا شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

نیم‌شقه ران و نیم‌شقه سردست گزینه‌ای اقتصادی‌ خواهد بود. وزن نیم‌شقه گوسفندی تقریبا پنج کیلوگرم است؛ ولی باز به درد خانواده‌های پرجمعیت می‌خورد. خرید یک کیلو گوشت قرمز برای کنترل هم‌زمان هزینه و مصرف، راه‌حلی معقول خواهد بود.

قیمت گوشت قرمز گوسفندی با عنوان راسته بدون استخوان رکورددار است؛ درحالی‌که همین مقدار گوشت را با استخوان کیلویی ۶۰۰ هزار تومان می‌توان پیدا کرد. قیمت ران گوسفندی را کیلویی ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان در نظر بگیرید و بدانید یک کیلو گردن گوسفندی و یک کیلو سردست گوسفندی به ترتیب ۵۵۰ هزار تومان و ۵۶۰ هزار تومان فروخته می‌شوند.

قیمت دنبه گوسفندی کیلویی ۲۵۰ هزار تومان است و قلوه‌گاه گوسفندی را کیلویی حدود ۳۵۰ هزار تومان می‌فروشند. اولی برای آشپزی و پخت آبگوشت و دومی برای مخلوط کردن با گوشت بدون استخوان ران یا سردست و تهیه گوشت چرخ‌کرده با کیفیت در خانه کاربرد دارد.

قیمت گوشت گوسفندی آبگوشتی، به ۳۴۰ هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده و همین مقدار گوشت ماهیچه گوسفندی را باید ۹۰۰ هزار تا یک میلیون تومان بخرید. راسته بدون استخوان که گفتیم گران‌ترین محصول موجود در قصابی‌هاست، زیر یک میلیون تومان نیست.

قیمت گوشت قرمز در روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، برای آنها که دنبال گوشت بدون استخوان خورشتی گوسفند با کیفیت بالا هستند حدودا معادل یک میلیون تومان است. گوشت خورشتی با استخوان را کیلویی ۸۵۰ هزار تومان می‌فروشند. اگر به مصرف گوشت چرخ‌کرده گوسفندی عادت دارید، باید ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان پول بدهید.

خرید گوسفند زنده برای آنهایی که فکر می‌کنند نباید منت قصاب را بکشند، ۱۲ میلیون آب می‌خورد. وزن گوسفند به‌طور متوسط ۴۰ کیلوگرم است و هر کیلوی آن فعلا معادل ۳۰۰ هزار تومان ارزش دارد.

 مرکز آمار تصدیق می‌کند گوشت گوساله و گوسفند، در فروردین به ترتیب سقف قیمت ۶۱۶ هزار تومان و ۶۷۷ هزار تومان را لمس کرده است.

قیمت گوشت گوساله در خرده‌فروشی‌ها

قیمت گوشت گوساله برای یک کیلوگرم خورشتی بدون استخوان به ۵۵۰ هزار تومان می‌رسد. اگر اصرار دارد تخصصی به ماجرا نگاه کنید یا می‌خواهید چرخ‌کرده را در خانه خودتان عمل بیاورید، سردست گوساله و ران گوساله را باید با قیمت ۵۲۰ تا ۵۵۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بخرید.

قیمت گوشت گوساله چرخ‌شده حداقل ۴۶۰ هزار تومان است و بسته به خلوص و کیفیت امکان دارد تا ۸۰۰ هزار تومان پیش برود. فیله گوساله را کیلویی ۹۰۰ هزار تا یک میلیون تومان حساب می‌کنند.

قیمت گوشت راسته گوساله به ۷۰۰ هزار تومان می‌رسد و قیمت یک کیلو ماهیچه گوساله تقریبا ۵۵۰ هزار تومان است. این وسط مواردی مثل استیک، کوهان و نمونه‌های مزه‌دار شده آماده برای پخت کباب را داریم که قیمت‌شان به ازای هر کیلوگرم حداقل ۷۰۰ هزار تومان و حداکثر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. قیمت یک کیلو رولت قلوه‌گاه به ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد. یک کیلو زبان گوساله را هم ۴۰۰ هزار می‌فروشند.

قیمت گوشت منجمد گوساله، تقریبا ۳۳۰ هزار تومان در هر کیلوگرم است؛ اما وزن بسته بندی را حداقل دو کیلوگرم تعیین کرده‌اند تا خرید گوشت منجمد حدود ۷۰۰ هزار تومان آب بخورد. قیمت ران منجمد گوساله کیلویی ۴۰۰ هزار تومان است و وزن بسته بندی را حدود سه کیلوگرم تعیین کرده‌اند.

تکلیف سیاست عرضه گوشت منجمد و تنظیم بازاری در چنین بزنگاهی مشخص خواهد شد؛ چون در نهایت محصولی که با قیمت کمتر از نرخ بازار آزاد و گوشت گرم دست مصرف‌کننده برسد، نباید نهایتا در وزن بالا حوالی بازار عمده‌فروش‌ها آفتابی شود.

قیمت گوشت قرمز در آمار رسمی و غیررسمی

بازار گوشت قرمز فعلا آرام است؛ در بازار آزاد ردی از التهابات معمول نیست و گزارش‌های آماری هم تایید می‌کنند در قیاس با سال پیش و ماه پیش، نمودار قیمت گوشت با شیبی نرم و آهسته پیش می‌رود.

قیمت گوشت گوسفندی در گزارش مرکز آمار نسبت به فروردین پارسال حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است، اما در قیاس با همین اسفندی که پشت سر گذاشتیم، نهایتا پنج درصد بالا رفته. قیمت گوشت گوساله در قیاس با اسفند در بدترین حالت دو درصد گران شده و نسبت به فروردین پارسال ۶۵ درصدی رشد را تجربه می‌کند.

قیمت گوشت گوسفندی اردیبهشت پارسال به طور متوسط کیلویی ۳۷۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود و میانگین قیمت گوشت گوساله را آن زمان کیلویی ۳۳۹ هزار تومان ذکر کرده‌اند. فعالان بازار گوشت، میانگین قیمت گوشت گوساله را در حال حاضر ۳۸۰ هزار تومان عنوان می‌کنند که تقریبا ۴۰ درصد زیر عدد اعلام شده از سوی مرکز آمار است و می‌تواند مخدوش باشد.

اختلاف قیمت گوشت گوسفندی در گزارش رسمی مرکز آمار و میانگین نرخ فروش کشوری کمتر است و نهایتا به شش درصد می‌رسد. این یعنی خبرهای منتشر شده درباره قیمت گوشت گوسفندی از دقت بیشتری برخوردار است.

 

قیمت گوشت گوسفندی و گوساله روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

نوع گوشت

قیمت گوشت گوسفندی

قیمت گوشت گوساله

تفاوت قیمت

خورشتی بدون استخوان

یک میلیون

۵۵۰ هزار

۴۵۰ هزار

سردست

۵۶۰ هزار

۵۲۰ هزار

۴۰ هزار

ران

۷۵۰ - ۸۰۰ هزار

۵۲۰ هزار

۲۳۰ - ۲۸۰ هزار

گردن

۵۵۰ هزار

-

-

فیله

-

۹۰۰ هزار تا یک میلیون

-

راسته

-

۷۰۰ هزار

 

ماهیچه

۹۰۰ هزار تا یک میلیون

۵۵۰ هزار

۳۵۰ - ۴۵۰ هزار

چرخ‌کرده

۷۰۰ - ۸۰۰ هزار

۴۶۰ - ۸۰۰ هزار

۳۴۰ هزار

دنبه

۲۵۰ هزار

-

-

قلوه‌گاه

۳۵۰ هزار

۴۰۰ هزار

۵۰ هزار

آبگوشتی

۳۴۰ هزار

-

-

منجمد (هر کیلو)

-

۳۳۰ هزار (حداقل دو کیلو)

-

ران منجمد (هر کیلو)

-

۴۰۰ هزار (حداقل سه کیلو)

-

گوسفند زنده (هر کیلو)

۳۰۰ هزار

-

-

 

 

منبع: فرارو
دیدگاه
آخرین اخبار
بازار