خانه‌دارشدن افراد دهک اولی‌ها 123 سال زمان می برد!

روزنامه اعتماد با استناد به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نوشته که زمان انتظار خانه‌دار شدن دهک اول جامعه به بیش از ۱۲۳ سال رسیده است.

به گزارش جهان مانا، در این گزارش آمده است: مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با تحلیل آنچه «ابرچالش مسکن»در ایران خوانده، تلاش کرده تا به این موضوع بپردازد که آیا با عرضه مسکن می‌توان مشکل گروه‌های کم‌درآمد و اقشار کم برخوردار را در این زمینه حل کرد؟ پاسخ بازوی پژوهشی مجلس به این سوال منفی است. مرکز پژوهش‌های مجلس معتقد است که استطاعت خانوارهای کم درآمد در سطحی است که با تسهیلات بانکی هم امکان ورود به بازار مسکن برای‌شان فراهم نخواهد شد، در این گزارش توان تملک خانوارهای شهری 5 دهک نخست درآمدی، زیر 50 مترمربع اعلام شده است.

 این گزارش مرکز پژوهش‌ها مهم‌ترین بحران بخش مسکن را کاهش جدی استطاعت مسکن خانوار عنوان کرده و می‌گوید: با افزایش سطح درآمدها تا سال 1401 و کند شدن رشد قیمت مسکن تا این سال شاخص طول دوران انتظار برای میانگین کشور به 31،5 سال کاهش یافت ‌و برای دهک‌های اول تا چهارم نیز به ترتیب به 123،5؛ 69؛ 54 ؛ 46سال رسیده؛ یعنی به‌طور متوسط خانواری که در سال1401 تشکیل شده باشد، با سطح درآمد میانگین جامعه، حدود 35 سال برای صاحب خانه شدن زمان نیاز دارد که عدد قابل ملاحظه‌ای است.

 

دیدگاه
آخرین اخبار
بازار