قیمت دام زنده در هر استان چند؟

قیمت گوشت قرمز گوسفندی جلوی در کشتارگاه البته شهر به شهر و استان به استان متفاوت است. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت گوشت قرمز گوسفندی به شکل شقه و به‌طور متوسط حول‌وحوش ۶۰۰ هزار تومان حساب می‌شود و این عدد موقع خریدوفروش دام زنده به کمتر از کیلویی ۳۰۰ هزار تومان می‌رسد.

به گزارش جهان مانا، قیمت دام زنده که بین دامدار و کشتارگاه تعیین می‌شود، درحال حاضر به‌طور متوسط کیلویی ۲۹۲ هزار و تقریبا ۸۰۰ تومان است.

 

 

قیمت دام زنده امروز مثلا در استانی مثل چهارمحال‌وبختیاری که نسبت به خیلی از استان‌های دیگر کمتر است، بین کیلویی ۲۶۰ تا کیلویی ۲۷۰ هزار تومان بالاو‌پایین می‌شود.

قیمت دام زنده در استان فارس حداقل کیلویی ۲۷۰ و حداکثر کیلویی ۲۷۵ هزار تومان است و این بازه در استان دیگری مثل مرکزی دست‌کم ۲۸۰ هزار تومان و نهایتا ۳۰۰ هزار تومان به ثبت رسیده. در استانی مثل تهران هم که نسبت به خیلی از استان‌ها قیمت دام زنده بیشتر است، با اعدادی بین کیلویی ۳۰۵ تا ۳۳۰ هزار تومان طرف هستیم.

گوسفند زنده کمتر از کیلویی ۳۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. در کشتارگاه قیمت شقه گوسفندی به دو برابر این رقم می‌رسد و روی تابلو قصابی‌ها با ارقامی نزدیک کیلویی ۷۰۰ هزار تومان روبرو می‌شویم

قیمت دام زنده به‌این ترتیب به‌شکل میانگین در کل کشور چیزی نزدیک ۲۹۲ هزار و ۸۰۰ تومان برآورد می‌شود، اما وقتی بحث قیمت گوشت قرمز گوسفندی در کشتارگاه مطرح به‌میان می‌آید، داستان متفاوت خواهد بود.

قیمت گوشت قرمز گوسفندی در کشتارگاه

قیمت گوشت قرمز گوسفندی معمولا بعد کشتار دام زنده افزایش پیدا می‌کند. طوریکه قیمت گوشت قرمز گوسفندی همین الان به‌شکل شقه برای خرده‌فروش‌ها به‌طور متوسط چیزی نزدیک ۶۰۰ هزار تومان می‌افتد. وقتی استان به استان ماجرا را بررسی می‌کنیم دوباره در استان‌هایی که تولید گوشت بیشتر است، تند و تیزی قیمت‌ها کمتر می‌شود.

قیمت گوشت قرمز گوسفندی به‌شکل شقه در استان چهارمحال‌وبختیاری بین ۵۸۰ تا ۵۹۰ هزار تومان متغیر است. قیمت گوشت قرمز گوسفندی از آن طرف در استان تهران به‌حداقل کیلویی ۶۲۰ هزار تومان می‌رسد و این عدد در همین استان تهران، سقف کیلویی ۶۲۵ هزار تومان را لمس می‌کند.

قیمت گوشت قرمز گوسفندی این وسط در استانی مثل همدان تا کیلویی ۵۴۰ هزارتومان پایین می‌آید، اما فروشنده‌ها گوشت قرمز گوسفندی را در استان همدان با قیمت کیلویی ۶۲۰ هزار تومان به مغازه می‌برند. یا مثلا در استان مرکزی کف و سقف قیمت گوشت قرمز گوسفندی به‌ترتیب ۶۳۰ و ۶۴۰ هزار تومان اعلام می‌شود.

قیمت گوشت قرمز گوسفندی در بازار

قیمت گوشت قرمز گوسفندی در بازار طبیعتا از چیزی که خود فرشنده‌ها بابت آن هزینه می‌کنند، بیشتر است. مثلا قیمت گوشت قرمز گوسفندی امروز در تهران به شکل شقه در قصابی‌ها تا کیلویی ۷۰۲ هزار تومان هم اعلام می‌شود، اما عددی که روی تابلو قصابی‌ها نقش می‌بندد ممکن است از حداقل ۶۶۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم شروع شود.

قیمت گوشت قرمز گوسفندی، معمولا به شکل شقه کمتر از خورشتی و ماهیچه و گردن و این چیزهاست. اگر اخیرا سری به قصابی‌ها زده باشید، با قیمت تقریبا یک میلیون تومانی قیمت گوشت خورشتی گوسفندی اشنایی دارید. هر کیلو راسته گوسفندی با استخوان تا کیلویی ۶۷۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسد، اما راسته بی‌استخوان را در یکسری از قصابی‌های بالای شهر با قیمت یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان دست مشتری می‌دهند.

قیمت قلوه‌گاه گوسفندی که ارزان‌ترین قسمت حیوان زبان‌بسته است را زیر کیلویی ۳۰۰ هزار تومان اعلام می‌کنند و هر کیلو کف دست گوسفند را بین ۸۵۰ تا ۹۴۰ هزار تومان می‌فروشند.

 

منبع: فرارو
دیدگاه