دارایی تتری ایرانی‌ها مسدود می شود؟

احتمال مسدودسازی دارایی تتر شهروندان ایرانی، بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است و به همین خاطر برخی معتقدند بعید است رمزارز تتر برای ایرانی ها نان و آب بشود.

به گزارش جهان مانا، خرید تتر سودای بلندپروازانه بخشی از سرمایه‌گذاران ایرانی و جایگزینی برای دلار کاغذی است اما اتفاقات هفته‌های اخیر اجر و قرب مهمترین استیبل‌کوین حوزه رمزارز را پایین آورده.

احتمال مسدودسازی دارایی تتر ایرانی‌ها از دو هفته قبل بلوایی به‌پا کرده که به‌شکل غیرقابل باوری، نرخ تتر از دلار آزاد عقب افتاده است. احتمال مسدودسازی دارایی تتر ایرانی‌ها مستقیما به شیطنت‌های آمریکایی‌ها مربوط می‌شود اما از این طرف هم به رسمیت نشناختن صرافی‌های ایرانی بخش دیگری از موانع پیش روی خرید تتر برای سرمایه‌گذاران ایرانی به‌حساب می‌آید. قیمت تتر در صرافی‌های ایرانی از شش سال قبل به اینطرف به‌خاطر فعل‌وانفعالات بازار ارز جهش ۸۱۸ درصدی داشته ولی در همین مدت آن‌هایی که پولشان را به طلا، سکه و مسکن تبدیل کردند، باید راضی‌تر باشند.

خرید تتر در ایران با چه موانعی روبروست؟

خرید تتر و بقیه رمزارز‌ها در ایران از دید فعالان بازار و سرمایه‌گذاران، با سه چالش عمده روبروست. مورد اول محدودیت واریز و اصطلاحا سقف واریز به کیف پول است. دومی محدودیت‌های برداشت رمزارز عنوان می‌شود و مانع سوم را می‌توانیم بلاتکلیفی قانون‌گذاری این حوزه بدانیم.

خرید تتر و سایر گزینه‌های ارزدیجیتال همچنان با محدودیت واریز ۲۵ میلیونی به کیف پول دیجیتال سرمایه‌گذاران طرف است. طوریکه در هر ۲۴ ساعت فقط امکان واریز چنین مبلغی به کیف پول وجود دارد و سرمایه‌گذاری که بخواهد پول بیشتری در یک روز وارد بازار کند، باید منتظر ساعت ۱۲ شب به بعد باشد. اگر از مراجعه سرمایه‌گذاران ایرانی به پلتفرم‌های خارجی و دنگ‌وفنگ‌های خاص این بخش چشم‌پوشی کنیم، محدودیت ۷۲ ساعته برداشت رمزارز دومین چالش مهم این حوزه است.

محدودیت ۷۲ ساعته برداشت رمزارز البته یکی از راهکار‌ها‌ی پلیس فتا است تا خدای ناکرده از پولشویی و این جور حرف‌ها جلوگیری شود. نهایتا، به رسمیت نشناختن صرافی‌های ایرانی یا همان پلتفرم‌های خریدوفروش تتر و بقیه رمز‌ارز‌های داخلی سومین عاملی است که تا تعیین‌تکلیف نهایی، به اعتماد سرمایه‌گذاران ایرانی لطمه می‌زند.

تتر چطور از طلا، سکه، مسکن و بورس عقب افتاد

خرید تتر تقریبا از شش سال قبل سروشکل جدی‌تری در صرافی‌های ایرانی گرفت. از همان موقع به‌لطف وقایع بازار ارز و اتفاقات ناخوشایندی که در این حوزه رقم خورد، قیمت تتر در صرافی‌های ایرانی با جهش خیره‌کننده ۸۱۸ درصدی مواجه شده است.

قیمت تتر با اینکه به‌عنوان مهمترین استیبل‌کوین کریپتو همیشه خدا نزدیک یک دلار است، اوایل خرداد سال ۹۷ در صرافی‌های ایرانی نزدیک شش هزار و ۳۵۰ تومان بود. بعد شش سال از آن روز‌ها قیمت تتر در صرافی‌های ایرانی به حدود ۵۸ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است. اتفاقی که بازدهی تتر برای سرمایه‌گذاران ایرانی را دقیقا ۸۱۸ درصد نشان می‌دهد.

تتر با همه این حرف‌ها در این مدت نسبت به طلا و سکه و مسکن و حتی بورس عقب افتاده است. اوایل سال ۹۷ قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار قریب ۱۹۶ هزار تومان به‌ثبت رسیده، اما الان روی تابلو طلافروشی‌ها با نرخ سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی بابت هر گرم طلا ۱۸ عیار ملاقات می‌کنیم؛ جهش تقریبا هزار و ۶۰۰ درصدی.  

 خرید تتر به‌خاطر ماجرای احتمال مسدودسازی دارایی تتر ایرانی‌ها که از دو هفته قبل سروشکل جدی‌تری پیدا کرده، وارد فاز جدیدی شده 

قیمت سکه در این مدت از دو میلیون و ۱۵۴ هزار تومان به بیش از ۴۱ میلیون رسیده است. رشد ۱۸۰۰ درصدی سکه از طلا هم خیره‌کننده‌تر است و این عدد برای سرمایه‌گذاران بازار مسکن شهری مثل تهران به‌طور متوسط به هزار و ۱۴۶ درصد می‌رسد. چون براساس آمار‌های رسمی که از سوی بانک مرکزی کشور دراختیار عموم مردم قرار گرفته، در این مدت متوسط قیمت مسکن تهران از متری شش میلیون و ۵۱۰ هزار تومان به بیش از متری ۸۱ میلیون تومان ارتقا پیدا کرده است.

شاخص بورس تهران در این روز‌ها حال و روز فوق‌العاده‌ای ندارد، اما بدنیست بدانید از شش سال قبل به اینطرف، سرمایه‌گذاری در بورس تهران حتی از طلا و سکه و مسکن هم بهتر بوده و شاخص بورس تهران از شش سال قبل تا الان با رشد دو هزار درصدی روبرو شده است.

خرید تتر برای سرمایه‌گذارن ایرانی دردسرساز می‌شود؟

خرید تتر به‌خاطر ماجرای احتمال مسدودسازی دارایی تتر ایرانی‌ها که از دو هفته قبل سروشکل جدی‌تری پیدا کرده، وارد فاز جدیدی شده است. همه‌چیز به اعلام برنامه‌های جدید بنیاد تتر و داستان نظارت بر تراکنش‌های USDT شروع شد. بنیاد تتر اواخر اردیبهشت امسال اعلام کرد آمادگی دارد با کمک سایت Chainalysis دور تازه‌ای از سخت‌گیری‌های حقوقی و نظارتی را اعمال کند. سایت چینالیسیس، در تحلیل داده‌های شبکه‌های بلاکچین فعالیت دارد. مدیران این سایت نشان داده‌اند همزمان با فعالیت در حوزه کریپتوکرانسی، مشتاق همکاری با موسسات مالی و نهاد‌های دولتی هستند و هدفشان جلب اعتماد و افزایش رضایت آنهاست.

چینالیسیس، چند ابزار کاربردی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. چیزی مثل ابزار Know Your Transaction که در شناسایی تراکنش‌ها کاربرد دارد. خدمات چینالیسیس رایگان نیست و برای اینکه قدرت خود را نشان دهند چندوقت یکبار گزارشی منتشر می‌کنند و در آن به موارد مرتبط با پولشویی، تحلیل بزرگ‌ترین کیف پول‌ها و ردیابی انتقال‌های غیرقانونی مشمول تحریم‌های بین‌المللی می‌پردازند.

تتر دقیقا بعد این اتفاق‌ها ارج و قرب قبلی خودش را در صرافی‌های ایرانی از دست داده. باور نمی‌کنید؟ قیمت تتر برای اولین بار در سال‌های گذشته از نرخ دلار آزاد عقب افتاده است. همین الان قیمت تتر در صرافی‌های ایرانی کمی بیش از ۵۸ هزار تومان است، اما موقع رجوع به دلال‌های حاضر در میدان فردسی ارقام بالاتری برای قمیت دلار آزاد اعلام می‌شود.

کاهش قیمت تتر که به تبع ماجرای احتمال مسدودسازی دارایی تتر ایرانی‌ها کلید خورده، با تلاش برای دور زدن تحریم‌های بین‌الملل ارتباط پیدا می‌کند. آمریکایی‌ها با تهدید و ارعاب شرکت‌های خارجی را به همراهی با خود مجبور می‌کنند و نمی‌گذارند در موارد مالی با کشور‌هایی از جمله کره‌شمالی و ایران همکاری داشته باشند.

صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند با زیرنظر قراردادن IP کاربران و سپس شناسایی آدرس متعلق به صرافی، غیرمجاز بودن استفاده کاربر از خدمات آن‌ها را طبق قوانین بین‌المللی قضاوت کنند. اتفاقی که رسما به ضرر کاربران ایرانی است و می‌تواند احتمال مسدودسازی دارایی تیتر ایرانی‌ها را تقویت کند. 

مقایسه بازدهی تتر با سکه، طلا، مسکن و بورس

انواع سرمایه‌گذاری خرداد ۱۳۹۷ خرداد ۱۴۰۳ بازدهی
تتر شش هزار و ۳۵۰ تومان ۵۸ هزار و ۳۰۰ تومان ۸۱۸ درصد
سکه دو میلیون و ۱۵۴ هزار تومان ۴۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ۱۸۰۰ درصد
طلا ۱۹۶ هزار تومان سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزار و ۶۰۰ درصد
مسکن  شش میلیون و ۵۱۰ هزار تومان ۸۱ میلیون تومان هزار و ۱۴۶ درصد
شاخص بورس ۹۵ واحد دو میلیون و ۸۶ واحد دو هزار و ۹۵ درصد
 
منبع: فرارو
دیدگاه
آخرین اخبار
بازار