خسارت سنگین قطع برق به صنعت فولاد

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: با قطعی برق و گاز بالای ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت به صنعت فولاد وارد شده است.

به گزارش جهان مانا، احمد دنیانور اظهار داشت: صنعت فولاد ۱۵ میلیون تن صادرات دارد، اما قطعی برق صنایع این روند را کند می‌کند.

 وی در ارتباط رادیویی گفت: صنعت فولاد کشور می‌تواند تولید ۵۴ میلیون تن را تا سال ۱۴۰۴ را به ثمر برساند متاسفانه در گذشته هیچ برنامه‌ریزی بلند مدتی برای برق صنایع نشده است بلکه با وجود نابرابری تراز تولید و تقاضای برق برای آینده برنامه‌ای وجود ندارد.

او افزود: کشور امروز ۱۰ هزار مگاوات کسر برق دارد؛ اگر وزارت نیرو فقط یک سال برق واحد‌های بزرگ را قطع نکند این واحد‌ها به راحتی در سال آینده می‌توانند با ایجاد نیروگاه ۱۰ هزار مگاوات برق تولید کنند. برای ایجاد نیروگاه ۱۰ هزار مگاواتی، حدود ۲.۵ میلیارد دلار هزینه لازم است و با قطعی برق سالانه ۲ میلیارد دلار ضرر و زیان فقط به ۳ یا ۴ شرکت بزرگ فولادی وارد می‌شود.

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور تصریح کرد: خوشبختانه صنعت فولاد امروزه ۱۵ میلیون تن صادرات دارد همچنین این صنعت با ۱۵ میلیون تن صادرات در سال ۱۴۰۱ موفق شد ۹ میلیارد دلار ارز آوری برای کشور داشته باشد ۹ میلیارد دلار حدود ۲۵ درصد ارز آوری کل کشور است.

دنیا نور گفت: در گذشته بر اساس محاسباتی که به طور مقدماتی انجام شده است، با قطعی برق و گاز بالای ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت به صنعت فولاد وارد شده است. وزارت نیرو باید برای صنعت فولاد در حوزه برق فکری کند و در حوزه گاز هم تصمیم‌های جدی گرفته شود.

 

دیدگاه