اولین اثر مصوبه اخیر مجلس بر بازار؛ قیمت دلار و سکه بالا رفت

در حالی که قیمت ارز در بازار ایران طی روزهای گذشته روندی کاهشی را تجربه می‌کرد اما از عصر دیروز فضای بازار ارز و بازارهای تحت تاثیر آن دستخوش تغییراتی جدی شد و روند افزایش قیمت ارز در بازار از صبح امروز سرعت گرفته است.

به گزارش جهان مانا، میزان افزایش قیمت‌ها به گونه‌ای است که بسیاری از صرافان و فعالان در بازار ارز و سکه دست از خرید و فروش برداشته و فروش خود را به مشخص شدن قیمت ها در ساعات آتی منوط کرده‌اند.

بسیاری از آنها معتقدند روند افزایشی قیمت طی بعد از ظهر امروز و روزهای آتی ادامه خواهد یافت و واکنش بازارساز به این شرایط جدید می‌تواند پیش‌بینی آینده بازار را امکان پذیر نماید. فعالان بازار ارز معتقدند افزایش قیمت‌ها ناشی از مصوبه دیروز مجلس در خصوص خروج ایران از برجام و همچنین لغو تحریم‌هاست.روز گذشته نمایندگان مجلس با اکثریت آرا به کلیات طرحی در این خصوص رای مثبت دادند.

طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران نام دارد که با ۲۴۸ رأی موافق به تصویب رسیده است.

فعالان بازار می‌گویند با توجه به تغییر وضعیت سیاسی ایران با این مصوبه نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی در مورد بازار ارز داشت و همین ابهام روند افزایشی را بر بازار حاکم کرده است.گزارش‌های میدانی از بازار ارز تهران نشان می‌دهد قیمت‌ها در بازار و روند افزایشی را ساعت به ساعت تجربه می‌کند و برخی از دلالان با موج سواری بر شرایط تازه و اعلام شایعات عجیب درصددند حداکثر استفاده را از موقعیت پیش آمده از آن خود کنند.

روند افزایشی بر بازار در حالی حاکم شده است که داده های اقتصادی نشان می‌دهد به لحاظ اقتصادی کاهش قیمت ها محتمل بود.

آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین تاکید کرد به لحاظ اقتصادی قیمت‌ها باید و روندی کاهشی را تجربه کند اما سیگنال‌های سیاسی می‌تواند جهت حرکت را تغییر دهد. وی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین حتی پیش بینی کرده بود در صورت تداوم شرایط موجود قیمت‌ها دلار می‌تواند تا محدوده ۲۰ هزار تومان نیز کاهش یابد. امروز قیمت دلار با افزایشی قابل توجه از نیمه کانال ۲۵ هزار تومانی فراتر رفته و همین مسئله سبب شد قیمت‌ها در بازار آزاد نیز فاصله قابل توجه را با قیمت دلار در صرافی بانکی تجربه کند گزارش‌های رسیده نشان می‌دهد هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمتی در صقف کانال ۲۶ هزار تومان به فروش می‌رسد البته قیمت دلار در صرافی های بانکی در محدوده ۲۵ هزار و ۶۸۰ تومان است.

نرخ خرید دلار در صرافی های بانکی ۲۴ هزار و ۶۲۰ تومان اعلام شده است. شرایط پیش آمده سبب شده است دلالان و فعالان غیررسمی بازار به سرعت تاکتیک خود را برای معامله در بازار ارز تغییر دهند.این دسته از افراد با ابراز تمایل برای خرید ارز از فروش دلار امتناع می کنند و همین امر سبب شده است جوی مبهم بر بازار ارز حاکم شود. در عین حال کشتی‌آرای فعال بازار طلا و سکه نیز در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین از افزایش تقاضا برای خرید سکه و دلار خبر داد و تاکید کرد این امر سبب افزایش حبابه سکه در بازار شده است و به رشد قیمت‌ها دامن زد. به گفته وی بازار طلا و سکه در بسیاری از شهرها تعطیل نیست و تقاضا برای خرید در این مناطق نیز بالا رفته است. قیمت سکه امروز افزایشی قابل توجه را تجربه کرد و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی از ابتدای امروز تاکنون رشدی بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را تجربه کرده است. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار در محدوده ۱۲ میلیون تومان اعلام شده است.

منبع: خبرآنلاین

دیدگاه