واکنش‌ها به ویدیوی اعتراض خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی

روزنامه اعتماد نوشت: «الان تقریبا یک‌سال گذشته و ما فقط توی تاریکی داریم زندگی می‌کنیم»؛ این یکی از جملاتی است که پدر یکی از جانباختگان غائله انهدام هواپیمایی اوکراینی در سخنرانی خود در دادسرای نظامی به زبان آورده است.

روز دوشنبه در حالی که ۳۴۱ روز از این حادثه گذشته و تنها ۲۴ روز به سالگرد این حادثه تلخ باقی‌مانده، برخی خانواده‌های جانباختگان حادثه انهدام هواپیمای اوکراینی برای دادخواهی مقابل دادسرای نظامی تهران دست به تجمعی اعتراضی اما در سکوت زدند و حالا ساعت‌ها پس از این تجمع، همچنان با واکنش افکار عمومی روبه‌رو است. تجمعی که ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان از آن دارد که تنها به خیابان مجاور دادسرای نظامی ختم نشده و خانواده‌های این جانباختگان در ساختمان دادسرای نظامی نیز اعتراض خود را مطرح کرده‌اند.

این تجمع در حالی صورت گرفته که حدود یک هفته پیش، سردار فدوی، جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران وعده داد که حکم قاضی برای مقصران سقوط هواپیمای اوکراینی تا پیش از سالگرد این اتفاق ناگوار صادر شود.

با وجود گذشت نزدیک به یک‌سال از این حادثه -که بازتاب‌های داخلی و خارجی متعددی نیز به‌ دنبال داشت- هنوز نه‌تنها مقصران معرفی و مجازات نشده‌اند که غرامات وعده داده ‌شده به خانواده‌ جانباختگان هم پرداخت نشده است.

مدتی پیش خبر آمد که دولت برای پرداخت غرامت بابت انهدام هواپیمای اوکراینی تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برداشت خواهد کرد. موضوعی که با واکنش خانواده جانباختگان مواجه شد و با اعتراض به این تصمیم، این پول را متعلق به مردم دانسته و تاکید کردند که خواسته ابتدایی‌شان، «روشن شدن جزییات» این ماجرا و «محاکمه عاملان آن» است.

حالا در آستانه ورود به دی‌ماه که از سال گذشته و پس از انهدام هواپیمای اوکراینی بر اثر آنچه «خطای انسانی» نام گرفت، خانواده ۱۷۶ سرنشین آن پرواز نافرجام که هر 176 نفرشان در آن حادثه تلخ جان باختند، همچنان به‌ دنبال دادخواهی عزیزانشانند.

پدر مریم ملک، یکی از جانباختگان این حادثه به عنوان نماینده خانواده‌های حاضر در تجمع، با اعتراض نسبت به روند رسیدگی به این پرونده، از مسوولان می‌پرسد: «چرا قائل نیستید که ما به عنوان اولیای دم، به عنوان جگرسوخته‌ها، به عنوان کسانی که عملا مرده‌های متحرک هستیم، در تحقیق و روشن شدن حقایق مشارکت کنیم؟!»

او در ویدیوی حدودا ۴ دقیقه‌ای که از جلسه اخیر با برخی مسوولان دادسرای نظامی منتشر شده، پس از اینکه می‌گوید: «بعد از بچه‌ام، زندگی نمی‌خواهم، هیچ‌ چیز نمی‌خواهم»، به دیگر حاضران جلسه اشاره کرده و ادامه می‌دهد: «ما از جان گذشته هستیم؛ هیچ‌ کدام از ما زندگی نمی‌خواهیم.» پدر مریم ملک، فارغ‌التحصیل دانشگاه شریف و دانشجو در کانادا، عملکرد و رفتار مسوولان را پس از انهدام هواپیما، «اجرای نمایشنامه» توصیف و از «غارت اموال کشته‌شدگان» گلایه کرده است. او با طرح پرسشی درباره عملکرد مسوولان در قبال غارت وسایل سرنشینان این پرواز، خواستار روشن شدن دلایل «غارت وسایل» جانباختگان هواپیمای اوکراینی و دلیل «خرد کردن موبایل‌های‌شان» شده و گفته است: «وسایل بچه‌های ما که تحت ‌تصرف نیروی انتظامی و کلانتری بوده کجاست؟! چرا موبایل‌های‌شان را خرد کردند، یادگاری بچه‌های ما کجاست؟!» خانواده‌های جانباختگان در این جلسه خواستار آن شدند که رسیدگی‌ها به ‌درستی انجام شود و موانعی که بر سر راه دادخواهی این جانباختگان وجود دارند، کنار بروند. با همه اینها اما همچنان باید منتظر ماند و دید حالا که کمتر از یک ماه به سالگرد فاجعه پرواز ۷۵۲ باقی است، چنانکه سردار فدوی وعده داده، احکام مقصران اعلام خواهد شد و این احکام علیه چه کسانی و به چه صورت خواهد بود.

دیدگاه