کنایه روحانی به ترامپ: قطعنامه علیه ایران فقط یک رأی آورد، رأی یک کشور، یک جزیره

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی تخلف است و مجازات دارد

رئیس جمهور با اشاره به فضاحت آمریکا در مسیر تحمیل قطعنامه به جمهوری اسلامی ایران گفت: برای اولین بار است که در طول تاریخ آمریکا قطعنامه‌ای علیه ایران تهیه کرده و فقط یک رای آورده است؛ آن هم یک کشور کوچک.

به گزارش جهان مانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز (شنبه) در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به هم‌زمانی روز مباهله و شکست قطعنامه‌ آمریکا علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: برای اولین بار است که در طول تاریخ آمریکا قطعنامه‌ای علیه ایران تهیه کرده و فقط یک رای آورده است. آن هم یک کشور کوچک! یک جزیره! که اگر بگویم یک جزیره هم زیادی است! یک نصفه جزیره! چون جزیره‌ای است که یکی از کشورهایش این کشور است. کشوری کوچک به اسم دومینیکن! ببینید آمریکا کارش به کجا رسیده است که جز خودش فقط یک کشور کوچک با او همراهی می‌کند.

وی گفت: این تصور وجود داشت که قطعنامه‌ آمریکا رای نیاورد یا با لابی‌گری اندکی رای جمع کند اما این اتفاقی که افتاد نشان داد که اوضاع چگونه است. یعنی حتی نیازی به وتوی این طرح هم پیدا نشد چون جز آمریکا این قطعنامه تنها یک رای داشت و یک شکست سیاسی بزرگ دیگر برای آمریکا ثبت شد.

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی تخلف است و مجازات دارد

رییس جمهوری با بیان اینکه یکی از بحث‌ها ستاد ملی مقابله با کرونا چگونگی برخورد با افراد متخلفی است که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، اظهارداشت: در جلسه امروز درباره افرادی که در سیستم اداری، ‌ اصناف یا کل جامعه مرتکب تخلف در رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌شوند، بحث شد. همچنین برخی از مجازات را در این باره تدوین و تصویب کردیم و از امروز ابلاغ و در ادارات، اصناف، ‌ فعالیت‌های تولیدی، اجتماعات سربسته دینی و غیر دینی اجرا می‌شود.

نمی‌توان آموزش و کنکور را تعطیل کرد

روحانی با تاکید بر اینکه در نحوه برگزاری عزاداری در ماه محرم و آزمون سراسری ۹۹ باید مراقبت شود که پروتکل‌های بهداشتی اجرای شود، افزود: میلیون‌ها نفر که می‌خواهند وارد دانشگاه‌ها شوند و حتی خانواده‌های آنها را نمی‌توانیم در یک شرایط ابهام کامل قرار دهیم و یک روز بگویم کنکور هست و فردا گفته شود کنکور نیست.

رییس جمهوری تصریح کرد: البته تصمیم بر این است که آزمون سراسری سال ۹۹ برگزار شود و در انجام آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اذعان کردند. در ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز این موضوع بحث شد که کنکور با رعایت مسائل بهداشتی اجرا شود.

روحانی با بیان اینکه رفت آمد مردم در خیابان‌ها، ‌ وسایل حمل و نقل عمومی، حضور در اداره‌ها و…تعطیل نیست ولی درباره کنکور حرف از تعطیلی است، بیان کرد: چطور فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و رفت و آمدها فعال است، خوب کنکور نیز جزء همین موارد است و فقط باید مراعات کنیم. البته چگونگی کنکور به مانند سال‌های پیش نیست.

روحانی به تجربه‌های برگزاری کنکور در شرایط کرونا در دو مقطع دکتری و کارشناسی ارشد اشاره کرد و اظهارداشت: این تجربه‌ها می‌توانند پشتیبان ما باشند تا کنکور کارشناسی دقیق‌تر عمل کنیم. البته گاهی محیطی که فرد باید در جلسه کنکور حاضر شود به خوبی آماده شده یعنی فاصله اجتماعی، بهداشت و استفاده از ماسک رعایت شده است. اما گاهی قبل و بعد از برگزاری کنکور سبب ایجاد مشکل می‌شود. جمعیتی که از خانواده‌ها کنار محل برگزاری آزمون جمع می‌شوند، باید این قسمت‌ها سامان داده شود و اجازه ندهیم خانواده‌ها تجمع کنند.

رییس جمهوری، پروتکل‌های بهداشتی که برای آزمون سراسری سال ۹۹ تدوین شده را فقط مختص کنکور ندانست و اجرای این برنامه را برای محیط بیرونی نیز تعمیم داد.

روحانی با تاکید براینکه باید همه امکانات کشور برای چگونگی برگزاری کنکور بسیج شوند، عنوان کرد: وزارتخانه‌های بهداشت، علوم، کشور، استانداری‌ها و همه دانشگاه‌های علوم پزشکی باید بسیج شوند تا برگزاری آزمون سراسری به بهترین شکلی انجام شود و جان عزیزی در معرض خطر قرار نگیرد و همه دستور عمل های بهداشتی نیز رعایت و اجرا شود.

رییس جمهوری درباره عزاداری در ماه محرم امسال که با شیوع ویروس کرونا همزمان شده است نیز خاطرنشان کرد: آخر این هفته، اول ماه محرم الحرام است و این فضا نیز برای دولت و کشور مهم است. مردم عشق به اباعبدالله الحسین(ع) ‌دارند و عزاداری و احترام به خاندان رسالت برای همه ما مهم است و عاشورا و برگزاری مراسم باید زنده بماند. اما همه دستورعمل های بهداشتی هم که پیش از توسط مسوولان وزارت بهداشت، علما، سازمان های تبلیغی و همه آنهایی که در ماه محرم مسوولیت فرهنگی دارند و تدوین شده، باید مراعات و اجرا شود.

روحانی با اشاره به دستورالعمل کرونا ویژه ماه محرم گفت: صداوسیما و فضای مجازی باید در این زمینه مانند ماه رمضان کمک کنند، در ماه رمضان بسیاری از مراسم ها که نمی‌شد پر ازدحام در یک مکان برگزار شود، به صورت محدود و با فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد که همان مراسم‌ها را تلویزیون و فضای مجازی برای مردم پخش می‌کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه مراسم‌های ماه رمضان و شب‌های احیا با همان معنویت و با همان دقت برگزار شد، گفت: بدون تردید اگر همه دست به دست هم دهیم و دستورالعمل‌های بهداشتی را با همکاری همه اجرا کنیم، می‌توانیم کنکور را به خوبی و بدون مشکل و عزاداری ماه محرم نیز با شکوه برگزار کنیم.

دیدگاه