قالیباف : با گرانی ها آشنا هستیم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : ما با گرانی ها آشنا هستیم و مردم از هر گونه گرانی ها گله مند هستند.

به گزارش جهان مانا به نقل از ایرنا، «محمدباقر قالیباف» پنجشنبه شب در جریان یک برنامه تلویزیونی با اشاره به گرانی اجناس، افزود: تاکنون ۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی اختصاص یافته اما ما آثار آن را نمی بینیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با وجود اختصاص این مبلغ متاسفانه قیمت مرغ ۲۸ هزار تومان شده و به علت سوء مدیریت مردم قدرت خرید خود را از دست داده اند.

وی گفت: به علت سوء مدیریت ما در تهیه و توزیع کالا در کشور دچار مشکلات زیادی هستیم و باید با همکاری همه دستگاه های اجرایی دولت و مجلس این مشکلات را برطرف کنیم.

قالیباف بر تامین کسری بودجه از منابع پایدار تاکید کرد و گفت : بررسی گرانی ها نشان می دهد که ۳۵ درصد گرانی ها به تحریم ها و ۶۵ درصد به سوء مدیریت مربوط است که با اصلاح ساختارها این مشکلات باید رفع شود.

* قدردانی رییس مجلس از مدافعان سلامت

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به زحمات مدافعان سلامت و کادر درمانی مقابله با کرونا، افزود: انصافا کادر درمانی در کشور سختی زیادی را متحمل می شوند و واقعا ایثارگرانه و فداکارانه وظایف خود را در راستای تامین سلامت مردم انجام می دهند و عین دفاع مقدس با همه خطرات عملکرد آنها جای تقدیر و تشکر دارد.
وی تصریح کرد: سر زدن به کادر درمانی وظیفه همه نمایندگان مجلس است و مجلس در اختصاص یک میلیارد دلار برای کادر درمان و خرید تجهیزات مورد نیاز به طور جد پیگیر بود و هم اکنون معوقات پرستاران و کادر درمان نیز در حال پرداخت است.
قالیباف اظهار داشت: ما باید در سطح ملی تعداد تست های خود را افزالیش دهیم زیرا در حال حاضر در برخی از کشورهای اروپایی به ازای یک میلیون نفر ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر تست شده اند اما در کشور ما این میزان ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر است.
رئیس مجلس افزود: صیانت از جان مردم اولویت نخست ما است و باید حتی کسانی که منابع مالی ندارند برای آنها تست کرونا رایگان انجام شود و حداقل روزانه تست خود را به ۱۰۰ هزار نفر افزایش دهیم و اگر تست کسی مثبت بود تلاش کنیم با اقدامات درمانی وضعیت آن را به منفی برسانیم.

*کسری ۱۵۰هزار میلیارد تومان بودجه ۹۸ و ۹۹

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسری بودجه دولت یادآور شد: در بودجه سال ۹۸ دولت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری داشت و به دنبال این بود که این کسری از منابع ناپایدار تامین شود و همین اتفاق در بودجه سال ۹۹ نیز وجود دارد در حالی که ما باید تلاش کنیم بودجه و منابع بودجه خود را از منابع پایدار تامین کنیم.
قالیباف با بیان اینکه قانون گذاری حق قانونی مجلس است و مجلس هیچ وقت کار اجرایی نمی کند و جای دولت نیست، گفت: با این حال سوء مدیریت و تحریم ها در گرانی کالا بسیار موثر بوده و باید این مشکلات را با همدلی و همراهی دولت و مجلس حل و فصل کنیم.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در کسری بودجه یعنی اینکه دخل و خرج دولت با هم نمی خوانند و باید مصارف و منابع دولت در بودجه هم تراز شوند، اظهار داشت: در کسری بودجه باید دولت و مجلس واقع‌بین باشند و بدانند وقتی که در بودجه درآمد نفت ناپایدار است این منابع جذب نخواهد شد.
قالیباف تاکید کرد: مجلس یازدهم برای تامین کسری بودجه و جلوگیری از تورم و گرانی و اصلاح شبکه تهیه و توزیع کالا در شش ماهه نخست امسال برنامه منظمی را آغاز کرده است و در این برنامه مجلس چهار رویکرد مردم سازی، شفاف سازی، هوشمند سازی و کارآمد سازی را در دستور کار خود قرار داده است.
وی با بیان اینکه در کسری بودجه باید به طرق درست و صحیحی بتوانیم با دریافت مالیات این کسری را برطرف کنیم، اظهار داشت: ما امروز در کشور وضعیت مالیاتی به هم ریخته ای داریم که باید از حدود ۶۰۰ هزار شخص حقوقی و حدود ۳ میلیون نفر در حوزه کسب و کار مالیات دریافت کنیم.
به گفته قالیباف، در حالی که ۳۲ هزار ممیز مالیاتی داریم با ۶۰ درصد امکانات فقط ۱۵ درصد مالیات را جمع آوری می کنیم. این در حالی است که عده ای در این کشور حجم عظیمی از درآمد و پول را به دست می‌آورند اما مالیات خود را پرداخت نمی کنند.
رئیس مجلس تاکید کرد: در شش ماه امسال مجلس با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی طرحی را آماده کرده است تا بتوانیم درآمدهای مالیاتی خود را بالا ببریم و این در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده و منتظر آمدن به صحن علنی مجلس شورای اسلامی است.

*‌بودجه شرکت های دولتی یک هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان

قالیباف با اشاره به بودجه شرکت‌های دولتی در قانون بودجه اظهار داشت: در لایحه بودجه سال آینده بودجه دولتی ۸۵۰ هزار میلیارد تومان و بودجه بیش از ۳۰۰ شرکت دولتی نیز یک هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که این شرکت ها بیشتر خصولتی ها هستند و هر سال برای دولت ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی ایجاد می کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما در بخش تولید، مشکل نقدینگی داریم و تاکنون به سهولت نتوانستیم نقدینگی را به طرف تولید هدایت کنیم.
وی در ادامه افزود: پیشتر دولت در شورای عالی اقتصاد لایحه دو فوریتی داد که سود سهام شرکت‌ها برای افزایش سرمایه آنها مورد استفاده قرار گیرد من در این جلسه گفتم که اجازه دهید این موضوع در دولت تصویب نشود بلکه آن را به مجلس آورد و در مدت سه هفته به تصویب رساندیم، اما متاسفانه با سوء مدیریت به خوبی به اجرا گذاشته نشد.
قالیباف گفت: در جلسات مکرری که با مسئولان بورس و وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار کردیم به دنبال این هستیم که در بورس با سوء مدیریت ها مقابله کنیم و کمیسیون اقتصادی مجلس در بورس نظارت و پیشنهاداتی ارائه کرد که هم اکنون در دستور کار مجلس است و ممکن است با طرحی که ارائه می شود قانون بورس نیز تغییر کند ضمن اینکه هم اکنون دو نفر از نمایندگان مجلس که با بورس و قوانین و مقررات آن اشنا هستند به عنوان ناظر در بورس حضور دارند.

* به منابع مالی خود چوب حراج زدیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه ۱۵ میلیارد دلار برای خرید کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفته شده است، گفت: از این مبلغ بیش از ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای نهاده های دامی اختصاص یافته است اما مرغ ۹ هزار تومانی به ۲۹ هزار تومان رسیده است و یا نشان می دهد که ما به این منابع خود چوب حراج زده ایم.
قالیباف تاکید کرد: در حالی که در دوران تحریم به دنبال دریافت ۵ میلیارد دلار وام هستیم ۱۵ میلیارد دلار منابع مالی خود را چوب حراج زدیم، لذا درصددیم با اصلاح ساختارهای بودجه فرایند دریافت مالیات را به صورت هوشمند انجام دهیم تا بخشی از کسری بودجه دولت از این راه تامین شود.
وی بیان کرد: در بودجه سال آینده فروش روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت در داخل و خارجی در نظر گرفته شده است در حالی که ما با کاهش هزینه ها می توانیم واقعی تر عمل کنیم و با اصلاح ساختارهای بودجه می توانیم کسری بودجه را نیز تامین کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دیروز در جلسه ای که با دکتر نوبخت داشتیم ایشان نیز با اصلاح ساختارهای بودجه موافق هستند و مجلس برنامه هفتم توسعه را با برنامه اصلاح ساختار بودجه سالیانه کشور دنبال خواهد کرد.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه اگر دولت ها تولید خدمت کنند ۴ تا ۵ برابر گرانتر از بخش خصوصی تولید خدمت می کنند، گفت: به همین علت ما در بر نامه هفتم توسعه به دنبال اصلاح ساختار بودجه دولت هستیم و باید با همراهی با دولت بتوانیم اصلاح و تغییرات لازم را اعمال کنیم.
قالیباف اظهار داشت: در این شرایط اوراق قرضه منتشر می کنیم دارایی های دولت را می فروشیم و پول جمع آوری می کنیم، اما آن را به بدترین شکل ممکن خرج می کنیم.
به گفته وی، دریافت مالیات زمانی خوب شکل می گیرد که از آن طرف به تامین اجتماعی منجر شود و باید در این راستا از کسانی که دخل آنها ۱۰ برابر خرج آنها است، مالیات بگیرم نه اینکه از کسانی که خرج آنها بیشتر از دخل آنها است مالیات دریافت شود.

* سالانه ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به یارانه اختصاص می یابد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خبر بر هدفمند کردن یارانه ها تاکید کرد و گفت: ما در هدفمندی یارانه ها سالانه ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه باید به مردم بدهیم لذا ضروری است با هوشمند سازی این یارانه‌ها را به دهک‌های پایین جامعه اختصاص دهیم.
قالیباف گفت: یارانه ها در بودجه قطع نمی شود، اما هر یک میلیارد دلار منابع مالی معادل ۲۵ هزار میلیارد تومان منابع ریالی است و باید منابع هدفمندی یارانه‌ها به قشر پایین جامعه پرداخت شود.
وی یادآور شد: حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد خانوارهای ایرانی ماشین ندارند و در واقع این نشان می‌دهد که ۵۰ درصد خانوارهای ایرانی ماشین دارند و با مصرف بنزین از یارانه‌های بنزین استفاده می‌کنند، لذا در جاهایی که مردم ماشین ندارند، مترو و اتوبوس سوار نمی شوند، ما یارانه نمی دهیم اما از این طرف به افرادی که با ماشین‌های خود در خیابان ها دور دور می کنند به آنها بنزین ۳۰۰۰ هزارتومانی یارانه ای در نظر می‌گیریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این عدالت نیست و باید با اصلاح ساختارهای بودجه با این بی‌عدالتی‌ها مقابله کنیم.
قالیباف با بیان اینکه در کشور ما ۶ میلیون نفر بین ۵ تا ۶ درصد برق را مصرف می کنند، اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که برای این افراد برق را رایگان کنیم همین مساله در مورد مصرف گاز است و باید با هدفمند کردن یارانه ها بتوانیم به این بی‌عدالتی‌ها پایان دهیم.
وی با بیان اینکه ما سالانه یکهزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهانی در کشور داریم و این یارانه‌ها را عده‌ای خاص از جامعه استفاده می‌کنند، گفت: این در حالی است که عده زیادی از جمعیت مردم ما نمی‌توانند به علت شرایطی که دارند از این یارانه ها استفاده کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت بنزین در بودجه سال ۱۴۰۰ تغییر نمی کند، افزود: این در حالی است که روزانه یک خانواده که ماشین در اختیار دارد روزانه ۲۰ لیتر بنزین استفاده می‌کند، اما خانواده ای که ماشین ندارد از این یارانه بنزین محروم مانده است.

* تصویب اقدام راهبردی مقابله با تحریم ها
رئیس مجلس در تشریح تصویب طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و لغو اجرای پروتکل‌ الحاقی که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، گفت: ما با تصویب این قانون در کنار دولت هستیم و این قانون با استفاده از ماده ۳۶ و ۳۷ برجام به تصویب رسیده است.
قالیباف افزود: در این دو ماده برجام تاکید شده است که اگر یکی از طرف ها به تعهدات خود عمل نکند طرف دیگر نیز می تواند تعهدات خود را نادیده بگیرد و چون در برجام یک طرف به تعهدات خود عمل نکرده اما ایران به تعهدات خود عمل کرده، لذا با تصویب این قانون مجلس در کنار دولت بوده است.
رئیس قوه مقننه خاطر نشان کرد: ایران در برجام به همه تعهدات خود عمل کرده اما ما ۶ یا ۷ سال معطل شدیم تا طرف های مقابل ما در برجام به تعهدات خود عمل کنند و در واقع از زمان اجرا، برجام دچار مشکل شد.
قالیباف گفت: در حالی که ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرد، حادثه نطنز اتفاق افتاد و با نفوذ دشمنان سردار قاسم سلیمانی و محسن فخری زاده به شهادت رسیدند و رئیس جمهوری امریکا که همواره دم از دمکراسی می زند به ترور سردار سلیمانی اعتراف می کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: در این مصوبه بحث ما خروج از برجام نیست بلکه به استناد ماده ۳۶ و ۳۷ برجام، در این شرایط بتوانیم با تولید قدرت با طرف های برجام مقابله کنیم.
وی افزود: ما اگر در برابر زیاده خواهی ها نایستیم نمی‌توانیم کاری انجام دهیم در این قانون به صراحت اعلام کرده ایم که هر لحظه طرف‌های ما در برجام به تعهدات خود عمل کنند ما نیز به تعهدات خود بر می گردیم.
وی گفت: خواهش من از رئیس جمهوری اسلامی ایران این است در مسائل ملی و منافع ملی کشور همه یک زبان و همدل باشند و هیچ کس در این مساله هول نشده، بلکه ما هفت سال است منتظریم چه کاری انجام می شود.
رئیس مجلس افزود: در این هفت و یا هشت ماه وقتی که مردم می خواهند با دولت خداحافظی کنند تحریم‌ها رفع شده باشد و این در زمان این دولت اتفاق بیافتد.
قالیباف یادآور شد: خنثی‌سازی تحریم ها تنها با قوی شدن در برابر دشمنان عملی است و همانطوری که وزیر و وزیر امور خارجه کشورمان امروز در گفتگو با اروپایی ها خیلی صریح گفتند که مصوبه مجلس قانون است و برای ما این مصوبه لازم الاجراست.
رئیس قوه مقننه بیان کرد: امروز مردم از سران قوا همدلی، همکاری و حل مشکلات اقتصادی را طلب می‌کنند و ما نیز در حل مشکلات اقتصادی کمک دولت هستیم و در عرصه بین‌المللی هم صدا برای رفع تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران پیشرو هستیم.
قالیباف گفت: هفته گذشته که در جلسه ای که خدمت آقا بودیم پس از جلسه من با رئیس جمهور در مورد معیشت مردم صحبت کردم و شاید این صحبت ۳۵ دقیقه طول کشید و در نهایت وقتی که مسائل را توضیح دادم دکتر روحانی قبول کردند و این مسئله را به نوبخت نیز گفتند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما نقدها را انجام می‌دهیم ولی همواره با دولت همدلی و همراهی می کنیم، لذا در پرداخت طرح معیشتی مردم نیز مقرر کردیم که طرح پرداخت کمک معیشتی به مردم در چهار ماه آخر امسال و دو ماه فروردین و اردیبهشت سال آینده عمل شود.
وی تاکید کرد: من به مردم قول می‌دهم که در بحث اقتصادی و امنیتی پای کار هستیم و برای حل مشکلات مردم با دولت همکاری می‌کنیم تا با تصویب قوانین و مقررات بتوانیم در کمک به معیشت مردم گام‌های اساسی بر داریم.
وی با بیان اینکه نظارت ها بر قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی اولویت‌های کاری ماست، گفت: وقتی که نمایندگان محترم به من به عنوان خدمتگزار در مجلس اعتماد کردند و به عنوان رئیس مجلس انتخاب شدم ما به این نتیجه رسیدیم که نظارت بر قانونگذاری در مجلس اولویت دارد.
قالیباف گفت: ما بین مجلس و کمیسیون اصالت را به کمیسیون ها دادیم به دنبال این هستیم که ۴۰ درصد قوانین یکپارچه‌ سازی و با حذف قوانین متناقض بتوانیم از بسیاری از مسائل سلیقه ای در کشور جلوگیری کنیم.

*‌ 12 هزار قانون داریم

رئیس مجلس اظهار داشت: ما هم اکنون بیش از ۱۲ هزار قانون در کشور داریم و نمایندگان محترم برای یکپارچه‌سازی این قوانین وقت می‌گذارند و حتی تعدادی از آنها خانواده‌های خود را به تهران نیاورده اند تا بتوانند به وظایف خود در مجلس به خوبی عمل کنند.
قالیباف گفت : در هوشمندسازی ما به دنبال شفاف سازی عملکرد شرکت های دولتی هستیم و در زمان بررسی بودجه تمام عملکرد این شرکت ها را در سایت قرار خواهیم داد تا همه مردم با عملکرد این شرکت ها و اعضای هیئت مدیره این شرکت های دولتی آشنا شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: نظارت کار همیشگی مجلس است و از مردم نیز می خواهیم که آنها نیز بر عملکرد مجلس نظارت کنند و ما نیز در مجلس هفت نفر را انتخاب کرده ایم تا در شورای نظارت بر عملکرد نمایندگان به هر شکایتی که از نمایندگان می‌رسد رسیدگی و در مورد آن حکم لازم صادر شود.

دیدگاه