مهاجران افغانستانی در ایران

روز گذشته 18 دسامبر روز جهانی مهاجرین بود. ایران نیز یکی از مهاجرپذیرترین کشورها محسوب می شود. جدیدترین آمارها بر اساس اعلام مدیرکل امور اتباع‌ و مهاجرین خارجی وزارت کشورحاکی از این است که هم‌اکنون حدود سه میلیون مهاجر افغان در ایران حضور دارند، اما آن‌هایی که به‌طور رسمی تحت حمایت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد هستند، حدود ۸۴۰ هزار نفر هستند که به‌عنوان «مهاجر» در ایران زندگی می‌کنند. در تصاویر زیر به زندگی برخی از آنان پرداخته شده است که در گلشهر مشهد زندگی می کنند.

خانم رضایی از مهاجهرین ساکن گلشهر است که همراه با دوست خود کافی شاپی را دایر کرده اند و مشغول ارائه خدمات به مهاجرین هستند.

دکتر احمد شاه فرهت یک متخصص اطفال است که در مشهد زندگی می کند و امروز به عنوان یکی از پزشکان فوق تخصص در زمینه اطفال به فعالیت های علمی و تحقیقاتی مشغول است. وی در سال ۱۳۳۷ در "قندهار" متولد شد و در سال ۱۳۶۰ به ایران مهاجرت کرد.

پیرمرد دستفروش درحال فروش جاروهایی است که خود در منزل آنها را میبافد.

محمدرضا جوان ۲۰ ساله اهل گلشهر که در یک رستوران غذاهای افغانستانی مشغول کار میباشد

بصیراحمد حسین زاده نویسنده و روزنامه نگار افغان. وی در سال ۱۳۵۱ در هرات افغانستان متولد شد و در سال ۱۳۶۱ به ایران مهاجرت کرد. وی از سال ۱۳۷۳ به عنوان نویسنده و روزنامه نگار وارد عرصه رسانه شد و همچنان در این زمینه فعال است. او در حال حاضر به عنوان تهیه کننده و گوینده رادیو تلویزیون ایران فعالیت می کند.

عباس سلطانی متولد ۱۳۶۴ در مشهد که در حال حاضر سنگ کار است. او علاقمند به پرواز است. عباس با پاراگلایدر پرواز میکند، بزرگترین مشکل او هزینه بالای تجهیزات ورزشی است. او در سال ۹۶ با پاراگلایدری که خودش ساخته بود موفق به پرواز شد. پاراگلایدرها معمولا دولایه و قیمت بسیار بالایی دارند اما عباس توانست با ویژگی منحصر بفرد یک لایه بودن و تنها با یک میلیون تومان پاراگلایدر خودش را بسازد.

پیرمرد بابادک فروش ملقب به "حاجی هراتی". او تنها بادبادک ساز گلشهر است . گودی پران‌بازی یا بادبادک بازی یکی از سرگرمی‌های پر طرفدار مردم افغانستان است. این بازی ملی که معمولا با شروع فصل بهار انجام می‌شود، نوعی ورزش نیز به حساب می‌آید.

یکی از جوانان مدافع حرم اهل محله شهید رجایی مشهد. او در سال ۱۳۹۴ در سوریه به درجه جانبازی نایل شد.

مهدی علیزاده یکی از جوانان مهاجران است که در کنار فعالیت ساختمانی و عمرانی،در رشته ورزشی MMA فعالیت حرفه ای خود را ادامه میدهد.

مجید حسین زاده، جوان مهاجر متولد دهه ۷۰. او از سال ۱۳۹۰ وارد حرفه موسیقی شد و ۴ سال است که به موسیقی رپ علاقه مند شده است. او در تنها استدیو ضبط موسیقی در گلشهر مشهد فعالیت میکند.

دیدگاه