ویژگی‌های یک رئیس‌جمهور مطلوب از نظر رهبر انقلاب چه بوده است؟

هر بار که رهبر معظم انقلاب به مناسبت نزدیک بودن ایام انتخابات به خصوص انتخاب رئیس جمهور، ویژگی‌هایی را به عنوان شاخص رئیس جمهور اصلح بیان می‌کنند، دعوای طرفداران و جریان‌های حامی نامزدهای انتخاباتی بر سر اینکه کاندیدای مدنظر خود را اشبه‌الناس به آن ویژگی‌ها بدانند، بالا می‌گیرد.

به گزارش جهان مانا، این کشمکش و دعوای سیاسی با هدف تصاحب آرای مردم، در حالی رخ می‌دهد که حضرت آیت الله خامنه‌ای بارها تاکید کرده‌اند اینها خصوصیات مد نظر ایشان برای رئیس جمهور مطلوب است و مصداق عینی در میان نامزدها ندارد.

از جمله این تاکیدها، جمله رهبر انقلاب در سخنرانی اول نوروز سال 1396 بود که تاکید کردند: « بنده در انتخاباتها دخالت نمیکنم؛ هیچ‌وقت به مردم نگفته‌ام و نمیگویم این کس را انتخاب کنید، آن کس را انتخاب نکنید. فقط یک جا بنده دخالت میکنم و آن جایی است که کسانی بخواهند در مقابل رأی مردم و انتخاب مردم بِایستند و با مزاحمت در مقابل رأی مردم، رأی مردم را بشکنند.»

رهبر انقلاب تا آستانه انتخابات ریاست جمهوری سالهای 76 و 80، در سخنان خود در برنامه‌های مختلف، عمدتا به بیانات کلی مبتنی بر ضرورت انتخاب رئیس‌جمهور اصلح اشاره می‌کردند. ایشان در عین حال، بر هرچه باشکوه‌تر‌ برگزارشدن انتخابات تاکید داشتند و اینکه انتخابات حق مردم در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران است.

مقام معظم رهبری از سال 84 با تاکید بر اینکه شورای نگهبان هر کاندیدایی را که تایید کند، حتما صلاحیت دارد، دامنه توضیحات درباره انتخاب اصلح را وسیع‌تر کرده و نکاتی را درباره شاخص‌های رئیس جمهور مطلوب از دیدگاه خودشان بیان کردند.

ایشان اگرچه به دفعات در دیدار با گروه‌های مختلف مردم، تصریح کرده‌اند که « من معتقدم ملت ما این توانایى را دارد که انتخاب کند و انتخاب خوبى هم بکند» اما این تاکید، مانع از آن نشد تا برخی اظهارات رهبری معظم را مصادره به مطلوب، نکنند. برای همین رهبر انقلاب بعدا با رد گمانه‌زنی‌ها درباره حمایت ایشان از یک نامزد خاص، چنین گفتند: «درباره موضع رهبرى در مورد انتخابات، گمانه زنى و شایعه و اینها همیشه بوده و خواهد بود. بنده یک رأى دارم، آن را در صندوق مى اندازم. به یک نفرى رأى خواهم داد، به هیچ کس دیگر هم نخواهم گفت که به کى رأى بدهید، به کى رأى ندهید؛ این تشخیص خود مردم است.»

با این تفاسیر، به بررسی بیانات آیت الله خامنه‌ای با محوریت ویژگی‌های یک رئیس جمهور مطلوب پرداخته‌ایم که به اختصار، در جدول ذیل آمده است.

لازم به ذکر است تمامی این سخنان در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر شده است.

تاریخ سخنرانی

شاخص های انتخاب رئیس جمهور از نظر مقام معظم رهبری

اول فروردین 1400 1- با کفایت و با ایمان

2- عدالت‌خواه و ضد فساد

3- معتقد به توانمندی‌های داخلی

4- معتقد به توانمندی‌های داخلی

5- معتقد به جوانان به‌عنوان پیشران حرکت عمومی کشور و امیدوار به آینده

1396 1- باید عزّت ملّی، سربلندی ملّت و عظمت ملّت در مقابل استکبار حفظ بشود.

2- [نامزدهای انتخاباتی] نشان بدهند که در مقابل زیاده‌خواهی آمریکا، در مقابل خباثتهای صهیونیست‌ها ایستاده‌اند.

3- داشتن همت برای اشتغال

4 - توجه به تولید ملی

1392 1- رئیس‌جمهورِ هر دوره‌ای باید امتیازات کسبی و ممکن‌‌الحصول رئیس‌جمهور قبلی را داشته باشد، ضعفهای او را نداشته باشد.

2- هر کسی می‌آید، پایبند به انقلاب و پایبند به ارزشها باشد.

3- پایبند به منافع ملی و پایبند به نظام اسلامی باشد.

4- پایبند به عقل جمعی و پایبند به تدبیر باشد.

1388 1- مبادا نامزدها در اثنای فعالیتهای انتخاباتىِ خودشان جوری رفتار کنند و حرفی بزنند که دشمن را به طمع بیندازند.

2 - نامزدها رقابتها و حرفها را منصفانه کنند، از جاده‌ انصاف خارج نشوند.

3- به طور طبیعی هر نامزدی حرفی دارد و حرف مقابل خود را رد میکند؛ این رد و ایراد فی نفسه اشکالی ندارد؛اما مشروط بر اینکه در آن بی‌انصافی و کتمان حقیقت نباشد.

4- کسانى با رأى ملت سر کار نیایند که در مقابل دشمنان بخواهند دست تسلیم بالا ببرند و آبروى ملت ایران را ببرند.

1384 1- یک انسان قوی، با کفایت، دارای نشاط و شادابی و شوق به کار و احساس مسؤولیت می‌تواند حرکت20 ساله به سمت چشم‌انداز را - که امسال این شروع انجام می‌گیرد با قوت و قدرت آغاز کند.

2- مدیری که ملت ایران در انتخابات برخواهد گزید، شروع‌کننده است، در واقع وارد کننده کشور در یک دوره جدید و در یک حرکت تازه به سمت همان چیزهایی است که احتیاج دارد.

3- ملت ایران می خواهد مدیری را انتخاب کند که بتواند موانع اجرای برنامه را از سر راه ملت ایران بردارد؛ مثل بولدوزری که موانع را برمی‌دارد تا جاده‌ای را صاف کند.

منبع: قرن نو

دیدگاه