آقایان کاندیدا لطفا مثل علی مطهری باشید!

اگر مطهری از سوی شورای نگهبان تایید و وارد کارزار انتخابات شود، تکلیف ما با او روشن است. می‌دانیم نظرات سیاسی او چیست و آرای فرهنگی او چگونه است.

اجازه بدهید قبل از ورود به بحث، آرای علی مطهری که اعلام کرده نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم است، در مورد حجاب و تعداد همسر را یک بار با هم مرور کینم:

* من حجاب را انتخاب نمی‌بینم و به آزادی در آن اعتقاد ندارم. من نیمه عریان بودن را آزادی انسانی نمی‌دانم و آن را آزادی حیوانی و غریزی تلقی می‌کنم.

*اگر کسی کنار دریا تحریک نمی شود بیمار است. خدا خواسته ما تحریک شویم، باید تحریک شویم.

*اینکه جوان ما با دیدن دست یک خانم تحریک می شود، خوب است. الان در اروپا مشکل دارند با این مسئله و تحریک نمی شوند. مردها تحریک نمی‌شوند و زن‌ها رو می‌آورند به مردهای آفریقایی!

*تعدد زوجات بسیار حکیمانه‌ست. چون زنان آماده‌ ازدواج از تعداد مردان بیشتر است و نباید حق ازدواج کردن را از زنان گرفت.

نظرات مطهری که در شبکه اجتماعی کلاب هاوس مطرح شد بیشتر برای رای نیاوردن بود تا رای آوری. نظرات نماینده سابق مردم تهران در مجلس در مورد حجاب، از سوی بخش مهمی از جامعه ایران که جوانان هستند، قابل قبول نیست و حتی برخی از نسل اولی‌ها هم دیگر مثل علی مطهری به مسئله حجاب اینگونه نگاه نمی‌کند.

نکته‌ای که در این نوشتار می‌خواهم به آن اشاره کنم، نقد سخنان علی مطهری نیست که در مورد آن زیاد گفته و نوشته شده است. بلکه قصد دارم از علی مطهری به خاطر بیان شفاف نظراتش تقدیر کنم.

او به راحتی آنچه که فکر می‌کرد را گفت. برخلاف برخی‌ها که شاید نظراتی دُگم‌تر از علی مطهری در مورد زنان داشته باشند اما وقتی به تریبون می‌رسند به گونه‌ای حرف می‌زنند که گویی اولین مدافع زنان در تاریخ بوده‌اند.

اگر مطهری از سوی شورای نگهبان تایید و وارد کارزار انتخابات شود، تکلیف ما با او روشن است. می‌دانیم نظرات سیاسی او چیست و آرای فرهنگی او چگونه است. اما دیگران حداقل در مسائل فرهنگی اصلا شفاف نیستند. مخالف بی‌حجابی و ظاهر فعلی دختران هستند اما مثلا در وقت مناظره چشم در چشم مردمان سرزمین‌مان می‌گویند: «مگر مسئله کشور حجاب دختران است؟»

خیلی از نامزدها در جریان رقابت‌های انتخاباتی حرف‌هایی را می‌زنند که اعتقادی به آن ندارند و وقتی به قدرت هم می‌رسند یکی از آن کارها را انجام نمی‌دهند اما علی مطهری به قول معروف، راست و حسینی به مردم گفت که نظراتش در مورد حجاب چیست.

فکر می‌کنم که نامزدهای انتخابات خرداد 1400 بهتر است، مثل علی مطهری به صورت شفاف نظرات خود را در مورد مسائل کشور از مذاکره با آمریکا گرفته تا مسئله حجاب با مردم در میان بگذارند که اگر بعدها زیر میز زدند، بشود حداقل در فضای مجازی یقه‌اش را گرفت.

منبع: عصرایران

دیدگاه