سه بالگرد آب پاش برای اطفای حریق کوه خاییز تامین شد

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: با همکاری وزارت دفاع و سپاه سه بالگرد آب پاش برای اطفای حریق آتش منطقه حفاظت شده خاییز کهگیلویه تا قبل از غروب شب در منطقه مستقر خواهد شد.

حسین کلانتری امروز در جلسه مدیریت بحران که در روستای آب کاسه، قسمت غربی منطقه حفاظت شده خاییز شهرستان کهگیلویه تشکیل شد اظهارداشت: با برنامه ریزی های انجام شده به زودی این بالگردها در منطقه مستقر خواهند شد.

وی علت دیر رسیدن بالگردهای آب پاش را آتش سوزی همزمان در دو استان خوزستان و بوشهر اعلام کرد و گفت: بالگردهای سپاه پاسداران و وزارت دفاع در این استانها مشغول اطفای حریق هستند.

کلانتری تصریح کرد: با توجه به وسعت سطح آتش سوزی و سخت گذر بودن منطقه امکان خاموش کردن آتش از راه زمینی غیرممکن است.

کلانتری افزود: در صورت به موقع رسیدن بالگردها تا قبل از غروب خورشید این اتش سوزی مهار خواهد شد.

وی تاکید کرد: نیاز است قبل از رسیدن بالگردها کمیته های مختلف از سوی هلال احمر، منابع طبیعی و محیط زیست برای شناسایی مناطق آب پاشی بالگردها و اعزام نیروها تشکیل و برنامه ریزی لازم انجام شود.

کلانتری از همکاری نیروهای مردمی و مشارکت انها از زمان شروع آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خاییز قدر دانی کرد.

فرماندار کهگیلویه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه این اتش سوزی روز گذشته از شهرستان بهبهان اغاز شده بود گفت: درصورت اطلاع رسانی به موقع از گسترش آتش به منطقه جنگلی حفاظت شده خاییز جلوگیری می شد.

علیرضا اتابک تصریح کرد: با توجه به شعاع گسترده این اتش سوزی خسارت جبران ناپذیری به طبیعت و محیط زیست این منطقه وارد شده است.

وی بیان کرد: با همکاری استانداری و وزارت نفت تاکنون ۲۲ سورتی پرواز برای خدمات رسانی به افراد در منطقه انجام شده است.

اتابک تصریح کرد: با برنامه ریزی های انجام شده تیم های تازه نفس به منطقه اعزام خواهند شد.

حوالی ساعت ۱۹ روز گذشته تاکنون بخشی از جنگل های ضلع شمالی منطقه حفاظت شده خائیز دچار حریق شده است و همچنان در حال پیش روی است.

هنوز آمار قطعی از میزان خسارت های این آتش سوزی گزارش نشده است.

منطقه حفاظت شده خاییز با مساحتی بالغ بر ۳۳ هزارو ۳۸۵ هکتار طی مصوبه شماره ۱۶۳ مورخ ۲۳/‏۱۰/‏۷۷‬ شورای عالی حفاظت محیط زیست در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.

پوشش گیاهی منطقه بلوط (گونه غالب) بنه، کلخنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است و گونه‌های جانوری شامل: کل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، تشی، کاراکال، پلنگ و پرندگانی از جمله کبک، تیهو، بحری و دلیجه است.

شاخص‌ترین گونه جانوری این منطقه حفاظت شده خاییز کل و بز است که این منطقه را از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های کل و بز کشور قرار داده است.

دیدگاه