آزادشدن 1200 بازداشتی/ حکم اعدام برای 5 متهم پرونده شهید عجمیان

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه، امروز (سه‌شنبه، ۱۵ آذر ماه) در جریان نشست خبری خود به سؤالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف پاسخ می‌دهد.

به گزارش جهان مانا، در ادامه اظهارات سخنگوی دستگاه قضا در این نشست خبری و پاسخ‌های وی به خبرنگاران به صورت اجمالی از نظر می‌گذرد.

ایستادگی دانشجویان در مقابل سلطه گری آمریکا
وی با اشاره به گرامیداشت سالروز ۱۶ آذر که مصادف با روز دانشجو است، گفت: روز دانشجو روز مبارکی است، روزی است برای یادآوری استکبار ستیزی و همچنین روزی برای یادآوری ایستادگی دانشجویان در برابر آمریکای جهان خوار و مقاومت آنان در برابر سلطه جویی و خوی تجاوز گری این رژیم است.

ستایشی ادامه داد: آمریکا امروز؛ مظهر سلطه طلبی، دسیسه چینی، خدعه و نیرنگ علیه ملت‌های آزاده طلب خاصه ملت بزرگ ایران است، راه اندازی مکرر کودتا، دسیسه چینی برای حذف مردم سالاری و وابسته کردن حکومت‌های وابسته به این دولت، جاسوسی و کشتن آدم‌های بی گناه در لوای دروغین حقوق بشر از جمله اقداماتی است که آمریکا در قالب آزادی و دموکراسی ابراز و به آن‌ها عمل می‌کند.

وی افزود: آمریکا و ایادی آن برای ادامه سلطه گری و بازگشت به ایران با سد آهنی و مقاومی همچون دانشجویان این سرزمین برخورد کردند، دانشجویانی که برخواسته از متن ملت و مقابله کننده با توطئه چینی‌های دشمنان است.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: دانشجویان ما به عنوان رزمندگان صف اول و خط مقدم علمی و عملی جبهه مقابله با طمع ورزی‌های آمریکا بار‌ها نشان دادند که تلاش دشمن برای تبدیل دانشگاه به پاتوق سیاسی محکوم به شکست بوده است.

وی با اشاره به تبیین اقدام اخیر رئیس قوه قضاییه و دستور برای آزادی زندانیان، گفت: با پیروزی تیم ورزشی ما در یک مسابقه جهانی و شادی و سرور ملت ایران از این پیروزی و مطابق آن برای استمرار بخشیدن به این سرور دستوراتی ابلاغ کرد که این اقدام در راستای استمرار سیاست رافت اسلامی بود.

ستایشی گفت: نگاه قوه قضاییه ایجاد آرامش، آسایش، وفاق دوستی و صمیمت بین آحاد جامعه است؛ تاکید بر این بود که با این اقدام و رافت اسلامی آن‌هایی که متنبه شدند و توبه کردند و از عملکرد خود پیشمان و نادم بودند، به دامان خانواده و اجتماع برگردند.

هزار و ۲۰۰ بازداشتی اخیر آزاد شدند
وی افزود: دستور آزادی زندانیان از جمله زندانیان اغتشاشات اخیر که نقش لیدری و هدایت کنندگی در اغتشاشات را نداشتند و همچنین صدمه‌ای به جان، مال و مردم نزدند؛ با تمسک به قائده رافت اسلامی و تمهیدات قانونی توسط رئیس قوه قضاییه صادر شد.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: براساس آخرین گزارش‌ها پس از صدور دستور رئیس قوه قضاییه و انجام اقدامات قضایی پس از این دستور، قریب به یک هزار و ۲۰۰ نفر از بازداشت شدگان آزاد شدند.

وی افزود: این اقدام رئیس قوه قضاییه مورد استقبال عمومی و نخبگان در جامعه واقع و موجب شد آرامش، صفا، صمیمت و همدلی به نحو مناسب استقرار و استمرار پیدا کند. این اقدام نشانه دیگری از اتحاد ملی در برابر افراد اندک بدخواه ملت ایران و نماد همبستگی عمومی در برابر دشمنان که نمی‌توانند در درون صفوف ملت رخنه کنند، بود. ملت در برابر دشمن در تمام میادین ورزشی، سیاسی و علمی متحد و یکپارچه هستند.

ستایشی با بیان اینکه تلاش دشمن نشان داد که در تحریم ورزش خاصه فوتبال کشور و تصاحب فرزندان عزیز ملت ناکام و شکست خورده است، اظهار کرد: تمام قلب‌ها برای ایران متحد و یکپارچه می‌تپد، این آزادی‌ها به معنای چشم پوشی کامل از اقدامات برخی از آشوب طلبان که در این صفوف بودند نبوده و به معنی این هم نیست که رسیدگی به این پرونده‌ها صورت نگرفته و ما از آن عبور کردیم، بلکه به تمامی این پرونده‌ها با تمسک به موازین شرعی و قانونی رسیدگی خواهد شد.

وی افزود: در قبال دروغ پردازی‌ها و شایعه سازی‌هایی که در افکار عمومی صورت می‌گیرد، اقدام قانونی انجام شده است و افراد نسبت به نکات و ادعا‌های خود باید سند ارائه کنند، ادعای بدون پشتوانه، دروغ پردازی و شایعه سازی در فضای افکار عمومی به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: هر فردی که ادعایی در فضای مجازی مطرح می‌کند باید برای آن مدارک مثبته، مستدل و مستند ارائه کند، دستگاه قضایی از افرادی که با روان مردم بازی و نظم جامعه را مختل می‌کنند، نخواهد گذشت.

وی افزود: قوه قضاییه نسبت به از دست رفتن ۲۰۰ شهروند کشور که به دلیل ادعا‌های دروغ، بی پایه و تحرکات بیگانگان، عوامل رسانه‌های آن‌ها به شدت حساس بوده و مطمئن باشید خون‌های ریخته شده را مورد به مورد مطالبه خواهد کرد و گریبان مسببان این آشوب‌ها را هرگز رها نخواهد کرد.

ستایشی تاکید کرد: دادگاه‌های اتفاقات اخیر در حال برگزاری است و مسببان و متهمان ان با سرعت و با جدیت لازم مورد محاکمه قرار گرفته و به سزای اعمالشان خواهند رسید، تمامی دادگاه‌ها در حال پیگیری است و به مرور اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

احکام اولیه پرونده شهید عجمیان صادر شد
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه در پرونده شهید عجمیان در مجموع برای ۱۶ نفر قرار جلب به دادرسی صادر شد گفت: احکام اولیه پرونده روز گذشته صادر شد. بر اساس احکام صادره ۵ نفر از متهمان به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم شدند و ۱۱ متهم دیگر از جمله سه جوان کمتر از ۱۸ سال به حبس‌های طویل المدت محکوم شدند. احکام صادره غیرقطعی است.

منبع: میزان

دیدگاه