حل معمای پیام مرموز روی تابلوی «جیغ» + تصویر

کارشناسان موزه ملی نروژ با استفاده از فناوری مادون قرمز و تحلیل دستخط، پیامی که با مداد در گوشه‌ای از تابلوی معروف «جیغ» نوشته شده است را به «ادوارد مونک»، نقاش این اثر، منسوب کردند.

به گزارش جهان مانا به نقل از ایرنا، روزنامه نشنال این خبر را منتشر کرد و افزود: این نقاشی فقط از یک مرد دیوانه برمی‌آید پیام مرموزی است که در گوشه بالا سمت چپ تابلوی جیغ، شاهکار ادوارد مونک نقاش معروف نروژی، با خطی ناخوانا حک شده است.

برای دهه‌ها، این سوال که چه کسی این پیام را نوشته ذهن تاریخ‌دانان هنر را به خود مشغول کرده بود. وقتی یک منتقد دانمارکی در سال ۱۹۰۴ میلادی برای اولین بار این پیام را کشف کرد، جامعه هنر در فرض اولیه آن را به عنوان نمونه‌ای از شعارنویسی و آسیب رساندن به آثار فرهنگی در نظر گرفت. اما در هفته جاری کارشناسان موزه ملی هنر، معماری و طراحی نروژ با استفاده از اسکن‌های مادون قرمز و تکنیک تحلیل دستخط، تایید کردند این پیام اسرارآمیز نوشته خود نقاش است. در این مطالعه از نامه‌ها و دفتر خاطرات مونک به عنوان مرجع استفاده شد.

مای بریت گولن (Mai Britt Guleng) از متصدیان موزه ملی اسلو در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی انگلیسی در این باره گفت: بدون تردید این جمله را خود مونک نوشته است. دستخط پیام و اتفاقاتی که در سال ۱۸۹۵ پیرو آن که مونک برای اولین بار در نروژ از نقاشیش رونمایی کرد، رخ داد، همه و همه این ادعا را ثابت می‌کنند.

به گفته گولن، ممکن است مونک این جمله را در واکنش به انتقاداتی که به اثرش شد، نوشته باشد؛ جیغ آن زمان برای جامعه اثری آزاردهنده و دیوانه‌کننده بود و باعث شد به خالقش انگ دیوانگی و جنون بزنند. به عنوان نمونه یک دانشجوی جوان پزشکی یک بار همه جا جار زد این اثر ثابت می‌کند مونک از نظر روانی سالم نیست. فضای به وجود آمده، تاثیر عمیقی بر روی این هنرمند گذاشت تا جایی که بارها در نامه‌ها و خاطرات خود به آن اشاره کرده است.

مونک همزمان نگران بود آن بیماری روانی را که در خانواده‌اش موروثی است، به ارث برده باشد. بنابراین آنطور که گولن می‌گوید پیام مخفی نوشته شده روی تابلو، از آسیب‌پذیری این هنرمند مشهور نسبت به انتقادات حکایت دارد. وی در سال ۱۹۰۸ به دنبال یک فروپاشی عصبی بستری شد.

مونک در بخشی از خاطرات خود درباره این که طرح تابلوی جیغ چطور به او الهام شد، می نویسد: حس کردم در طبیعت فریادی کشیده می‌شود. این تصویر را نقاشی کردم و ابرها را به رنگ خون کشیدم. رنگ فریاد می‌کشید؛ این شد که جیغ خلق شد.

ادوارد مونک از نقاشان برجسته سبک اکسپرسیونیسم بود. وی یک دوران کودکی سخت و توأم با فشار و بیماری داشت که بر روحیاتش تأثیر زیادی گذاشت، از این رو، بسیاری از تابلوهای این هنرمند بر محور درد و بیماری خلق شده‌اند. جیغ، معروف‌ترین اثر مونک به عنوان یکی از شاهکارهای هنر مدرن و یکی از الگوهای شاخص سبک اکسپرسیونیسم شناخته می‌شود.

دیدگاه