اخذ مالیات از دامداران دانمارکی بر پایه باد شکم در رفته از گاو و گوسفندانشان

دولت دانمارک لایحه اخذ «مالیات بر پایه باد شکم» را مطرح کرد که با حمایت گسترده کشاورزان و دامداران مواجه شد و انتظار می‌رود با تصویب بی‌درد سر در پارلمان ملی بدل به قانون و اجرایی شود.

به گزارش جهان مانا، دولت دانمارک بر اساس لایحه نهایی شده، از سال ۲۰۳۰ از دامداران بر پایه گازهای گلخانه‌ای متصاعد شده از شکم گاوها، گوسفندان و خوک‌هایشان مالیات می‌گیرد.

یپه برووس، وزیر دارایی دانمارک گفت که هدف از ارائه این لایحه تحقق هدف کاهش ۷۰ درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط کشورهای اروپای شمالی تا سال ۲۰۳۰ نسبت به ۱۹۹۰ است.

او افزود: «نخستین کشور در جهان خواهیم بود که مالیات واقعی دی اکسید کربن را بر کشاورزی اعمال می‌کند.» او امیدوار است که کشورهای دیگر نیز همین کار را دنبال کنند.

توافق در مورد لایحه دولت اواخر روز دوشنبه بین دولت راست‌میانه و نمایندگان کشاورزان، صنایع و اتحادیه‌ها حاصل شد.

دامداران دانمارکی ۳۰۰ کرون (۴۰٫۲ یورو) برای تولید گاز گلخانه‌ای معادل هر تن دی اکسید کربن در سال ۲۰۳۰ می‌پردازد و این مالیات تا سال ۲۰۳۵ به ۷۵۰ کرون (۱۰۰٫۵ یورو) افزایش خواهد یافت.

با این حال، به دلیل وضع تخفیف ۶۰ درصدی، هزینه واقعی هر تن گاز از ۱۲۰ کرون (۱۶ یورو) شروع می‌شود و تا سال ۲۰۲۵ به ۳۰۰ کرون (۴۰.۲ یورو) افزایش می‌یابد.

 

این مالیات باید در پارلمان دانمارک که ۱۷۹ کرسی دارد، تصویب شود. انتظار می‌رود با اجماع گسترده صنفی و سیاسی مانعی جدی در برابر بدل شدن لایحه دولت به قانون وجود نداشته باشد.

این اقدام دولت پس از ماه‌ها اعتراض کشاورزان در سراسر اروپا علیه اقدامات و مقررات کاهش تغییرات آب و هوایی صورت گرفته است که به گفته آنها به ورشکستگی‌شان منجر می‌شود.

انجمن حفاظت از طبیعت دانمارک، بزرگترین سازمان حفاظت از طبیعت و محیط زیست در دانمارک، توافقنامه مالیاتی را «یک مصالحه تاریخی» توصیف کرد.

بر پایه این لایحه، دولت نیز۴۰ میلیارد کرون نیز در اقدامات حیاتی زیست محیطی مانند احیای جنگل‌ها و تالاب‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند.

تجمع دامداران اروپایی مقابل کمیسیون اروپا

بر اساس به روزترین داده‌های آماری دانمارک، تا ژوئن ۲۰۲۲، ۱.۴ میلیون گاو در کشور اسکاندیناوی وجود داشته است. یک گاو معمولی دانمارکی حدود ۶ تن دی اکسید کربن در سال تولید می‌کند.

بدین ترتیب، دامداران دانمارکی مجبورند سالانه نزدیک به ۶۷۲ کرون (۹۰ دلار) به ازای هر گاو را برای انتشار گازهای گلخانه‌ای بپردازند.

به گفته کارشناسان هدف اصلی از وضع این مالیات، تشویق کشاورزان به یافتن راه‌حل‌هایی برای کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای است. به باور آنها مثلا با تغییر خوراک دام‌ها می‌توان از تولید این گازها و پرداخت مالیات بیشتر اجتناب کرد.

 

 

 

دیدگاه
آخرین اخبار
بازار