چه کسی جانشین رهبر کره‌شمالی می‌شود؛ خواهر ۳۲ ساله یا پسر ۱۰ ساله‌اش؟

همزمان با تداوم غیبت کیم جونگ اون، رهبر 36 ساله کره شمالی از انظار عمومی و گزارش های تائیدنشده مبنی بر وخامت حال او به گمانه زنی ها درباره جانشینان احتمالی وی دامن زده است.

به گزارش جهان مانا به نقل از یورونیوز، آخرین حضور رهبر کره شمالی در مجامع رسمی به ۲۳ فروردین گذشته بر می گردد. کیم جونگ اون در آن روز در جلسه دفتر سیاسی حزب کارگران کره شرکت کرد. غیبت او در مراسم سالگرد تولد کیم ایل سونگ، پدربزرگش که چهار روز بعد برگزار شد، برای بسیاری از تحلیلگران سوال برانگیز بود. مراسم سالگرد تولد بنیانگذار حکومت فعلی کره شمالی مهمترین روز در تقویم سیاسی این کشور محسوب میشود.

با گذشت بیش از ده روز از غیبت کیم جونگ اون در مراسم روز ۱۵ آوریل بسیاری از کارشناسان به گمانه زنی در مورد جانشین احتمالی او در صورت درگذشت یا ناتوانی وی در اداره کشور پرداخته اند.

کیم جونگ اون که بیش از هشت سال پیش به دنبال درگذشت پدرش قدرت را در کره شمالی به دست گرفت برای خود جانشینی تعیین نکرده است. فرزندان کیم جونگ اون همچنان کودک هستند و هر کدام از اعضای بزرگسال خاندان کیم نیز با موانعی برای به دست گرفتن زمام امور روبرو هستند.

کیم یو جونگ

خواهر ۳۲ ساله رهبر کره شمالی یکی از گزینه های اصلی جانشینی او است. کیم یو جونگ یکی از مشاوران کلیدی برادرش محسوب می شود. او از سال ۲۰۱۷ تاکنون یکی از اعضای علی البدل دفتر سیاسی حزب کارگران کره شمالی بوده است. به این ترتیب کیم یو جونگ تنها عضو خاندان کیم به استثنای کیم جونگ اون است که جایگاهی سیاسی دارد.

کیم یو جونگ سابقه همراهی برادرش در دیدارهای او با دونالد ترامپ و شی جین پینگ، روسای جمهوری آمریکا و چین را دارد. رهبری کیم یو جونگ ممکن است با مقاومت سران ارشد حکومت کره شمالی روبرو شود. آنها ممکن است حاضر به پذیرش رهبری زنی جوان نشوند.

پسر کیم جونگ اون

رسانه های کره شمالی تاکنون به فرزند یا فرزندان رهبر کره شمالی اشاره ای نکرده اند. با این حال رسانه های کره جنوبی پیش از این گزارش کرده بودند که اولین فرزند کیم جونگ اون پسری است که در سال ۲۰۱۰ متولد شده است. فرزند پسر رهبر کره شمالی در حالت عادی در کره شمالی طبیعی ترین گزینه برای جانشینی پدرش محسوب می شود. کیم جونگ اون به همین ترتیب جانشین کیم جونگ ایل، پدرش شد. کیم جونگ ایل نیز پس از درگذشت پدرش جانشین او شده بود.

با این حال سن کم پسر کیم جونگ اون احتمالا باعث خواهد شد که یا سنت جانشینی فرزندان پسر به عنوان رهبر کره شمالی شکسته شود و یا اینکه فرد یا شورایی تا زمان بزرگسالی پسر ۱۰ ساله کیم جونگ اون به جای او رهبری کشور را برعهده گیرد.

کیم جونگ اون و همسرش

کیم جونگ چول

کیم جونگ ایل، رهبر پیشین کره شمالی پیش از این کیم جونگ اون را به کیم یونگ چول برای جانشینی خود ترجیح داده بود. برادر بزرگتر کیم جونگ اون طی سال های گذشته هدف پاکسازی های درونی خاندان کیم قرار نگرفت. کیم جونگ اون احتمالا برادرش را مانند جانگ سونگ تائک، شوهر عمه یا کیم جونگ نام، برادر ناتنی اش خطری برای قدرت خود محسوب نکرده است.

برخی گزارش ها حاکی است که کیم یونگ چول چندان علاقه ای به سیاست ندارد. نواختن گیتار تفریح اصلی او محسوب می شود. پیش از این گزارش شده بود که کیم یونگ چول در سال ۲۰۱۵ میلادی در کنسرت اریک کلاپتون، خواننده و نوازنده گیتار بریتانیایی در لندن شرکت کرده بود.

برادر بزرگتر رهبر فعلی کره شمالی

پایان قدرت خاندان کیم؟

یکی از احتمالات پیش رو در صورت درگذشت کیم جونگ اون یا ناتوانی او از انجام وظایفش پایان دوران حکمرانی اعضای خاندان کیم است. بسیاری از ناظران سیاسی احتمال می دهند که خلع ناگهانی قدرت در کره شمالی می تواند به بیش از هفت دهه زمامداری این خاندان پایان دهد. هر چند آنها از احتمال فروپاشی حکومت کره شمالی و تبعات احتمالی آن سخن می گویند اما تصاحب قدرت از سوی یکی از سران سیاسی یا نظامی این کشور نیز منتفی نیست.

کیم جائه ریونگ، نخست وزیر کره شمالی می تواند یکی از گزینه ها برای پر کردن خلع قدرت باشد. برخی کارشناسان کره شمالی در روزهای گذشته همزمان با غیبت کیم جونگ اون از افزایش تمجید و ستایش رسانه های دولتی از کیم جائه ریونگ سخن گفته اند.

دیدگاه