پخش سریال رمضانی در تلویزیون مصر،اسراییل را عصبانی کرد

در سریال "پایان" که از ماه رمضان همه روزه پخش می شود 100 سال آتی روایت می شود؛ دوره ای که نه از اسراییل خبری هست و نه از ایالات متحده آمریکا به شکل کنونی.

وزارت خارجه اسراییل به پخش یک سریال ضد اسراییلی مناسبتی در تلویزیون مصر اعتراض کرده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از الجزیره، سریال مناسبتی تلویزیونی "النهایه" (پایان) به مناسبت ماه رمضان از تلویزیون مصر در حال پخش است.

این سریال اتفاقات 100 سال آینده را روایت می‌کند که در قالب آن رژیم اسراییل به دست دولت‌های عربی محو شده و ایالات متحده آمریکا نیز تجزیه شده است.

وزارت خارجه اسراییل در بیانیه‌ای که روز یکشنبه در این باره صادر کرده با محکوم کردن پخش این سریال در تلویزیون مصر، گفته است:" این موضوع اصلا قابل قبول نیست بویژه در میان دولت‌هایی که از 41 سال پیش توافق صلح امضا کرده‌اند."

با وجود اعتراض اسراییل، مقامات حماس از این سریال تمجید کرده‌اند. "حازم قاسم" سخنگوی حماس در این باره گفت: "استقبال گسترده عرب‌ها در شبکه‌های اجتماعی از این سریال که نابودی رژیم اشغالگر اسرائیلی و آزادی قدس را پیش‌بینی می‌کند، بر این موضوع تأکید دارد که همه امت در کنار مسأله اصلی خود ایستاده، مقدسات خود را فراموش نکرده و اشغالگران اسرائیلی به عنوان دشمن اصلی آن باقی خواهد ماند."

مصر و اسراییل در سال 1979 و با میانجیگری "جیمی کارتر" رییس جمهوری وقت آمریکا پیمان صلح در کمپ دیوید امضا کرده‌اند. مصر نخستین دولت عربی بود که موجودیت اسراییل را به رسمیت شناخت.

پخش سریال رمضانی تلویزیون مصر، خشم اسراییل را برانگیخت

با این وجود اکثریت افکار عمومی مصر مخالف رژیم اسراییل هستند.

در قسمت نخست این سریال، یک معلم در مدرسه‌ای در مصر روایت تاریخ می‌کند و می گوید: رژیم اسراییل 100 سال پس از تاسیس (سال تاسیس رژیم اسراییل 1948 بوده است) در عملیات آزادسازی شهر قدس نابود گردید و یهودیان اسراییل به کشورهای خود بازگشتند.

معلم همچنین به نقشه‌ای چند پاره شده از ایالات متحده آمریکا اشاره می‌کند و می‌گوید دولت (سابق) آمریکا مهم‌ترین متحد و حامی اسراییل بوده است.

دولت مصر تاکنون درباره جنجال پخش این سریال سکوت کرده است.

تهیه کننده این سریال شرکت مصری (Synergy) است که یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌های تهیه کننده فیلم و سریال در مصر است. این شرکت پیوندی قوی با دولت "عبدالفتاح السیسی" رییس جمهوری مصر دارد.

"امر سمیر عاطف" نویسنده فیلمنامه این سریال در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره سریال پایان گفت:" نابودی اسراییل سرنوشت محتوم نبود صلح و ثبات واقعی و بر مبنای عدالت در منطقه است."

دولت مصر به رهبری عبدالفتاح سیسی رابطه‌ای نزدیک با اسراییل دارد و از سال 2014 رییس جمهوری مصر 2 مرتبه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل ملاقات کرده است.

رییس جمهوری مصر بارها به پیوند و رابطه نزدیک امنیتی دولت متبوع خود با اسراییل اذعان و اعتراف کرده است.

دیدگاه