رئیس‌جمهور لبنان: مقصران انفجار بیروت را محاکمه خواهیم‌کرد/ سفر مکرون به لبنان

میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان روز چهارشنبه ضمن بازدید از محل انفجار عصر گذشته در بندر بیروت، در نشست کابینه گفت: تحقیقات برای روشن شدن ابعاد و ابهامات انفجار ادامه دارد و مسئولان مقصر در این امر محاکمه خواهند شد.

به گزارش جهان مانا به نقل از ایرنا،‌ عون در نشست امروز کابینه گفت: نمی‌توان با هیچ حرف و سختی وحشت فاجعه‌ دیشب بیروت را توصیف کرد. فاجعه‌ای که پایتخت را به شهری ویران شده تبدیل کرد. اکنون زمان حزن و اندوه برای شهدا و زخمی‌ها و افراد مفقود شده است. این شوک بزرگی برای همه لبنانی‌ها بود. من آن‌ها را به همبستگی و اتحاد برای پشت سرگذاشتن عواقب و آثار این فاجعه می‌خوانم.

وی گفت: مصمم هستیم که در اسرع وقت ممکن روند تحقیقات را برای مشخص شدن ابعاد، ابهامات و شرایط موجود ادامه دهیم و مسئولان و مقصران این انفجار را محاکمه کنیم و سخت‌ترین مجازات‌ها را برایشان در نظر بگیریم. همچنین نتایج تحقیقات را که کمیته حقیقت‌یاب قرار است انجام دهد در نهایت شفافیت اعلام خواهیم کرد.

رئیس‌جمهوری لبنان از لبنانی‌هایی که برای ارائه کمک و حمایت به محل انفجار و بیمارستان آمده‌اند قدرانی کرد و گفت آنها با این اقدام تصویری از مهین‌پرستی و خیرخواهی برای کشورشان را به نمایش گذاشتند.

وی در ادامه گفت: از مسئولان کشورهای دوست و برادر که با ما تماس گرفتند و حمایت و پشتیبانی خود را از ملت لبنان اعلام کردند،‌ قدردانی می‌کنم و از آن‌ها می‌خواهم که هرچه سریعتر کمک‌های خود را برای پشتیبانی از بیمارستان‌ها و خانواده‌های آسیب‌دیده ارسال کنند.

به گزارش رسانه‌های لبنان، عون قبل از ظهر امروز همراه با جوزف عون فرمانده ارتش از محل انفجار بندر بیروت دیدن کرد و در جریان گزارش ریمون خطار مدیرکل دفاع مدنی و شماری از مسئولان و افسران در خصوص میزان خسارت‌ها و آسیب‌های وارده در اثر این انفجار و نیز روند عملیات امدادرسانی قرار گرفت.

در همین حال کاخ الیزه اعلام کرد امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه به دنبال دو انفجار مرگبار در روز گذشته در بیروت برای دیدار با مقامات لبنان روز پنجشنبه به این کشور سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مکرون فردا (پنجشنبه) با مقام‌های لبنان دیدار می‌کند.

به دنبال خسارات گسترده ناشی از این انفجارها، فرانسه امروز سومین هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه خود را به بیروت اعزام کرد.

به گفته وزیر خارجه فرانسه از این سه هواپیما که به مقصد بیروت می‌روند، یکی از مارسی حامل تیم‌های پزشکی است و دو هواپیما از فرودگاه "روآسی" حامل ۲۵ تن تجهیزات، تیم های امنیتی وزارت کشور و آتش نشانان است.

در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای مواد محترقه واقع در بندر بیروت، عصر دیروز (سه‌شنبه) انفجار مهیبی رخ داد. که بر اساس آخرین آمار تاکنون ۱۰۰ کشته و بیش از ۴ هزار زخمی بر جای گذاشته است .

کشورهای مختلف جهان روز چهارشنبه با صدور پیام هایی با مردم و دولت لبنان در ارتباط با وقوع انفجار در بندر بیروت پایتخت لبنان در عصر سه شنبه که ۱۰۰ کشته و بیش از ۵ هزار زخمی به دنبال داشت، ابراز همدردی و آمادگی خود را برای کمک به این کشور اعلام کردند.

دیدگاه