احتمال تحریم روسیه توسط اتحادیه اروپا بخاطر مسمومیت مخالف پوتین

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از روسیه خواست تا درباره مسمومیت الکسی ناوالنی، چهره سرشناس مخالف ولادیمیر پوتین تحقیق کند. آقای بورل احتمال اعمال تحریم علیه مسکو را هم مطرح کرده است.

به گزارش جهان مانا به نقل از یورونیوز ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه، ضمن محکومیت شدید قصد ترور آقای ناوالنی گفت: «دولت روسیه باید با تمام توان تحقیقی عمیق و کاملا شفاف را درباره این جنایت انجام دهد.»

دولت آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که بر اساس نتایج آزمایشگاه‌های ارتش، الکسی ناوالنی قطعا با گاز اعصابی شبیه به نویچوک مسموم شده است. همین گونه گاز اعصاب پیش‌تر در سال ۲۰۱۸ در انگلستان برای ترور سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روسیه و دخترش لولیا به کار رفته بود.

آقای بورل در این بیانیه احتمال تحریم‌های اتحادیه اروپا را منتفی نداست و اعلام کرد: «اتحادیه اروپا جامعه جهانی را به پاسخی مشترک فرا می‌خواند و برای خود ‌حق اتخاذ موازین متناسب، از جمله مقررات سخت‌گیرانه [در قبال روسیه] را محفوظ می‌دارد.»

دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا مسمومیت الکسی ناوالنی با گاز اعصاب از خانواده نویچیک را «تلاش برای ترور» توصیف کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا در این بیانیه آورده است: «بی‌کیفری نباید بی‌پاسخ بماند و تحمل شود و اینچنین هم نخواهد شد.» وی از فدراسیون روسیه خواست تا با «سازمان بین‌المللی منع تسلیحات شیمیایی برای تضمین انجام تحقیقات بین‌المللی بی‌طرفانه کاملا همکاری کند.»

دیدگاه