کاهش مجوزهای صادرات اسلحه آلمان به یک سوم

دویچه وله نوشت: آلمان در سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه در سال قبل تجهیزات جنگی کمتری صادر می‌کند. تا پایان سپتامبر ۲۰۲۰ مجوز صادرات حدود ۴ میلیارد یورو سلاح تصویب شده است. تاکنون دریافت کننده اصلی تجهیزات نظامی آلمان مصر بوده است.

به گزارش جهان مانا به نقل از دویچه وله، در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی دولت آلمان مجوز صادرات اسلحه به ارزش ۴ میلیارد و ۱۳۰ میلیون یورو را تصویب کرد که حدود یک سوم کمتر از مدت مشابه سال گذشته است. این آمار به درخواست سویم داغدلن، نماینده حزب چپ آلمان از وزارت اقتصاد این کشور ارائه شده و در اختیار خبرگزاری‌ها قرار گرفته است.

در سال گذشته میلادی مجوزهای صادرات تجهیزات نظامی به ارزش بیش از هشت میلیارد یورو رکورد شکست و تنها در ۹ ماه اول ۲۰۱۹ سلاح و تجهیزات نظامی به ارزش شش میلیارد و ۳۵۰ میلیون یورو صادر شد.

بیشترین سلاح نیز به کشور مصر صادر شده است. مصر امسال نیز دریافت کننده اصلی سلاح‌های جنگی آلمان به حجم ۵۸۵ میلیون و ۹۰۰ هزار یورو بوده است. این کشور خریدار زیردریایی‌هایی است که توسط سیستم‌های دریایی شرکت "تیسن‌کروپ" (Thyssenkrupp) ساخته می‌شود.

همین دو هفته پیش چهارمین محصول کارخانه کشتی‌سازی این شرکت در شهر کیل آلمان و بدون حضور فرمانده نیروی دریایی مصر به "S44" نامگذاری شد.

انتقاد از صادرات نظامی به مصر

صادرات اسلحه از سوی آلمان به مصر به دلیل وضعیت حقوق بشر در آنجا مناقشه برانگیز است. به ویژه از آن جهت که این کشور شمال آفریقا، هم عضو ائتلاف جنگی به رهبری عربستان سعودی در یمن است و هم در درگیری‌های لیبی دست دارد. اگرچه اکنون مشخص نیست که آیا این کشور هنوز هم در حال تحویل سلاح به شورشیتن لیبی به رهبری ژنرال حفتر است یا خیر.

با این وجود نماینده حزب چپ در پارلمان آلمان صادرات اسلحه آلمان به مصر را به شدت مورد انتقاد قرار داد. او گفت: «دولت آلمان با قرار دادن تجهیزات جنگی در اختیار مصر بر آتش جنگ در یمن و لیبی نفت می‌ریزد.»

دیدگاه