واکنش جهان عرب و فلسطین به پیروزی بایدن

سران کشورهای عربی و فلسطینی همراه با رهبران اروپا به بایدن پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را تبریک گفتند.

به گزارش جهان مانا به نقل از ایسنا، حال، بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور این کشور پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده تبریک گفت.

وی گفت که سیسی نسبت به همکاری و اقدام مشترک برای تقویت روابط دوجانبه استراتژیک بین مصر و ایالات متحده آمریکا، از جمله منافع دو ملت و کشور "دوست" ابراز امیدواری کرده است.

سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان نیز به جو بایدن پیام تبریکی را ارسال کرد و در این پیام، صمیمانه به خاطر اعتماد مردم آمریکا به بایدن و انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور آینده صمیمانه تبریک گفت.

در سودان نیز عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان به جو بایدن و کامالا هریس، معاون رئیس جمهور به خاطر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفت.

حمدوک در توئیتی نوشت ، "از طرف مردم کشورم، انتخاب رئیس جمهور منتخب و معاون رئیس جمهور را تبریک می گویم. ما مشتاقانه منتظر همکاری با آنها برای ادامه ساخت پل های دوستی و همکاری بین مردم و کشورهایمان هستیم. "

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی ، امیر قطر نیز ضمن تبریک به جو بایدن ، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در توئیتی نوشت: "تبریک به رئیس جمهور منتخب جو بایدن و معاون او کامالا هریس با بهترین آرزوها برای مردم ایالات متحده. من مشتاقانه منتظر همکاری برای ادامه دوستی دو کشورمان هستم."

میشل عون، رئیس جمهور لبنان نیز پیروزی بایدن در انتخابات را تبریک گفت.

عون در توییت خود در توییتر اظهار داشت که "در دوره ریاست جمهوری بایدن ، تعادل در روابط لبنان و آمریکا به نفع ملت دوست لبنان و آمریکا برقرار خواهد شد".

در اردن نیز رسانه های رسمی گزارش دادند که ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور پیروزی جو بایدن را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفته است.

پادشاه اردن که گفته میشود روابط شخصی با بایدن دارد، از طرح به اصطلاح "صلح" دونالد ترامپ در خاورمیانه خشمگین شده و آن را "تهدیدی برای امنیت منطقه" توصیف کرده بود.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی نیز به جو بایدن به خاطر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفت.

بن زاید با انتشار توئیتی در سایت شبکه اجتماعی "توییتر" نوشت: "صمیمانه تبریک می گویم به بایدن برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کامالا هریس، معاون رئیس جمهور و صمیمانه برای آنها آرزوی موفقیت در دستیابی به پیشرفت بیشتر برای مردم دوست آمریکا را دارم."

بن زاید افزود: "امارات و آمریکا روابط تاریخی، دوستی و یک اتحاد استراتژیک قوی دارند و ما به تقویت آنها ادامه خواهیم داد."

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر امارات نیز با انتشار توئیتی نوشت: "تبریک به چهل و چهارمین رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا جو بایدن و معاون وی کامالا هریس به خاطر پیروزی شان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا. روابط ما برای پنج دهه با ایالات متحده محکم و استراتژیک بوده است. ما آرزو داریم که این روابط پیشرفت بیشتری با رئیس جمهور منتخب جدید داشته باشد.

شیخ نواف آل احمد الجابر الصباح، امیر کویت نیز پیام تبریکی به رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا ارسال کرد و در آن صمیمانه به خاطر اعتمادی که مردم آمریکا به بایدن به عنوان رئیس جمهور کشورشان داشتند، تبریک گفت.

شیخ نواف همچنین پیروزی هریس را به عنوان معاون منتخب رئیس جمهور تبریک گفت و روابط تاریخی کویت و ایالات متحده را ستود.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز در پیامی توییتری پیروزی جو بایدن را تبریک گفت.

وی نوشت: به جو بایدن رئیس جمهور منتخب و کامالا هریس معاون وی تبریک می‌گویم.

الکاظمی در ادامه گفت: ما به تقویت روابط راهبردی بین کشورهایمان به سمت آینده‌ای بر اساس احترام متقابل و همکاری مشترک و مستحکم برای گذر از چالش‌ها و حمایت از صلح و امنیت و تحقق ثبات و شکوفایی چشم دوخته‌ایم.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز در توییتری نوشت: به جو بایدن رئیس جمهور منتخب، دوست و شریک مورد اعتماد در زمینه ساختن عراقی بهتر، صمیمانه تبریک می‌گویم.

وی تأکید کرد: به تلاش برای تحقق اهداف مشترک و "تقویت صلح و ثبات" در سراسر خاورمیانه چشم دوخته‌ایم.

مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان عراق هم پیروزی بایدن را به وی تبریک گفت و او را "دوست" خود خطاب کرد.

بارزانی در این باره اظهار کرد: دوستم بایدن، رئیس جمهوری منتخب چیروزیت را صمیمانه تبریک می‌گویم.
وی در ادامه توییت خود نوشت: من صمیمانه امیدوارم و دعا می کنم که جهان آزاد تحت رهبری شما شاهد "صلح و شکوفایی بیشتری" باشد.

گروه های فلسطینی
در همین راستا، حنان عشراوی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) گفت که واشنگتن پس از خلاص شدن از شر "دونالد ترامپ" برای بازیابی تعادل اخلاقی خود نیاز به درمان "ترامپیسم" دارد.

وی در توییت خود در حساب توئیترش نوشت: "جهان نیز باید نفس بکشد. ترامپیسم باید به دقت مورد بررسی و خطاب قرار گیرد تا توازن انسانی ، اخلاقی و قانونی در داخل و خارج ایالات متحده برقرار شود.

عشراوی اظهار داشت ، "چنین پدیده هایی (ترامپیسم) از خلا بوجود نمی آیند (…). زمان درمانهای جامع و جسورانه فرا رسیده است."

نبیل شعث مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز گفت: "هیچ چیز بدتر از دوران ترامپ نبوده است و نجات از ترامپ یک دستاورد است."

وی افزود: "هیچ چیز بدتر از ترامپ نبود ، و هر کس دیگری بهتر از اوست."

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس نیز از دولت بایدن خواست تا از ادعای "معامله قرن" مطرح شده توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی و به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" عقب نشینی کند.

هنیه، در بیانیه ای گفت: "ما از دولت منتخب می خواهیم که از طرح معامله قرن عقب نشینی کرده ، تصمیم در نظر گرفتن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" را لغو کرده و سفارت آمریکا را بر خلاف همه مواضع و تصمیمات بین المللی به آن منتقل کند.

هنیه، بایدن را به"تصحیح تاریخی روند ناعادلانه ایالات متحده در قبال مردم فلسطین فراخواند .

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز اعلام کرد که نه روی انتخابات آمریکا حساب میکند و نه روی تغییر در سیاست های واشنگتن در قبال آرمان فلسطین شرط می بندد.

داوود شهاب ، سخنگوی این جنبش به آناتولی گفت: "فلسطین با دولت های پی در پی آمریکا تجربیات تلخی داشته است. آمریکا سوابق طولانی نسبت به اسرائیل و خصومت با مردم فلسطین دارد.اگر آمریکا بخواهد تاریخ سیاه خود را در روابط خود با مردم عرب و اسلام و به ویژه ملت فلسطین پاک کند، کارهای زیادی برای انجام این لازم است."

وی خاطرنشان کرد که حمایت آمریکا از اسرائیل علت مستقیم قتلها، نسل کشی و پاک سازی نژادی است که مردم فلسطین هدف آن قرار گرفته اند.

شهاب تأکید کرد که فلسطینیان انتقال سفارت آمریکا به قدس و اعلام دروغین قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" و وادار کردن کشورهای عربی به انعقاد توافق نامه های صلح با این رژیم را فراموش نخواهند کرد."

دیدگاه