دلیل مسمومیت‌های اخیر دانشجویان اعلام شد

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به بروز مسمومیت‌های اخیر در میان دانشجویان اظهار کرد: کارشناسان وزارت بهداشت مساله مسمومیت‌های اخیر دانشجویان چند دانشگاه را مورد بررسی قرار دادند و نظر آنها این بود که مسمویت ایجاد شده میان دانشجویان، "مسمومیت غذایی" است. البته ممکن است دلایل دیگری هم وجود داشته باشد اما بنا بر اعلام کارشناسان وزارت بهداشت، این مسمومیت‌ها، بخاطر غذا بوده است.

به گزارش جهان مانا، دکتر هاشم داداش پور ضمن اعلام این مطلب و با بیان اینکه در سال‌های گذشته نیز چنین اتفاقاتی پیش آمده است، افزود : در دهه هشتاد نیز مشابه این اتفاق به صورت نقطه‌ای افتاده بود و دانشجویان چند دانشگاه به مسمویت غذایی دچار شده بودند.

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به کاستی‌های دانشگاه ها پس از بازگشایی و از سرگیری آموزش حضوری در دوران پساکرونا اظهار کرد: تقریبا از مهر ماه گذشته بر ما روشن بود پیک‌های کرونایی می‌گذرد و کرونا مهار می‌شود و دانشگاه‌ها آموزش حضوری را شروع خواهند شد. بدین ترتیب پس از پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ که دانشگاه‌ها به آموزش حضوری بازگشتند، در این ۲ ماه، برخی از کاستی‌ها در دانشگاه‌ها برای ما روشن شد. پس تلاش میکنیم در فرصتی که در تابستان برای ما ایجاد می‌شود، این کاستی‌ها و نقاط ضعف را به حداقل برسانیم و برطرف کنیم.

دکتر داداش پور خاطرنشان کرد: ما تلاش میکنیم کیفیت غذاها را در حد مطلوبی حفظ کنیم،‌اما دانشگاه‌ها برای اینکه بتوانند برای هماهنگی با پیمانکاران سلف‌های دانشجویی اقدامات لازم را انجام دهند، به یک باره قادر به انجام چنین کاری نخواهند بود. چراکه معمولا پیمانکاران برای یک بازه زمانی طولانی قرارداد می‌بندند و اگر به لحاظ اقتصادی شرایط بدتر شود،‌ پیمانکار سختی‌های زیادی متحمل خواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد: در کل، احساس میکنم برای ترم تحصیلی پیش رو و برای مهر ماه، چون فرصت نسبتا طولانی‌تری داریم، امکان انعقاد قراردادهای طولانی مدت وجود دارد و دیگر در بحث غذا مشکلات کمتری به وجود خواهد آمد. تلاش ما این است که شرایطی را برای دانشجویان فراهم کنیم که بتوانند با آرامش تحصیل کنند.

گفتنی است اوایل ماه جاری حدود ۴۰ نفر از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان با علائم مسمومیت، به بیمارستان منتقل شدند.

دکتر پرویز انصاری راد معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در رابطه با علت مسمویت به یک باره دانشجویان گفت: علت ایجاد مشکل گوارشی برای این دانشجویان، مسمویت غذایی نبوده و ارتباطی به غذای خوابگاه نداشته است. پزشکان معالج این دانشجویان به ما اعلام کردند که دلیل ایجاد این مسمومیت در دانشجویان "ویروس" بوده است و این ویروس از بعد از عید فطر در کشور شایع شده است.پزشکان بیمارستان میلاد نیز این دلیل را تایید کرده‌اند.

این اتفاق در دانشگاه امام صادق نیز تکرار شد و حدود ۳۹ دانشجوی این دانشگاه به دلیل مسمومیت گوارشی راهی بیمارستان شدند.

مسئولان دانشگاه امام صادق نیز آلودگی ویروسی را علت بروز چنین مشکلی اعلام کردند و گفتند مسمویت دانشجویان ارتباطی به غذای دانشجویان ندارد.

منبع: ایسنا

دیدگاه
آخرین اخبار
بازار