از آلودگی هوا بیشتر از کرونا بترسیم؟

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت نسبت به افزایش احتمال موارد مرگ به علت ابتلا به کووید ۱۹ در صورت مواجهه طولانی‌مدت با آلاینده‌های هوا هشدار داد.

به گزارش جهان مانا به نقل از تسنیم، دکتر عباس شاهسونی ضمن اعلام اینکه نتایج بررسی‌های انجام شده در برخی از کلانشهرهای کشور نشان‌دهنده این است که به ازای هر ۱۰ میکروگرم افرایش غلظت ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون، احتمال مرگ به علت کووید ۱۹ را ۶ درصد، دی‌اکسید نیتروژن ۱۵ درصد و ازن را ۷ درصد افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به شروع فصل سرد سال و افزایش غلظت آلاینده‌های هوا به علت وارونگی هوا، از مردم درخواست کرد که در روزهای آلوده کمترین تردد را در سطح شهر داشته باشند.

شاهسونی گفت: نتایج مقالات منتشر شده در این زمینه نشان می‌دهد که مواجهه طولانی‌مدت با ذرات معلق و گازهای الاینده نظیر دی اکسید نیتروژن باعث بیان بیش از حد گیرنده ACE ۲در آلوئل‌های ریه می‌شود که افزایش گیرنده‌های فوق باعث افزایش بار ویروس و اختلال سیستم دفاعی بدن در بیمارانی می‌شود که در معرض آلاینده‌های هوا بوده‌اند.

وی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و سایر سازمان‌های ذیربط درخواست کرد که نظارت جدی بر منابع انتشار آلاینده‌های هوا و اجرای قانون هوای پاک بخصوص با توجه به اپیدمی بیماری کووید ۱۹ را داشته باشند.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت تاکید کرد: مردم نسبت به استفاده از ماسک‌های مناسب همراه با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم تردد غیرضروری در سطح شهر اقدام کرده و توجه ویژه داشته باشند.

دیدگاه