خواص سیاهدانه برای مو

سیاه‌دانه خواص زیادی برای سلامت موها و تقویت آنها دارد؛ در این مطلب ضمن پرداختن به خواص روغن سیاه‌دانه روی سلامت و کاهش ریزش مو، راهکارهایی را برای درمان ریزش مو با روغن سیاه‌دانه ارائه کرده‌ایم.

به گزارش جهان مانا ، طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی (WHO) اکثر جمعیت جهان برای مراقبت از سلامت خود به داروهای گیاهی وابسته هستند. سیاه‌دانه یکی از گیاهان و دانه‌های شناخته‌شده و از رایج‌ترین گیاهان دارویی در سراسر جهان است.

روغن سیاه‌دانه حاوی بسیاری از ترکیبات شیمیایی مفید با نام‌های "تیموکینون"، "تیموهیدروکینون"، "تیمول"و... است که عامل تأمین سلامت انسان هستند.

از روغن سیاه‌دانه در صنایع آرایشی نیز استفاده می‌شود و یکی از خواص مهم آن در طب نوین و سنتی، تقویت پوست و مو است.

خواص سیاه‌دانه برای درمان عفونت‌های میکروبی پوست سر

بروز عفونت‌های باکتریایی بیماری‌زا و مقاومت میکروبی، که به یک مشکل عمده بهداشتی در سراسر جهان تبدیل شده‌، منجر به افزایش استفاده از گیاهان دارویی شده است. یکی از گیاهانی که می‌تواند نقش ضدمیکروبی ایفا کند، سیاه‌دانه است. تحقیقات نشان داده است که وجود ماده‌ای به‌نام "تیموکینون" در سیاه‌دانه باعث ایجاد خواص ضدمیکروبی و مهار رشد باکتری‌ها می‌شود.

از سوی دیگر در مطالعات انجام‌شده، روغن سیاه‌دانه فعالیت ضدقارچی در برابر بیشتر قارچ‌های بیماری‌زا نشان داده است. این شواهد نشان می‌دهد که روغن سیاه‌دانه با خواص آنتی‌اکسیدانی، ضدباکتریایی و ضد‌التهابی خود، می‌تواند به سلامت پوست سر به‌طور کلی کمک کند.

روغن سیاه‌دانه برای ریزش مو

روغن سیاه‌دانه حاوی ماده‌ای به‌نام "نیگلون Nigellone" است که تحقیقات نشان داده است نوعی آنتی‌هیستامین بسیار مهم است که می‌تواند از ریزش مو و طاسی با الگوی مردانه، جلوگیری کند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که مخلوط روغن نارگیل و روغن سیاه‌دانه در تقویت رشد مو مؤثر است و می‌توان از این ترکیب برای بهبود سلامت مو بهره برد.

همچنین، یک تحقیق در سال 2017 نشان داد که روغن موی گیاهی حاوی سیاه‌دانه باعث کاهش ریزش مو تا 76 درصد شده است.

روغن سیاه‌دانه برای ریزش موی ناشی از استرس

به ریزش یا نازک شدن موقت مو که معمولاً پس از استرس، شوک یا یک واقعه آسیب‌زا اتفاق می‌افتد ، "تلوژن افلوویوم" Telogen effluvium گفته می‌شود. یک مطالعه در سال 2013 روی 20 زن مبتلا به تلوژن افلوویوم بهبود قابل‌توجهی را در درمان با لوسیون حاوی 0.5 درصد روغن سیاه‌دانه نشان داد که این مسئله می‌تواند مؤید تأثیر روغن سیاه‌دانه بر بهبود این نوع ریزش مو باشد.

علاوه بر این، روغن سیاه‌دانه می‌تواند با مرطوب کردن کف سر، خشکی سر را از بین ببرد و سلامت مو را بهبود بخشد و از این رو برای درمان شوره سر نیز مفید است.

ماساژ دادن کف سر با روغن سیاه‌دانه باعث بهبود خون‌رسانی به پوست سر می‌شود و می‌تواند به تقویت موی سر و رشد آن کمک شایانی کند و از سفیدشدن آن جلوگیری کند.

نحوه استفاده از سیاه‌دانه برای تقویت مو

برای افزایش رشد موها و تقویت آنها، روغن سیاه‌دانه را هفته‌ای دو تا سه بار قبل از حمام به موهایتان بزنید، اجازه بدهید چند ساعت بماند و بعد استحمام کنید. باید توجه داشته باشید که باید این کار را تا چند هفته ادامه دهید تا نتیجه حاصل شود.

همچنین برای درمان ریزش موی سکه‌ای، بهترین روش استفاده از روغن سیاه‌دانه به این صورت است که ابتدا دو قاشق غذاخوری روغن سیاه‌دانه را گرم کنید و به پوست سر خود بزنید و ماساژ دهید بگذارید که به‌مدت 15 دقیقه روغن سیاه‌دانه به ساقه‌های مو و پوست سر شما جذب شود، در مرحله آخر نیز کافی است که سر خود را با آب گرم بشویید.

برای جلوگیری از موخوره کافی است که هر شب قبل از خواب نصف قاشق چای‌خوری روغن سیاه‌دانه را روی ساقه موها و به‌خصوص انتهای موها بمالید و آن را به‌خوبی ماساژ دهید، سپس صبح روز بعد موهای خود را آب بکشید.

روغن زیتون نیز یک ماده عالی برای تقویت مو و جلوگیری از موخوره است که موها را نرم و آن را ابریشمی می‌کند. ترکیب روغن زیتون با روغن سیاه‌دانه می‌تواند شوره سر را از بین ببرد، برای این کار باید یک قاشق غذاخوری روغن سیاه‌دانه را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید و این کار را دو تا سه بار در هفته انجام دهید.

برای درمان طاسی با الگوی مردانه، یکی از بهترین ترکیب‌ها، مخلوط روغن سیاه‌دانه و روغن نارگیل است، به این منظور یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با یک قاشق روغن سیاه‌دانه ترکیب و آن را گرم کنید و کف سر را به‌مدت 15 دقیقه به‌آرامی با آن ماساژ دهید، این درمان را دو تا سه بار در هفته انجام دهید.

مخلوط روغن سیاه‌دانه و روغن کرچک یک روش درمانی ایده‌آل برای رفع خشکی کف سر و شوره سر است، این ترکیب به رشد و تقویت موها نیز کمک شایانی می‌کند؛ نصف قاشق غذاخوری روغن سیاه‌دانه را با نصف قاشق روغن کرچک ترکیب و از آن برای ماساژ کف سر استفاده کنید. موهای خود را با یک کلاه بپوشانید و به‌مدت 30 دقیقه صبر کنید و سپس موها را آبکشی کنید.

 

دیدگاه