هشدار روحانی به مردم: مراعات نکنید، وارد موج چهارم کرونا شویم

درخواست وام از صندوق بین المللی برای خرید تجهیزات پزشکی دادیم ولی آمریکا مانع شد

رئیس‌جمهور گفت: براساس گفته مسئولین، در سال آینده به واکسن ایرانی می‌رسیم و واکسیناسیون با واکسن های داخلی انجام خواهد شد.

به گزارش جهان مانا به نقل از خبرآنلاین، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(شنبه) در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه مشکلات موجود در کرونا را با وجود تحریم‌ها پشت سر گذرانده ایم، گفت: در زمینه تولید واکسن وارد شدیم و قدم های اولیه را برداشتیم و مسئولین متخصص ما مطمئن هستند که در نهایت در سال آینده به واکسن می‌رسیم و واکسیناسیون با واکسن های داخلی ما انجام خواهد شد.

روحانی گفت: امیدواریم در این دو ماه کاری کنیم که موج چهارم صورت نگیرد تا کسب و کار مردم در حوزه خدمات و گردشگری در ایام عید شرایط مناسب‌تری نسبت به سال گذشته داشته باشند تا بتوانند ضررهای گذشته را جبران کنند. اگر در این دو ماه مراعات نشود وارد موج چهارم می‌شویم.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی هستیم. امام دوازدهم بهمن وارد کشور شد و پس از آن تحولات شگرف در ایران اتفاق افتاد که برای خیلی‌ها باورنکردنی نبود.

* کسانی که در خارج از ایران بودند، فکر نمی‌کردند با اتحاد، همبستگی و یکپارچگی و… در یک روز استبداد و استعمار را شکاند، هم شاه را از کشور بیرون کردیم و هم آمریکایی‌ها و استعمارگران را از کشور بیرون کردیم. بنابراین کار بزرگی انجام شد چراکه بعد از هزاران سال، رژیم پوسیده شاهی و سلطنت توسط مردم سرنگون شد و یک حکومت مردم‌سالار دینی را جایگزین کرد.

*{ با اشاره به میلاد حضرت زهرا (س)}: در آستانه سالگرد میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) هستیم که روز بسیار مبارکی برای همه ماست. ایشان به عنوان یک الگو برای ما انسان‌ها به ویژه زنان مطرح است. این شخصیت بلند در کنار پدر، همسر و فرزندان خود یک تحول تاریخی را کلید زدند.

* یک سال از دوران سخت ویروس کرونا را سپری کردیم، ۲۰ روز دیگر به سالگرد روزی می‌رسیم که ورود این ویروس به کشور ثابت شد و سال بسیار سختی هم برای ما و هم جهانیان بود، برای همه دنیا سخت بود چون موضوع تنها سلامت نبود،‌در کنار آن، مسئله کسب و کار مردم و زندگی اجتماعی هم مطرح بود. آموزش فرزندان مردم نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

* کرونا یک بیماری عادی نبود بلکه مشکلات بزرگی را در همه جهان ایجاد کرد. دنیا با هم در مقابل آن ایستاد ولی ما به تنهایی در مقابل آن ایستادیم و کسی ما را یاری نکرد. اکنون هم می‌خواهیم واکسن تهیه کنیم، از پیچ و خم‌های زیاد این کار را انجام می‌دهیم. دنیا پول و بانک و معاملاتش آزاد است ولی ما مشکلات ویژه ای مواجه هستیم اما ایثار و ایستادگی مردم و کمک همه موجب شد این یک سال را به خوبی در حدی که امکان پذیر بود،پشت سر بگذاریم.

* کشور ما با کشورهای دیگر حتی کشورهای پیشرفته قابل مقایسه است، در کسب و کار از روزهای اول تصمیم بسیار درستی اتخاذ کردیم که همه کارخانجات و تولیدگران ما با رعایت پروتکل‌ها به فعالیت‌شان ادامه دهند عده‌ای حتی در دنیا مخالف این بودند، ولی ما تصمیم قاطع صحیح و درست را گرفتیم. کارخانجات عظیم که چند هزار کارگر داشت، کسی مبتلا نشد یا تعداد مبتلایان اندک بود و مرگ و میر در کارخانجات بزرگ نداشتیم

* امروز پنجاه و پنجمین جلسه ستاد ملی کرونا است.در روزهای اول این ستاد در اسفند ماه سال قبل این بحث بود که همه جا باید بسته شود در دنیا هم می‌گفتند ایران بی محابا انجام می‌دهد اما ما تولیدات ضروری و خدمات را انجام دادیم. کسب و کار ها هم بخشی انجام شد و بخشی برای مدتی دچار محدودیت شدند ولی در بخش تولید صنعتی و کشاورزی وضع ما بد نبوده و رشد هم داشتیم اما در بخش خدمات مشکلات زیادی داشته و داریم.

* دربخش تولید صنعتی و کشاورزی وضع ما در این شرایط خوب بوده است، اما در بخش خدمات مشکلات زیادی داشتیم و هنوز هم ما داریم در بخش گردشگری و در برخی از فعالیت‌های اجتماعی خسارت های بزرگی وارد شد اما در این حال مردم ما تحمل کردند و ما در حد توان آنها را یاری کردیم.

* از کادر درمانی بخاطر ایستادگی و مقاومت در برایر این ویروس سپاسگزاری می‌کنم و از همه کسانی که نیازمندی‌های ما را در بخش بهداشت ،حفاظت فردی و جمعی، وسایل پزشکی، اکسیژن سازها، دارو و هرچه که ما نیاز داشتیم، ساختند و مردم را تنها نگذاشتند و ما همپای دنیا در این مبارزه پیش رفتیم.

* در این شرایط تخت کافی در کشور برای بیماران وجود دارد و بیمارستانهااز همه امکانات برخوردار هستند.

* سامانه فضای مجازی در این شرایط نگذاشت که آموزش تعطیل شود، مدارس تعطیل شد اما آموزش ادامه پیدا کرد تشکر می کنم از همه کسانی که در زمینه فضای مجازی تلاش کردند.

* ما از سال ۹۳ در شورای عالی فضای مجازی مصوباتی برای زیرساخت‌ها و برای شبکه بزرگ اطلاعات در کشور گذرانیدم کار عظیم و بزرگ شروع و انجام شد و امروز می‌بینیم که بخش بزرگی از بار خدمات اجتماعی کسب و کار مردم روی دوش فضای مجازی است.

* سامانه فضای مجازی به دانش آموزان در کسب دانش کمک می کند در بخش تحقیقات ما محدودیت های داریم که به کاربر ایران خدمات نمی دهند این تحریم ها اثر گذار بود اما در عین حال همه این تحریم ها را رو پشت سر گذاشتیم.

* ما درزمینه مبارزه با کرونا با دنیا تفاوت اساسی داشتیم در شرایطی که ایران درحال تحریم و فشار اقتصادی بود ما از بانک یا صندوق بین المللی در خواست وام برای خرید تجهیزات پزشکی دادیم و آمریکا مانع شد. یعنی جنایت حکومت قبلی آمریکا در حدی بود که جلو درمان، واکسن، خرید تجهیزات پزشکی را گرفت و مانع شدند که ما وام دریافت کنیم بقیه کشورهای این مشکلات را نداشتند.

* اگر شرکت‌های دانش‌بنیان وفعالیت بخش‌های مختلف در داخل کشور برای تولید ماسک و دستکش نبود آنها به ما نمی فروختند همه در داخل تولید و یک کار بزرگی در این زمینه انجام شد.

دیدگاه