کاشف واکسن کرونا: هدف بعدی عرضه واکسن برای سرطان است

اوزلم توره چی، یکی از کاشفان نخستین واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» می گوید به زودی از فناوری استفاده شده در تولید واکسن «بیون تک-فایزر» برای مقابله با بیماری سرطان استفاده خواهد شد.

به گزارش جهان مانا به نقل از یورونیوز، او که به همراه اورگور شاهین، همسرش شرکت داروسازی «بیون تک» را پایه گذاری کرد درباره «ایمنی» واکسن ها در برابر ویروس کرونا نیز بر این باور است که مردم سراسر جهان می توانند مطمئن باشند که این واکسن ها «ایمن» هستند. این زوج دانشمند پیش از همه گیری ویروس کرونا به دنبال دستیابی به راهی برای تحریک سیستم ایمنی بدن به مقابله با تومورهای سرطانی بودند.

اوزلم توره چی و اورگور شاهین به دنبال شیوع ویروس کرونا در چین تصمیم گرفتند تا از نتیجه تلاش های دو دهه اخیر خود در راستای مقابله با همه گیری بیماری «کووید ۱۹» استفاده کنند. واکسنی که آنها طی ۱۱ ماه تولید کردند به سرعت از سوی بریتانیا، آمریکا و سپس اتحادیه اروپا مجوز دریافت کرد.

اوزلم توره چی درباره تصمیمی که به همراه همسرش برای تمرکز بر روی تولید واکسن ویروس کرونا گرفت می گوید: «اتخاذ تصمیم های جسورانه جواب می دهد. ضمن اینکه باید باور داشته باشید که اگر گروهی فوق العاده شما را همراهی می کنند هر مشکلی که در لحظه با آن روبرو می شوید قابل حل خواهد بود.»

یکی از چالش های اصلی پیش روی بنیانگذاران شرکت آلمانی «بیون تک» انجام آزمایش های بالینی برای حصول اطمینان از ایمنی واکسن ویروس کرونا بود. آنها در همین راستا با شرکت آمریکایی فایزر و شرکت چینی فوسان همکاری کردند. اوزلم توره چی یکی از درس های یک سال گذشته را واقف شدن به اهمیت «همکاری ها در سطح بین المللی» می داند.

تلاش برای عرضه واکسن‌های مشابه برای انواع سرطان

او اکنون با واکسنی که خود کاشف آن بوده واکسینه شده است. این دانشمند ترک تبار می گوید حالا بار دیگر قصد دارد هدف اولیه خود برای مقابله با بیماری سرطان را دنبال کند.

اوزلم توره چی و همکارانش در جریان تولید واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» از فناوری موسوم به «پیام رسانی آر ان ای» استفاده کردند. این فناوری سیستم ایمنی بدن را وادار به تولید پروتئین هایی برای مقابله با یک ویروس خاص می کند. فناوری «پیام رسانی آر ان ای» با روش تولید واکسن های سنتی که در آنها از ویروس غیر فعال شده یا تضعیف شده برای تولید پادتن استفاده می شد متفاوت است.

اوزلم توره چی بر این باور است که از فناوری «پیام رسانی آر ان ای» می توان برای مقابله با انواع سرطان استفاده کرد. او می گوید: «ما چند واکسن برای انواع مختلف سرطان داریم که بر فناوری پیام رسانی آر ان ای استوار است.»

او در مورد زمان عرضه این واکسن ها به بازار می گوید: «پیش بینی برای یک پیشرفت ابتکاری کار بسیار دشواری است. اما انتظار داریم که تا چند سال دیگر واکسن های ما [برای مقابله با سرطان] به جایی رسیده باشند که بتوان آنها را به مردم عرضه کرد.»

جنجال بر سر ایمنی واکسن آسترازنکا؛ «روند بررسی واکسن‌ها موشکافانه است»

اوزلم توره چی درباره جنجال های یک هفته اخیر پیرامون واکسن شرکت آسترازنکا می گوید این تصور که مراحل بررسی و تائید واکسن های کرونا به درستی طی نشده با حقیقت همخوانی ندارد.

او می گوید: «[برای تائید واکسن ها] روندی بسیاری موشکافانه طی می شود و این فرایند پس از تائید واکسن هم متوقف نمی شود.»

کاشف واکسن ویروس کرونا می افزاید: «طی روند تائید دارو یا واکسن پرسش های زیادی مطرح می شود، کارشناسان زیادی در این فرایند نقش دارند و همه داده ها و نتیجه گیری های علمی از سوی افرادی که در روند تحقیق نقشی نداشتند بررسی می شود.»

اوزلم توره چی و اورگور شاهین در خانواده های مهاجر ترک تبار متولد شدند. آنها روز جمعه یکی از عالی ترین نشان های کشور آلمان را از دست فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری این کشور دریافت کردند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در مراسم اهدای این نشان ها حضور داشت.

رئیس جمهوری آلمان در این مراسم خطاب به این زوج دانشمند گفت: «شما کارتان را با تولید دارویی برای معالجه سرطان یک نفر آغاز کردید و حالا ما برای کل بشریت واکسن داریم.»

تخمین زده می شود که تاکنون دهها میلیون نفر با واکسن «بیون تک-فایزر» در سراسر جهان در برابر بیماری «کووید ۱۹» واکسینه شده اند.

دیدگاه