ربیعی: هدف خرابکاری در نطنز جلوگیری از تداوم دیپلماسی سازنده است

سخنگوی دولت، هدف نهایی از اقدام خرابکارنه در تاسیسات نطنز را جلوگیری از ادامه روند دیپلماتیک سازنده عنوان کرد و گفت: متعهد به تلافی در زمان و شدتی متناسب هستیم و اجازه نخواهیم داد که دشمنان به اهداف سیاسی خود دست پیدا کنند.

به گزارش جهان مانا، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری ویدئوکنفرانسی، با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان، گفت: دومین رمضانی است که ملت ایران همراه با تحریم و کرونا سپری می‌کنند. امید داریم با لطف خداوند و بردباری مردم، رحمت الهی نصیب کشور و مردم خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: رمضان برای جهان اسلام فرصت صلح و کنار گذاشتن منازعات، پایان تنش در کانون‌های داغ منطقه‌ای و جهانی است و امیدواریم به برکت این ماه شریف، تحکیم و تقویت هر چه بیشتر مناسبات میان کشورهای اسلامی فراهم شود.

ربیعی با اشاره به حمله تروریستی و خرابکارانه در بخشی از تاسیسات نطنز اظهار کرد: این حمله و خرابکاری خسارت‌هایی را به همراه آورد و این اقدام علیه مرکز هسته ای نطنز، نشان دهنده شکست دشمنان پیشرفت صنعتی و سیاسی کشور برای توسعه چشمگیر کشور از یک سو و مذاکرات موفق برای رفع تحریم‌های ظالمانه از سوی دیگر است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این حرکت مذبوحانه و با تاکید بر ضرورت برخورد جامعه بین المللی به ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با این تروریسم هسته‌ای، حق خود را برای اقدام علیه عاملین، آمرین و مباشرین این حمله محفوظ می‌داند. همینطور برای ناکام گذاشتن اهداف عاملان این اقدام تروریستی دولت ایران با جدیت تمام گسترش فناوری هسته‌ای از یک سو و تلاش برای رفع تحریم‌های ظالمانه را از سوی دیگر ادامه خواهد داد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ما به اهداف ثانویه این خرابکاری کاملاً واقف هستیم. این خرابکاری هرچند موقتاً آسیب‌های محدودی به فعالیت‌های غنی‌سازی ما وارد کرده اما سازمان انرژی هسته‌ای اطمینان داده است در مدت زمان کوتاهی بخش بزرگی از آسیب‌ها را جبران و در مسیر بازسازی بنا بر تصمیم اتخاذ شده با فناوری‌های جدیدتر را آغاز کرده است. در دولت تصمیم گرفته شد در بازسازی سانتریفیوژهای آسیب دیده شده از تکنولوژی‌های برتر و نسل‌های جدیدتر سانتریفیوژ استفاده شود.

ربیعی با بیان اینکه برای ما کاملاً روشن است که ریشه این اقدام تروریستی، عصبانیت دشمنان صهیونیستی از تلاش اعضای برجام برای احیای کامل این توافق در هفته‌های گذشته است و هدف نهایی آن جلوگیری از ادامه این روند دیپلماتیک سازنده است، تصریح کرد: البته ما متعهد به تلافی هم سطح در زمان و شدتی متناسب هستیم اما اجازه نخواهیم داد که دشمنان به اهداف سیاسی خود دست پیدا کنند.

وی افزود: از همه طرف‌های برجام و همینطور دولت آمریکا که خود را طرفدار دیپلماسی می‌داند، انتظار داریم که این حمله را محکوم کرده و تعهد خود را به اعلام تعارض اقدامات خرابکارانه و تروریستی را با فرایندهای دیپلماتیک جاری اعلام کنند.

تمدید سند ۵ ساله همکاری‌های دوجانبه ایران و روسیه

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر وزیر امور خارجه روسیه به ایران، گفت: این سفر جهت گسترش روابط همکاری های دو جانبه انجام شده است. بر این اساس این سفر برای تمدید سند ۵ ساله همکاری های دو جانبه (موافقتنامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی) که به امضای دو وزیر خارجه خواهد رسید، انجام می‌شود. همچنین در خصوص مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها تبادل نظر خواهد شد.

با اجرای همسان‌سازی بخشی از دغدغه بازنشستگان رفع خواهد شد

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری همچنین با تشریح مصوبات اخیر دولت، گفت: در جلسه هیات دولت بنابر پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش مستمری حداقل‌بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی به میزان ۳۹ درصد و برای سایر سطوح (غیرحداقل‌بگیر) ۲۶ درصد به علاوه مبلغ ثابت ۲۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان به تصویب رسید.

وی افزود: با تلاش‌های سازمان تامین اجتماعی، دریافتی بازنشستگان حداقل بگیر دارای همسر و دو فرزند پس از اعمال ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی(افزایش سنواتی) نسبت به مجموع مستمری متناسب سازی شده سال۱۳۹۹ و با احتساب مرحله دوم متناسب سازی به ترتیب برای دارندگان ۳۰ سال سابقه از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و دارندگان ۲۰ سال سابقه از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در فروردین ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد.

سخنگوی دولت یادآورشد: اعمال متناسب‌سازی در سیستم نرم افزاری موجب اعتراض بخشی از متوسط بگیران (غیرحداقل‌بگیران) شد لذا بنابر سنت خوبی که در سازمان تامین اجتماعی شکل گرفته است.

ربیعی با اشاره به بررسی پنج روش (سناریو) برای اجرای متناسب‌سازی مرحله دوم برای رفع بخشی از دغدغه بازنشستگان تامین اجتماعی، اظهار کرد: یکی از این سناریوها این است که با حضور و مشارکت مسئولین کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نهایی و در پرداخت اردیبهشت ماه لحاظ خواهد شد.

وی ادامه داد: سیاست دولت و همراهی مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۹۹ تا به امروز توجه به قدرت خرید کارگران و بازنشستگان بوده است. با اجرای همسان سازی در کنار افزایش ۳۹ درصدی حقوق ها به یاری خدا بخشی از دغدغه بازنشستگان تامین اجتماعی رفع خواهد شد.

دیدگاه