پاسخ سخنگوی دولت به سوال‌هایی درباره شستا، زنده‌به‌گورکردن جوجه‌های یک روزه، تحریم و واردات دارو

سخنگوی دولت گفت: امروز دولت با مسئله سلامت انسانها در همه ابعاد آن روبرو است. دولت هم باید با پیامدهای منفی مستقیم و غیر مستقیم کرونا از جمله فقر و بیکاری و رکود مبارزه کند و این در حالی است که آثار تحریم‌ها این مبارزه را سخت تر و پیچیده تر کرده است.

علی ربیعی در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: نولیدات ماسک از ۴۰۰ هزار عدد، امروز به ۴ میلیون تولید صنعتی در روز رسیده است. از نظر تولیدات مواد بهداشتی و ضد عفونی علاوه بر تامین مصرف داخلی به مرحله صادرات نیز رسیده‌ایم. امروز فروشگاه‌های ما در سراسر کشور کلیه اقلام مورد نیاز بهداشتی مردم را عرضه می کنند.

اهم اظهارات ربیعی بدین شرح است:

 • حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برای وزارت بهداشت با اولویت تقویت و ساماندهی تولید دارو یا درصورت لزوم، واردات دارو، تجهیز تخت‌های بیمارستانی و افزایش آی‌سی‌یو برای مقابله با بیماری کرونا.
 • ما باید در خانه بمانیم، سالخوردگان و زنانی که کار ندارند در خانه بمانند، پاساژ گردی نباید داشته باشیم، کودکان هم باید در خانه بمانند چرا مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل است که اینها در خانه بمانند.
 • اصل بر خانه ماندن است. بیرون آمدن از خانه استثنا دارد و بر حسب ضرورت باید صورت بگیرد. به اعتقاد من نباید فراموش کنیم که هنوز بخش‌های بزرگی از اجتماع ما در خانه هستند. شما هم کمک کنید تا ما بتوانیم این سیاست را دنبال کنیم. ما در آن روز قادر خواهیم بود که بگوییم هم زندگی مردم را حفظ و هم بر بیماری غلبه کرده‌ایم.
 • اگر امروز این استراتژی که ۲ ستون دارد را دنبال نکنیم در روزگاری نه‌چندان دور، در ماه‌های آتی با جامعه‌ای بحران‌زده از ابعاد دیگر روبرو خواهیم بود.
 • ربیعی ادامه داد: در هیچ‌ جای دنیا اینطور نیست که افراد تماس بگیرید و درخواست انجام تست کنند. البته ممکن است که در کشوری انجام تست اینچنین باشد که ممکن است این مساله نقیض هم باشد ولی در قالب کشورهای دنیا اینطور نیست که از همه ۸۰ میلیون جمعیت کشور تست بگیرند.
 • تست‌های ما براساس علایم است و همین هوشمند بودن غربالگری نوع دوم، اتفاقا در آنجا سراغ افرادی می‌رویم که ممکن است تمایلی به انجام تست نداشته باشند. به‌طور مثال، فردی از جایی حرکت کرده و الان در ردیابی‌های اینترنتی که صورت می‌گیرد مشخص است که به چند فروشگاه مراجعه کرده باشد، ممکن است خود ما به سراغ این فرد برویم و از وی بخواهیم که معاینه شود و در صورت لزوم تست هم بدهد.

واردات دارو بدون انتقال پول ممکن نیست

 • ساده ترین راه برای روشن شدن واقعیت و مشاهده موانعی است که تحریم برای دارو و حتی کمک‌های مواد غذایی ایجاد کرده است. تلاش برای سر انجام رساندن یکی از این اقدامات از طریق سیستم بین المللی است. دولت امریکا پاسخ دهد کدام سیستم بین المللی را از تحت فشار خود خارج کرده است او می‌گوید می‌توان دارو تامین کرد اما چگونه پول آن را می‌توان انتقال داد؟ این موضوع نوعی فریبکاری بیشتر نیست. این اتفاق برای ایرانیان امروز با ادراک کامل ملموس است.
 • اگر یک شهروند عادی بخواهد اقدامی برای صادرات دارو به ایران در هر کشوری انجام دهد به شکست کامل می انجامد. حتی انتقال پول ایرانی‌ها برای اعضای خانواده شان که در خارج از کشور زندگی می کنند با هزار زحمت انجام می‌شود و از نقل و انتقال بانکی و ابتدایی ‌ترین خدمات محروم هستند و بارها و بارها دچار این مشکل شده‌اند و به راحتی می‌توان گزارش‌های متعددی در فضای رسانه‌ای با یک جستجوی ساده درباره این موانع بدست آورد.
 • آنانی که با وجود شواهد روشن همچنان به انکار غیرانسانی و نابخشودنی خود نسبت به تاثیرات تحریم بر دارو تاکید می کنند به نظرم باید به این سوال جواب دهند که چرا برای واردات داروهای خریداری شده به ایران به کانال‌های ویژه مانند کانال سوییس و اینستکس که به زحمت توانست یک مبادله دارو انجام دهد با مانع روبرو می شویم.
 • از ایرانیانی تعجب می‌کنم که در برخی رسانه‌های فارسی زبان مروج این دروغ می‌شوند. تکلیف صاحبان این رسانه‌ها مشخص است این شبکه‌ها برای ناامن کردن روانی جامعه ما ایجاد شده‌اند.

سفر ظریف به دمشق اطمینان از تداوم روند صلح در منطقه است

 • هدف سفر ظریف ادامه رایزنی‌های منطقه‌ای برای اطمینان از تداوم روند صلح و پایان دادن به منازعات منطقه‌ای است چرا که منطقه تحمل مقابله با ویروس بیماری کرونا و درگیری‌های منطقه‌ای را ندارد، زیرا مردم آسیب زیادی از این جهت می‌بینند.

در فشار و سختی کرونا هم مذاکره نمی‌کنیم

 • به رییس جمهوری آمریکا توصیه می‌کنم به جای پیدا کردن مقصرهای خیالی مسیر نادرست خود را تصحیح کند و سپس شاهد وزیدن بادهای تغییر باشد؛ بارها گفته‌ایم تحریم‌ها را بردارید به میز گروه ۱+۵ برگردد.
 • ربیعی، ایران را صلح‌طلب و صلح‌جو است ولی در چارچوب‌های معین خود زور گفتن را نمی‌پذیرد و حتی در سختی‌های بیماری کرونا به مذاکره وادار نمی‌شویم.

گزارش دیوان محاسبات فاقد همه‌جانبه‌گرایی است

 • نمی‌خواهم بگویم بسیار عالی هستیم اما در کدام دوران، فضای مجازی دولت را این گونه نقد کرده باشد؟ نامه اداری که میان دو دستگاه تا حقوق و مزایا در فضای مجازی و روزنامه‌ها منتشر می‌شود. ما هیچ اقدامی هم برای محدودسازی فضای مجازی نکردیم.
 • ضمن احترام به رئیس و کارکنان دیوان محاسبات، بحث ما این بود که نوع انتشار منجر به اتهام جدید به ایران شد. نمی‌گویم در نامه دیوان این بوده که پولی گم شده اما شکل بیان به گونه‌ای بود که افکارعمومی برداشت کرد که این پول گمشده است.
 • دوستان می‌گویند ما ننوشتم پولی گمشده است اما هر کسی آن را می‌خواند فکر می‌کرد پول گم شده است. رسانه‌های خارجی نوشته‌اند اگر به ایران پول بدهید، دچار همین سرنوشت می‌شود و گم می‌شود. یک نفر دیگری گفت بجای وام سراغ همین پول‌ها بروید. فکر می‌کنیم این گزارش می‌توانست غیرعجولانه و همراه با توضیح باشد.
 • ربیعی با بیان اینکه نامه به رئیس‌جمهور ارسال شده و در همان زمان هم وی به محض رویت گزارش، دستور لازم برای بررسی را صادر کردند، خاطرنشان کرد: گزارش مربوط به آذرماه بوده است و بهتر آن بود که از دولت سوال می‌شد که در پی آن چه اتفاقی افتاده است و این دو مسئله با هم منتشر می‌شد تا منجر به روشن شدن افکارعمومی می‌شد. شائبه‌ای هم در افکارعمومی ایجاد نمی‌شد.
 • قسمت قابل توجهی از تعهدات ارزی این کار انجام شده و از چهار و خرده‌ای به سه رسیده بود. در دوران پس از آذرماه این رقم کاهش یافته بود. یک تعداد از کالاها به کشور داخل شدند یا سفارش شدند که به دلیل تحریم نتوانستند وارد کشور شوند. خوب بود این موارد در گزارش منعکس می‌شد.
 • ای کاش اشاره می‌شد دولت تخلفات را مشخص کرده و به افراد مهلت داده اگر تا یک تاریخی کالا را وارد نکنید، پرونده‌تان در تعزیرات است. تعدادی را هم به قوه قضاییه معرفی کرده است که منتظر صدور حکم هستند.
 • مردم مطمئن باشند که دولت حتی یک دلار از ارز اختصاص داده را دنبال خواهد کرد. این ارز یا کالایش باید وارد بازار شود یا به دادگاه برود و همراه با ارزش روز هم باید آن ارز را برگرداند.

معدوم‌سازی جوجه‌های یکروزه تخلف و غیراخلاقی بود

 • از واحدهای تولیدی که در کشور وجود دارد فقط یک واحد تولیدی جوجه‌های یک روزه را معدوم کرده که شکل کار غیراخلاقی بوده است و اگر هیچ کس نباید برای این که حرف خخود را بزند به شیوه غیر اخاقی متوسل شود.
 • با واحدی تولیدی که تخلف و به شیوه غیراخلاقی جوجه‌ها را معدوم کرده است برخورد می شود. سنت مرغداری‌ها این بوده نه در این شرایط، بلکه اگر جوجه‌ها و طیور بیمار شده‌اند این اقدامات را انجام می‌دهند. در یک مقطعی تولید جوجه مقرون به صرفه نبود، اما توجیه نمی‌کند که این کار غیراخلاقی انجام شود.
 • تاکنون ۷۰هزار تن نهاده برای نیاز جامعه خریده شده , هنوز هم این روند ادامه دارد و میزان مورد نیاز بازار در ماه رمضان هیچ مشکلی نخواهد داشت.
 • ما حدود ۱۸هزارواحد تولیدی مرغ گوشتی داریم که فقط یک واحد تولیدی آن هم به تصور و ترس از بازار فروش و افت قیمت وعدم تامین نهاده و ذرت، جوجه‌ها را معدوم سازی کرده است؛ این واحد می‌توانست نه به این روش، بلکه در مرحله تخم مرغ تحویل نگیرند.

مابه التفاوت مستمری بازنشستگان در اردیبهشت و خرداد پرداخت می‌شود

 • [در پاسخ به این پرسش که چرا مستمری فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس سال ۹۸ پرداخت شد و دولت چرا برای اجرای قانون همانند سازی برای پرداخت مستمری بگیرها به سازمان تامین اجتماعی کمک نمی‌کند] : خودم وقتی در وزارتخانه ذیربط بودم همینطور بود و معمولا پرداختی از فروردین محاسبه و در اردیبهشت و خرداد ما به التفاوت پرداخت می شود.
 • امسال هم اتفاق خاصی نیفتاده است، بر مبنای سال ۹۷، مستمری فروردین ۹۸ و بر مبنای ۹۸ هم مستمری بازنشستگان در فروردین ۹۹ پرداخت شد. چون حقوق بازنشستگان نیازمند تعیین مزد شورای عالی کار است و براساس تعیین مزد در شورای عالی کار، پیشنهاد به هیات وزیران می آید و هیات وزیران میزان حقوق بازنشستگان را تعیین می کند، این امر یک فرایند زمانی دارد.

بعد از شستا، سهام شرکت آریا ساسول عرضه می‌شود

 • بعد از شستا، سهام شرکت آریا ساسول که یکی از نهادهایی عمومی است عرضه می‌شود که حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است که قبلا ۶۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است. قبلا تندگویان و سوا تامین هم به بورس رفته بودند. امروز صبح آخرین رقم را می گرفتم مجموعا ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در بازار عرضه شده و عرضه خواهد شد

دیدگاه