سلیمی‌نمین: هیچ وقت برای گفت‌وگو دیر نیست

یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: غفلت از گفت وگوی بین نسلی یا بین اقشار جامعه موجب شده که بدخواهان ایران برای ضربه زدن به کشورمان امیدوار شوند.

به گزارش جهان مانا ؛ عباس سلیمی نمین با بیان این‌که «گفتگو یک مقوله عقلانی است»، اظهار کرد: در هر جامعه‌ای سلایق مختلف وجود دارد و این سلایق باید بتوانند با گفتگو، با یکدیگر در ارتباط باشند تا درک واقعی از هم بدست بیاورند. گفتگو در سطح کلان کشور یکی از بهترین روش‌ها برای بیشترشدن اشتراکات و کمرنگ‌شدن افتراقات است. تلاش نکردن برای گفتگو، فرصتی برای کسانی ایجاد می‌کند که دنبال شکنندگی جامعه هستند.

وی ادامه داد: ما در گذشته قطعا در زمینه گفتگو کوتاهی داشته‌ایم. در این بین هم کسانی که دنبال تضعیف جامعه ایران هستند، برنامه‌های خود را اجرا کرده‌اند، با این حال در شرایط فعلی همچنان می‌توان با گفتگو، مسائل مورد اختلاف یا مسائلی که موجب رنجش اقشار یا اقوام مختلف شده را بررسی کرد تا به نتیجه درستی برسد و هرکسی متوجه شود که ضعف‌هایش کجاست.

این تحلیلگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به این‌که «باید میان گفتگو با مردم و گفتگو در سطح بین‌الملل تفکیک قائل شویم» تصریح کرد: در گفتگو با هموطنان خود که اشتراکات جدی با آن‌ها داریم باید بالاترین سطح از انعطاف وجود داشته باشد، اما گفتگو در سطح بین‌الملل حتما باید با بدبینی باشد و اساس بر این گذاشته شود که دشمن علیه ما سناریو‌های تبلیغاتی ایجاد کرده و در مقابل او باید بسیار هوشمندانه عمل کرد تا حاصل گفتگو همانی نباشد که او می‌خواهد. مثلا بیش از دو دهه است که دشمن در زمینه هسته‌ای اتهام ساخت یا حرکت به سمت ساخت بمب هسته‌ای را مطرح کرده است تا بتواند جلوی رشد علمی کشور را بگیرد که تاحدی هم در این زمینه موفقیت‌هایی بدست آورده است. گفتگو در اینجا باید با دقت زیادی انجام شود، زیرا اینجا جای خوش بینی یا انعطاف حداکثری نیست، در حالی‌که در داخل کشور در زمینه گفتگو باید انعطاف حداکثری داشت.

سلیمی همچنین با بیان این‌که «همه مردم خواهان زندگی بهتر و مناسب‌تری هستند»، گفت: افراد نادری هستند که عِرق ملی نداشته و خود را به بیگانه فروخته‌اند، اما کلیت جامعه، خواهان پیشرفت کشور و بهبود شاخص‌های مختلف کشور است؛ بنابراین گفتگو می‌تواند سوءتفاهم‌ها را برطرف سازد تا دشمن فرصت سوءاستفاده نداشته باشد. اگر فاصله میان اقشار مختلف جامعه زیاد شود، دشمن روی همین اختلافات سرمایه‌گذاری می‌کند که اکنون تا حدودی هم همین اتفاق رخ داده است. غفلت از گفت‌وگوی بین نسلی یا بین اقشار جامعه موجب شده که دشمن و بدخواهان ایران برای ضربه زدن به کشورمان امیدوار شوند.

وی با مخالفت با این نظر که «برای گفتگو دیر شده است»، خاطرنشان کرد: گفتگو اساس و اصل زندگی جمعی است. هیچ وقت برای گفتگو دیر نیست و هر زمانی گفتگو شروع شود، جلوی زیان را می‌گیرد. البته می‌شود بیان کرد که گفتگو سخت شده است، اما نمی‌شود گفت که گفتگو دیگر هیچ جایگاهی ندارد. اگر گفتگو دیر انجام شود، یافتن زیان مفاهمه هم سخت می‌شود، اما هیچ وقت گفتگو کارآمدی خود را ازدست نخواهد داد، مخصوصا که برخی مطالبات دانشجویان، مطالبات خیلی فراگیری نیست و محدود به قشر خود دانشجو است. ما باید فراتر از این سطح از مطالبات، درباره مسائل فراگیر جامعه هم گفتگو داشته باشیم. گفتگو درباره مطالبه نحوه فعالیت سلف دانشجویی که یک گفت‌وگوی حداقلی است. گفتگو درباره مسائل اقتصادی و اجتماعی کار دشواری است، زیرا دیدگاه‌ها و راهکار‌های مختلفی در این زمینه‌ها وجود دارد، اما همین گفتگو‌ها هم باید انجام شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به این‌که «برخی مطالبات دانشجویی پیچیده نیست و می‌توان درباره آن گفتگو کرد و به نتیجه رسید»، اظهار کرد: باید درباره مطالبات دانشجویی گفتگو کرد که آیا این مطالبات به بهبود محیط علمی کمک کرده یا به آن ضربه می‌زند. این بحث‌ها که پیچیده نیست و صاحب نظران می‌توانند درباره آن گفتگو کرده و به نتیجه‌ای برسند که به نفع محیط علمی کشور باشد.

سلیمی همچنین با بیان این‌که «حضور مسئولان دولتی در دانشگاه به آغاز گفتگو کمک می‌کند»، افزود: قرار نیست کسی استبداد رای داشته باشد. مسئول باید در جمع دانشجویی حرف خود را بزند و حرف دانشجو را هم بشنود. نفس شنیدن مهم نیست و قرار نیست کسی فشار بیاورد که طرف مقابل حرف او را بپذیرد. البته گفتگو هم قاعده دارد و کمترین قاعده آن این است که طرفین با آرامش حرف یکدیگر را شنیده، به طرف مخالف فرصت حرف زدن بدهند و دیدگاه خود را مطرح کنند. البته در این بین برخی دانشجویان نمی‌خواهند نظر طرف مقابل را بشنوند. وقتی جنجال می‌شود، یعنی بنا بر شنیده شدن حرف طرف مقابل نیست. کسی هم که به اصول گفتگو پایبند نیست، نباید انتظار داشته باشد که حرفش شنیده شده و تاثیرگذار باشد. جنجال کردن، شعار زشت دادن و زدن حرف‌های نامربوط، ابزار گفتگو نیست.

وی در پایان با اشاره به این‌که «برای تاثیرگذاری بایئ قواعد گفتگو رعایت شود»، گفت: اگر منطق نظر کسی درست نیست، نیازی به جنجال نیست، بلکه باید اجازه داد او نظرش را بگوید تا دیگران متوجه شوند منطق او اشتباه است، البته برخی نمی‌خواهند اصلا گفت وگویی شکل بگیرد، زیرا منافع آن‌ها در وجود دشمنی میان اقشار جامعه است.

دیدگاه