محسن هاشمی: انتخابات ریاست جمهوری از شوراها سردتر است

رئیس شورای شهر تهران معتقد است:نه تنها فضای انتخاباتی شورا ها سرد است بلکه فضای انتخاباتی ریاست جمهوری از شوراها نسبت به گذشته سردتر است .

به گزارش جهان مانا به نقل از قرن نو، ششمین روز ثبت نام داوطلبان ششمین دوره شورای شهر تهران از صبح امروز آغاز شده اما خبری از حال و هوای انتخاباتی در کشور نیست . این که انتخابات شوراها چندان از سوی مردم جدی گرفته نمی شود یا همزمانی انتخابات ریاست جمهوری بازار انتخابات شوراها را کساد کرده است را نمی توان به روشنی پاسخ داد .

اما محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران که گفته است امسال در انتخابات شوراها ثبت نام نمی کند و امیدوار است برای حضور درانتخابات ریاست جمهوری هم گول نخورد به قرن نو می گوید : کلا فضای انتخاباتی سرد است و این مربوط به فضای انتخاباتی شورا ها نیست .

او معتقد است هنوز نیات مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات برآورده نشده است و باید کشور نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری به خرج دهد . این طور نیست که تنها فضای انتخاباتی شورا ها سرد باشد بلکه فضای انتخاباتی ریاست جمهوری از شوراها نسبت به گذشته سردتر است .

او دلیل فضای ایجاد شده را بلاتکلیفی نیروهای سیاسی می داند که به شدت این سرگردانی افزایش هم داشته زیرا تلاش برای رسیدن به این پست سخت شده است و نیروهای سیاسی هم ترجیح می دهند از همان ابتدا به این عرصه ورود نکنند ، مانند مسابقه دو ماراتن که صد کیلومتر باشد و خیلی ها از همان ابتدا مسابقه نمی دهند .

هاشمی با بیان این که باید شرایط حضور نیروهای سیاسی ، احزاب و نخبگان در انتخابات به صورت جدی فراهم شود می گوید : به دلیل این که احزاب سیاسی مطمئن نیستند بتوانند نیروهای مورد نظرشان را از فیلترهای موجود عبور دهند و این انتخابات ، انتخابات ساده ای نیست از همان ابتدا ورود نمی کنند . این معضلی است که حاکمیت باید آن را حل کند در غیر این صورت ما درهر دوره از انتخابات با این مشکل رو به رو خواهیم شد .

رییس شورای شهر تهران اضافه می کند که فضای کشور همیشه در نزدیکی انتخابات دو قطبی می شود و انتخابات داغ می شود ، اما این دو قطبی شدن معمولا به تضعیف دولت مستقر ختم می شود . معمولا از یک سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری این فضاها ایجاد می شود ، در کشورهایی مانند آمریکا که از دو سال قبل فعالیت انتخاباتی آغاز می شود و درگیری ها و تهمت ها افزایش پیدا می کند و جریان های رقیب برای رای آوری انتقادها را سخت می کنند . در کشور ما معمولا از 6 ماه قبل از انتخابات این فضا شکل می گرفت که به نظر می رسد در انتخابات اخیر یک ماه مانده به انتخابات چنین فضایی ایجاد شود .

دیدگاه