واکنش آمریکا به بیانات اخیر رهبر انقلاب درباره دیپلماسی التماسی

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری به سوالاتی درباره توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط دوجانبه و بیانات اخیر رهبر انقلاب درباره اصول دیپلماسی ایران پاسخ داد.

متیو میلر، سخنگوی جدید وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به این سوال که آیا از توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط حمایت می‌کند و آن را راهی برای تنش‌زدایی در منطقه می‌داند، گفت: ما از تعاملات ادامه‌دار دیپلماتیک در منطقه حمایت می‌کنیم.

میلر با تکرار ادعاهای دولت آمریکا درباره نقش ایران در منطقه، گفت: اگر هرگونه تعاملی از این دست موجب کاهش فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه شود، ما مسلما از آن حمایت خواهیم کرد.

او همچنین تعیین علیرضا عنایتی به عنوان سفیر جدید ایران در عربستان سعودی را مورد توجه قرار داد و آن را نشانه اجرایی شدن توافق میان دو کشور تلقی کرد.

در ادامه این نشست خبری، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این که چه نظری درباره اظهارات رهبر ایران درباره اصول دیپلماسی در جمع مسئولان وزارت امور خارجه و سفرای ایرانی مبنی بر نفی «دیپلماسی التماسی» دارد، گفت: من بدون این که وارد جزئیات گزارش‌ها درباره این اظهارات شوم، می‌گویم که همچنان این موضوع که ایران هیچ گاه اجازه دست‌یابی به یک سلاح اتمی را نداشته باشد، برای دولت آمریکا در اولویت است.

رهبر معظم انقلاب روز شنبه در بخشی از بیاناتشان در جمع مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران در پردازش معنای سه کلیدواژه «عزت، حکمت و مصلحت» در مقوله سیاست خارجی، گفتند: «عزت»، نفی «دیپلماسی التماسی چه در کلام و چه در محتوا» و پرهیز از چشم دوختن به حرف و تصمیم مقامات کشورهای دیگر است.

ایشان تکیه نکردن بر اصول در سیاست خارجی را خلاف عزت و باعث تذبذب دانستند و افزودند: در همه مسائل جهانی در «حرف و اقدام و مواجهه با اقدام دیگران»، عزتمندانه و متکی بر اصول حرکت میکنیم.

 

منبع: ايسنا
دیدگاه