دفاع ظریف از آیت‌الله هاشمی: او می‌گفت موشک خوب است اما پاسخ همه مشکلات نیست

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه که در یک مراسم رونمایی از کتاب سخنرانی کرد؛ گفت: مرحوم هاشمی می‌گفت موشک خوب است اما پاسخ همه مشکلات نیست.

به گزارش جهان مانا، در ادامه بخش‌های مهم سخنرانی او را به نقل از ایلنا می‌خوانید: 

  • زمانی که آقای خاتمی  بحث گفت‌وگوی تمدن‌ها را مطرح کردند خیلی‌ها توجه‌شان به سمت تمدن رفت در صورتی که تمرکز بر گفت‌وگو بود. 
  • یکی از بزرگان آمده است بخش بندی کرده است؛ صلح، بخشایش و دوستی. هنر مبنایش بر دوستی است و بسیار می‌تواند فراتر از مبانی اولیه در این نزدیک کردن  قدرت آفرینی برای ما کار کند و ما این را نفهمیدیم و خیال کردیم پاسخ همه چیز در جای دیگری است، حال نمی‌خواهم چیزی بگویم فردا تیتر شود و ما فحش بخورم. اما ما باید بدانیم پاسخ همه چیز "آن" نیست، مرحوم آیت الله هاشمی هم یکبار گفت، موشک خوب است اما پاسخ همه مشکلات، آن نیست.
  • امروز وزارت دفاع آمریکا هزینه‌ای که برای‌ تسخیر قلب‌ها و مغزها می‌کند بسیار قابل توجه است به سربازش آموزش می‌دهد که وقتی به کشوری رفت چگونه با فرهنگ و زبان آن کشور تعامل کند. آن کسی که رأس قلدرهای این عالم است این را فهمیده است. نمی‌گویم موفق بوده است، اما حتما زبان هالیوود موثر‌تر در قدرت افزایی آمریکا اثر می‌کند.
  • حتما زبان هنر ما زبان مرحوم استاد شجریان و سینماسازان ما بهتر از بسیاری از مطالب برای قدرت ما تاثیر داشته است. چه چیزی ایران را در دنیا مطرح کرد؟ حافظ و سعدی ما را در دنیا بیشتر مطرح کرده است یا بعضی جنبه‌های دیگری که ما آن را قدرت می‌پنداریم؟  آنچه که باعث شده است این مردم بالنده باشند و حضور داشته باشند جنبه‌های غیر مادی قدرت ایران است که در نظریه ساده انگاری به آن جنبه‌های انگیزشی و معنایی می‌گویند.
  • زمانی که قدرت سخت مبنای تفکرات عالم بود امام قدرت نرم و پیروزی خون بر شمشیر را مطرح می‌کند. نامه به گورباچف مطرح می‌کند، در آن زمان که هنوز این مفاهیم مطرح نبود ما در دنیا این را مطرح می‌کردیم اما امروز پیروزی بر قلب‌ها و مغزها مطرح است،  دیپلماسی عمومی مطرح می‌شود و تاثیرگذاری بر افکار عمومی دنیا مطرح است جهانی شدن احساسات و اطلاعات مطرح است باید توجه‌مان به این عامل که می‌تواند مزیت نسبی باشد.
  •  ما می‌توانستیم در اسکار حضور پیدا کنیم، ما می‌توانیم در جشنواره‌های مختلف حضور پیدا کنیم و قدرت مردم را نشان دهیم اما متاسفانه دچار فراموشی شدیم و یا اولویت‌های دیگری بر آن تاثیرگذار و سوار شده است.

 

دیدگاه