فرمانده برکنارشده، سفیر اوکراین در لندن می شود

بنابر اعلام معاون پارلمان اوکراین، سرانجام «والری زالوژنی» فرمانده نیروهای مسلح موافقت کرد پس از برکنار شدنش، سفیر اوکراین در انگلیس شود.

 

به گزارش جهان مانا، تلویزیون سی‌ان‌ان روز پنجشنبه از تصمیم «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین برای برکناری فرمانده نیروهای مسلح این کشور خبر داد.

طبق گزارش راشا تودی، تنش‌ها بین رئیس‌جمهور اوکراین و ژنرال ارشد او از سال گذشته افزایش یافته و گزارش‌های متعددی در روزهای پیش حاکی از برکناری قریب‌الوقوع والری زالوژنی از سمت خود است.

«یوگنی شوچنکو» معاون پارلمان اوکراین در این خصوص عنوان کرد: والری زالوژنی موافقت کرده که پس از برکناری، به عنوان سفیر اوکراین در بریتانیا خدمت کند.

وی افزود: احتمال می‌رود فرمانده نیروهای مسلح طی روزهای آتی برکنار شود.

اصل ماجرا از گفت‌وگویی شروع شد که فرمانده نیروهای مسلح اوکراین در ماه نوامبر با نشریه اکونومیست انجام داد و وضعیت میدان جنگ را «بن‌بست» توصیف کرد.

طبق گزارش روزنامه نیویورک تایمز، اگرچه مقامات دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از این اظهار نظرات زالوژنی ناراحت و غافلگیر شدند اما با ارزیابی‌هایی او موافقت کردند.

پس از انتشار این گزارش، جنجال‌های فراوانی به پا شد و رابطه رئیس‌جمهور و وزیر دفاع اوکراین با فرمانده نیروهای مسلح این کشور دچار مشکلاتی شد؛ مشکلاتی که گاها با انتقادات تند و تیز همراه بوده است.

به گفته یک مقام ارشد وزارت دفاع اوکراین، زلنسکی هنوز رسما ژنرال زالوژنی را برکنار نکرده و حتی هنوز جایگزینی برای زالوژنی پیدا نکرده است. منابعی به روزنامه واشنگتن‌پست گفتند که زلنسکی در جستجوی یک چهره جدید مناسب برای فرمانده نظامی خود به امید «کاهش نارضایتی عمومی» نسبت به برکناری اوست.

 

منبع: ايسنا
دیدگاه