رییسی: میز مذاکره را ترک نکرده و نخواهیم کرد

رییسی گفت: جنگ دیروز برای بازداشتن جمهوری اسلامی از اهداف و حرکت انقلابی خود کارساز نبود و امروز هم تحریم‌ها نتوانسته ما را بازدارد. ملت و جوانان ما با وجود تهدید‌ها و تحریم‌ها توانسته‌اند این تهدید‌ها و تحریم‌ها را به فرصت‌ها تبدیل کنند.

به گزارش جهان مانا، سید ابراهیم رییسی ظهر امروز - چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲- در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور سفرای مقیم ایران اظهار کرد: میز مذاکره را ترک نکرده و نخواهیم کرد و هم برای آژانس (بین‌المللی انرژی اتمی) و هم برای کشور‌هایی که می‌خواهند بدانند ما قدرت هسته‌ای را در چه مسیری می‌خواهیم مورد استفاده قرار دهیم و انحرافی هم نبوده است، همواره مواضع خودمان را تبیین کرده‌ایم.

 

وی در ادامه افزود:، اما آن‌ها به جای اینکه منطق ما را بپذیرند آن روز جنگ را بر ما تحریم کردند و امروز هم در حال تحمیل تحریم‌ها بر ما هستند. جنگ دیروز برای بازداشتن جمهوری اسلامی از اهداف و حرکت انقلابی خود کارساز نبود و امروز هم تحریم‌ها نتوانسته ما را بازدارد. ملت و جوانان ما با وجود تهدید‌ها و تحریم‌ها توانسته‌اند این تهدید‌ها و تحریم‌ها را به فرصت‌ها تبدیل کنند.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه ما در حوزه‌های مختلفی پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی داشته‌ایم، یادآور شد: این پیشرفت‌ها هم در صنعت هسته‌ای، هم در صنعت نظامی و صنایع مختلف و حوزه‌های علم و فناوری بوده است.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ابعاد و زوایای مختلفی دارد که باید برای ملت ایران و همه ملل مسلمان و آزاده و مستقل جهان تبیین شود و مورد شناخت قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران با اتکال به خداوند با اعتماد بنفس و بدون هیچ گونه کمکی از قدرت‌های خارجی شرقی و غربی و با دست‌های خالی از سلاح‌های متعارفی که در اختیار گروه‌های مسلح در جای جای دنیا قرار دارد به ثمر نشست.

رئیسی ادامه داد: ملت ایران با اعتقاد و باور و با عزمی پولادین و اعتماد به قدرت خود که در پرتوی قدرت خداوند شکل گرفته به میدان آمد. ملت ایران اراده کرد این رژیم را که وابسته به غرب بود و منافع غربی‌ها و بیگانگان را در این کشور ترجیح می‌داد ساقط کند.

وی با تاکید بر اینکه ایران ثابت کرده دوستی‌اش با همه کشور‌ها واقعی است، عنوان کرد: جمهوری اسلامی دوست روز‌های سخت همسایگان خود بوده و این را به همسایگان اثبات کرده‌ایم. البته آمریکایی‌ها به دنبال ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی هستند در حالی که خودشان اهداف و منافع استکباریشان را دنبال می‌کنند، اما می‌خواهند ایرانی که دوست همه کشورهاست به عنوان دشمن جلوه دهند هرچند امروز به کشور‌های منطقه و دنیا اثبات شده که جمهوری اسلامی حق‌خواه است.

رئیس دولت سیزدهم در بخش دیگری با اشاره به جنگی که در فلسطین به راه افتاده، یادآور شد: نزدیک به چهار ماه از فجایعی که در منطقه به راه افتاده می‌گذرد. همین امروز اگر بخواهیم محاسبه کنیم پیروزی از آن مردم فلسطین است و رژیم صهیونیستی به واسطه اینکه نتوانست به اهدافی که از پیش اعلام کرده بود برسد، شکست خورده است. الان هم معتقدیم غربی‌ها و آمریکا، نباید برای آینده فلسطین دخالت کنند و ملت فلسطین باید آینده خود را رقم بزنند.

وی با طرح این پرسش که مگر شما از دموکراسی سخن نمی‌گویید؟ تاکید کرد: اجازه دهید که رای‌گیری شکل بگیرد. پیشنهاد رهبری فرزانه انقلاب اسلامی ایران امام خامنه‌ای - حفظه‌الله - این است که فرمودند هر فلسطینی یک رای. یعنی هر فلسطینی چه مسلمان، چه مسیحی و چه یهودی، هر کس یک رای داشته باشد و حکومت مورد نظر خود را کاملا دموکراتیک رقم بزنند.

رئیسی همچنین بیان کرد: ما از فلسطین، عدالت‌خواهی، استقلال‌طلبی دفاع خواهیم کرد چرا که این بخشی سیاست خارجی جمهوری اسلامی است. ما با ظلم، استکبار و ستم به ملت‌ها و یک‌جانبه‌گرایی مخالفت خواهیم کرد. ما معتقدیم آنچه که امروز با عنوان نظم جهانی یاد می‌شود، نظم ناعادلانه جهانی است. اگر نظم عادلانه جهانی بود امروز فلسطین چنین مورد ستم قرار نمی‌گرفت. پس باید کشور‌ها برای برقراری نظم عادلانه جهانی با یکدیگر همکاری کنند.

وی با ابراز تاسف از نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت توسط رژیم صهیونیستی، گفت: تاسفی بالاتر از آمریکا و غربی‌هاست که از این جنایات حمایت می‌کنند و بالاترین تاسف این است که سازمان‌های بین‌المللی از کارایی و کارآمدی افتاده‌اند. اگر شورای امنیت سازمان ملل کارایی داشت تا حالا باید این بمباران‌ها قطع می‌شد و اگر سازمان‌های بین‌المللی کارایی داشتند تا به حال باید جلوی این جنایت‌ها گرفته می‌شد، اما نشد. معلوم می‌شود باید در این نظم، تجدید نظر جدی و نظم عادلانه جهانی برقرار شود.

 

منبع: ايسنا
دیدگاه