ساخت ماهواره‌های جاسوسی برای یک آژانس اطلاعاتی آمریکا توسط ایلان ماسک

اسپیس‌ایکس، شرکت ایلان ماسک طبق گفته‌ پنج منبع آگاه در حال ساخت شبکه‌ای از صدها ماهواره جاسوسی تحت قراردادی طبقه‌بندی‌شده با یک آژانس اطلاعاتی آمریکا است. این خبر، نشان‌دهنده‌ تعمیق روابط بین شرکت فضایی ایلان ماسک، کارآفرین میلیاردر و سازمان‌های امنیت ملی ایالات متحده است.

به گزارش جهان مانا، این شبکه توسط واحد تجاری استارشیلدِ اسپیس‌ایکس براساس قراردادی به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار که در سال ۲۰۲۱ با دفتر ملی شناسایی (NRO)، یک آژانس اطلاعاتی که ماهواره‌های جاسوسی را مدیریت می‌کند، امضا شده، در حال ساخت است.

 

این برنامه‌ها وسعت مشارکت اسپیس‌ایکس در پروژه‌های اطلاعاتی و نظامی ایالات متحده را نشان می‌دهد و سرمایه‌گذاری عمیق‌تر پنتاگون را در سیستم‌های ماهواره‌ای عظیم با مدار پایین زمین (Low Earth Orbit) که برای پشتیبانی از نیروهای زمینی طراحی شده‌اند، نشان می‌دهد.

این منابع می‌گویند که در صورت موفقیت، این برنامه به طور قابل توجهی توانایی دولت و ارتش آمریکا را برای شناسایی سریع اهداف بالقوه در تقریباً هر نقطه از جهان افزایش می‌دهد.

وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشته است که در ماه فوریه قرارداد محرمانه ۱.۸ میلیارد دلاری استارشیلد با یک آژانس اطلاعاتی ناشناس بدون جزییات اهداف برنامه منعقد شده است. 

به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی این قرارداد اسپیس‌ایکس برای یک سیستم جاسوسی قدرتمند جدید با صدها ماهواره با قابلیت تصویربرداری از زمین است که می‌تواند به صورت گروهی در مدارهای پایین عمل کند و آژانس جاسوسی که شرکت ماسک با آن کار می‌کند، دفتر ملی شناسایی است.

زمان راه‌اندازی آنلاین شبکه‌ جدید ماهواره‌ها مشخص نیست و هنوز معلوم نیست چه شرکت‌های دیگری با قراردادهای خود بخشی از این برنامه هستند.

اسپیس‌ایکس، بزرگترین اپراتور ماهواره‌ای جهان، درباره نقشش در این قرارداد و جزئیات پرتاب ماهواره‌ها اظهارنظری نکرده است.

دفتر ملی شناسایی اما در بیانیه‌ای به مأموریت خود برای توسعه‌ یک سیستم ماهواره‌ای پیچیده و مشارکت‌هایش با سایر آژانس‌های دولتی، شرکت‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و کشورها اذعان کرد، اما از اظهار نظر در مورد میزان مشارکت اسپیس‌ایکس خودداری کرد.

این منابع گفتند که این ماهواره‌ها می‌توانند اهداف روی زمین را ردیابی کنند و آن داده‌ها را با مقامات اطلاعاتی و نظامی ایالات متحده به اشتراک بگذارند. به گفته آنها، این امر به دولت آمریکا این امکان را می‌دهد تا به سرعت تصاویر مداوم از فعالیت‌های روی زمین در تقریباً هر نقطه‌ای از جهان ثبت کند و به عملیات اطلاعاتی و نظامی کمک کند.

به گفته آنها از سال ۲۰۲۰، حدود دوازده نمونه‌ اولیه در میان ماهواره‌های دیگر روی موشک‌های فالکن ۹ اسپیس‌ایکس پرتاب شده‌اند.

پایگاه داده‌ دولتی ایالات متحده از اجرام در مدار نشان می‌دهد که چندین مأموریت اسپیس‌ایکس ماهواره‌هایی را پرتاب کرده‌اند که نه این شرکت و نه دولت هرگز آن‌ها را تأیید نکرده‌اند. دو منبع تأیید کردند که این‌ها نمونه‌های اولیه برای شبکه‌ استارشیلد هستند.

پنتاگون هم‌اکنون مشتری بزرگی برای اسپیس‌ایکس است و از موشک‌های فالکن ۹ آن برای پرتاب محموله‌های نظامی به فضا استفاده می‌کند.

شبکه‌ استارشیلد که در حال برنامه‌ریزی است، از استارلینک جدا است. استارلینک مجموعه‌ رو به رشد اینترنت پهن‌باند تجاری اسپیس‌ایکس است که با حدود ۵ هزار و ۵۰۰  ماهواره در فضا، اینترنت تقریبا جهانی را برای مصرف‌کنندگان، شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی فراهم می‌کند.

مجموعه‌ ماهواره‌های جاسوسی طبقه‌بندی‌شده‌ استارشیلد، یکی از قابلیت‌های فضایی بسیار موردعلاقه‌ دولت آمریکا است. دلیل این علاقه، عرضه‌ مداوم، فراگیر و سریع پوشش‌دهی فعالیت‌های روی زمین توسط این شبکه است. یکی از منابع در توصیف وسعت این شبکه گفت: «هیچ‌کس نمی‌تواند پنهان شود.»

آمریکا می‌خواهد قدرت نظامی برتر در فضا باشد

شبکه‌ استارشیلد بخشی از رقابت فزاینده‌ آمریکا و رقبایش برای تبدیل شدن به قدرت برتر نظامی در فضا است. این رقابت تا حدی با گسترش سیستم‌های ماهواره‌ جاسوسی به جای استفاده از فضاپیماهای حجیم و گران‌قیمت در مدارهای بالاتر، پیش می‌رود. در مقابل، شبکه‌ عظیم با مدار پایین زمین می‌تواند تصاویر سریع‌تر و تقریبا دائمی از زمین را ارائه دهد.

چین همچنین قصد دارد ساخت مجموعه‌ ماهواره‌ای خودش را آغاز کند و پنتاگون درباره‌ تهدید سلاح‌های فضایی از طرف روسیه که می‌توانند کل شبکه‌های ماهواره‌ای را از کار بیندازند، هشدار داده است.

هدف استارشیلد این است که در برابر حملات قدرت‌های فضایی پیشرفته مقاوم‌تر باشد.

به گفته منابع آگاه، این شبکه همچنین برای گسترش قابل توجه توانایی سنجش از راه دور دولت آمریکا در نظر گرفته شده است و از ماهواره‌های بزرگ با حسگرهای تصویربرداری و تعداد بیشتری ماهواره‌ رله تشکیل خواهد شد که داده‌های تصویربرداری و سایر ارتباطات را با استفاده از لیزرهای بین ماهواره‌ای در سراسر شبکه منتقل می‌کنند.

دفتر شناسایی ملی (NRO) شامل پرسنل نیروی فضایی آمریکا و سیا است و تصاویر ماهواره‌ای طبقه‌بندی‌شده را برای پنتاگون و سایر سازمان‌های اطلاعاتی فراهم می‌کند. به گفته‌ سه منبع، حسگرهای به کار رفته در ماهواره‌های جاسوسی توسط شرکتی دیگر تامین خواهد شد.

 

دیدگاه
آخرین اخبار
بازار