سازمان ملل: اسراییل مانع انتقال کمک‌های غذایی به غزه می‌شود

سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد که اسراییل در میان کاروان‌های انواع کمک‌هایی که برای غزه فرستاده می‌شوند، عمدتا مانع از ورود کاروان‌های کمک‌های غذایی می‌شود؛ آن هم در حالی که این منطقه در آستانه قحطی قرار دارد.

به گزارش جهان مانا، ینس لائرکه، سخنگوی آژانس کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در جریان یک نشست خبری در ژنو، با اشاره به آمارهای ماه مارس گفت که دریافت مجوز برای تحویل مواد غذایی بسیار دشوارتر از دریافت مجوز برای تحویل سایر کمک‌ها به نوار غزه بوده است.

او به خبرنگاران گفت: «ممانعت از حرکت کاروان‌های غذایی که باید به‌ویژه به سمت شمال غزه می‌رفتند، یعنی جایی که ۷۰ درصد مردم آن با قحطی روبرو هستند، سه برابر بیشتر از ممانعت از حرکت سایر کاروان‌های حاوی کمکهای بشردوستانه بوده است.»

۶ ماه از آغاز حمله حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر می‌گذرد و اسرائیل در حال حاضر با فشارهای بین‌المللی فزاینده‌ای برای موافقت با ورود کمک‌های بیشتر به غزه مواجه است.

با این وجود اسرائیل مدعی است که مشکل اصلی، نحوه توزیع کمک‌های سازمان ملل در غزه است.

 

اما ینس لائرکه، سخنگوی آژانس کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل این ادعای اسرائیل را رد کرد و گفت چنین مقایسه‌هایی به دلایل متعدد «بی‌معنی» است.

به همین دلیل به گفته آقای لائرکه «اعداد هرگز مطابقت ندارند.»

او همچنین به تأخیرهای مربوط به ساعات کار گذرگاه و این واقعیت اشاره کرد که اسرائیل رانندگان و کامیون‌های مصری را از حضور همزمان با رانندگان و کامیون‌های فلسطینی در یک منطقه منع می‌کند.

به گفته او مشکل دیگر «توزیع بدون مانع» کمک‌ها است. زیرا در حالی که اسرائیل به شیوه توزیع سازمان ملل انتقاد دارد «نیمی از کاروان‌های مواد غذایی که قرار بود در ماه مارس به مناطق شمالی بروند، توسط همان مقامات اسرائیلی رد شدند».

 

دیدگاه
آخرین اخبار
بازار