سردار علایی:‌ بهترین پاسخ این است که اسراییل را همیشه در ترس نگهداشت

سردار حسین علایی، فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه پاسداران و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌الملل، از دام اسرائیل برای وارد کردن آمریکا به درگیری نظامی با ایران روایت کرده و می‌گوید؛ «سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، اجتناب از جنگ چه با اسرائیل و چه با آمریکاست. ولی اسرائیل سال‌هاست که به دنبال درگیر شدن با ایران است.»​

به گزارش جهان مانا، سین علایی، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌الملل، گفت: «بهترین پاسخ به ترور‌های اسرائیل، در انتظار نگاه داشتن حکومت نتانیاهو و در آماده باش نگاه داشتن ارتش اسرائیل و خسته کردن نظامیان صهیونیست از نظر روحی و روانی است.»

بهترین پاسخ به هر نوع جنایت اسرائیل از جمله حمله ارتش رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق و به شهادت رسیدن فرماندهان سربلند ایرانی و پاسداران سرافراز، واکنش فوری و متناسب با این آدم کشی‌هاست. البته چنین پاسخی وقتی امکان‌پذیر است که ایران از قبل خود را از هر لحاظ و از ابعاد گوناگون سیاسی، نظامی و تبلیغاتی آماده کرده باشد.

اطلاعات لازم را به دست آورده و اهداف خود را شناسایی کرده باشد و تسلیحات، تجهیزات و مهمات لازم را برای وارد آوردن ضربه قاطع فراهم آورده باشد. همچنین واکنش فوری ایران به عملیات ترور اسرائیل زمانی موثر و کارآمد است که موجب خاتمه دادن به عملیات صهیونیست‌ها در ترور فرماندهان سپاه و نیز رزمندگان مقاومت شود. اما اگر اطمینان از دریافت چنین نتیجه‌ای وجود نداشته باشد، بهترین پاسخ به ترور‌های اسرائیل، در انتظار نگاه داشتن حکومت نتانیاهو و در آماده باش نگاه داشتن ارتش اسرائیل و خسته کردن نظامیان صهیونیست از نظر روحی و روانی است.

به این ترتیب ایران فرصت آن را پیدا می‌کند تا یک عملیات هوشمندانه و بازدارنده را طرح‌ریزی کند و آن را در زمان مناسب و علیه اهداف معین به اجرا درآورد.

بدین منظور هیچ نیازی به برپایی سروصدا، مصاحبه، سخنرانی، موضع گیری و هشدار نیست. هرگاه عملیات انجام شد، آنگاه مردم و حکومت تروریستی اسرائیل خواهند فهمید که هیچ جنایتی بدون پاسخِ درخور و متناسب باقی نخواهد ماند؛ بنابراین بهتر است که در افکار عمومی انتظار پاسخ فوری و عکس‌العملی ایجاد نشود. مسئولین محترم کشور و اصحاب رسانه بهتر است در سخن گفتن از قرآن مجید بیاموزند که: لم تقولون ما لا تفعلون؟

مبنای صبر استراتژیک آن است که ایران اهداف پشت پرده حمله اسرائیل به فرماندهان خود و ساختمان دیپلماتیک را که باید از تعرض مصون باشد، بتواند به خوبی درک کند و آن را تجزیه و تحلیل نماید. اگر هدف نتانیاهو از ترور فرماندهان ایرانی، کشاندن پای جمهوری اسلامی ایران به جنگ برای فرار از عوارض کشتار بیرحمانه و نسل کشی در نوار غزه باشد، باید مراقب بود تا در دام اسرائیل برای وارد کردن آمریکا به درگیری نظامی با ایران نیفتد.

روابط روسیه با اسرائیل همیشه خوب بوده است و هیچگاه تا کنون روسیه به دفاع از خاک سوریه در برابر تهاجمات اسرائیل نپرداخته است. در حالی که ارتش روسیه در سوریه حضور داشته است، ولی چند سال پیش اسرائیل با کمک آمریکا، سرزمین‌های اشغالی جولان را رسماً به اراضی اشغالی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی ملحق کرد؛ بنابراین روسیه بنای بر مخالفت با اقدامات نظامی و بمباران‌های اسرائیل در خاک سوریه را ندارد. اینکه پدافند هوایی روسیه نسبت به حملات هوایی اسرائیل به اهداف لبنانی و ایرانی در خاک سوریه بی تفاوت بوده است، جای ابهام فراوانی دارد. شاید بی‌مناسبت نباشد که وزارت امور خارجه ایران با روسیه در باره این موضوع گفتگو کند.

در هر صورت حمله اسرائیل به مردم غزه به نفع روسیه در جریان جنگ آن کشور با اوکراین تمام شده است. کمک‌های تسلیحاتی و مالی آمریکا و اروپا به اسرائیل برای گسترش نسل‌کشی در نوار غزه، حساسیت دولت‌های غربی را از وقایع اکراین کم کرده و آن‌ها را به حمایت بیشتر از آدم‌کشی‌های اسرائیل واداشته است.

سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، اجتناب از جنگ چه با اسرائیل و چه با آمریکاست. ولی اسرائیل سال‌هاست که به دنبال درگیر شدن با ایران است. البته ایران معتقد است که بدون تشکیل یک دولت فلسطینی در تمامی سرزمین‌های اشغالی آنهم با رأی همه مردم فلسطینی اعم از ساکنین و آوارگان، بحران خاورمیانه حل نخواهد شد و در این منطقه صلح و آرامش برقرار نخواهد شد.

اما از آنجا که اسرائیل موجودیتش را با طرح راهکار ایران برای افکار عمومی در خطر می‌بیند، تنها راه حل را در گسترش جنگ می‌بیند. به همین دلیل اسرائیل سال‌هاست که به تأسیسات هسته‌ای ایران حملات سایبری و فیزیکی انجام می‌دهد، دست به خرابکاری در صنایع اتمی ایران می‌زند و دانشمندان هسته‌ای، موشکی و پهپادی ایران را ترور می‌کند؛ با کمک آمریکا دست به ترور فرماندهان میدانی ایران زده است.

در هر صورت، ایران به دنبال ایجاد صلح و آرامش در خاورمیانه از طریق رسیدن فلسطینی‌ها به حق و حقوق خودشان از جمله حق زندگی است و سیاست‌های آمریکا و اسرائیل را مانع تحقق صلح در خاورمیانه می‌داند. در وضع کنونی نیز جمهوری اسلامی ایران به شدت مراقب است تا گرفتار طرح و توطئه اسرائیل برای جنگیدن با ایران نشود.

 

دیدگاه