واکنش‌های بین‌المللی به بروز حادثه برای بالگرد حامل رییسی

کشورهای جهان به خبر بروز سانحه برای الگرد حامل «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه واکنش نشان دادند.

به گزارش جهان مانا؛ عصر یکشنبه و پس از آنکه رئیس‌جمهور و تیم همراه در حال بازگشت از مراسم افتتاح سد «قیز قلعه‌سی» در مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان بودند، خبری مبنی بر وقوع حادثه برای بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهانش در رسانه‌ها منتشر شد.

رئیس‌جمهور، آیت‌الله «سید محمدعلی آل‌هاشم» امام جمعه تبریز، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه، «مالک رحمتی» استاندار آذربایجان شرقی و چند نفر دیگر از همراهان از جمله سرنشینان این بالگرد بوده‌اند.

«محسن منصوری» معاون اجرایی رئیس‌جمهور درباره این حادثه گفت: از نقاط امیدوارکننده وقوع سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهوری این است با یکی از سرنشینان بالگرد و یکی از کادر پرواز ارتباط برقرار شده است که نشان می‌دهد میزان سختی حادثه بالا نبوده است.

در اولین واکنش، «عزت الرشق» از رهبران جنبش حماس در اظهاراتی گفت: قلب‌های ما با ملت برادر ایران است. از خداوند متعال می خواهیم که رئیس‌جمهور ایران، وزیر خارجه این کشور و همراهان آن‌ها را مورد لطف خود قرار دهد.

جنبش حماس نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به دنبال این حادثه دردناک و ناگوار، همدردی کامل خود را با رهبری، دولت و ملت ایران اعلام کرده و از درگاه خداوند مسئلت داریم رئیس‌جمهور ایران و هیأت همراه ایشان را محفوظ و سلامت نگاه داشته و هرگونه بدی و آسیبی را از ملت عزیز ایران دور نماید.

وزارت خارجه آمریکا در موضع‌گیری درباره این سانحه اعلام کرد: ما از نزدیک گزارش‌ها درباره فرود سخت احتمالی بالگرد که حامل رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران بوده را دنبال می‌کنیم.

کاخ سفید هم اعلام کرد «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در جریان گزارش‌ها درباره سانحه بروز یافته برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران قرار گرفته است.

«شارل میشل» رئیس شورای اروپا در واکنش به گزارش‌ها درباره سانحه برای بالگرد حامل رئیسی گفت که اتحادیه اروپا از نزدیک این وضعیت را رصد می‌کند.

«الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان ضمن ابراز ناراحتی از حادثه پیش آمده برای رئیس‌جمهور ایران، اعلام کرد که کشورش آماده هرگونه کمک و حمایت از ایران است.

«محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق به وزارت کشور، هلال احمر و طرف‌های ذیربط در این کشور دستور داد تا برای کمک به ایران برای یافتن بالگرد حامل رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و همراهان آن‌ها تمام امکانات خود را به کار بگیرند.

«عبدالطیف جمال رشید» رئیس‌جمهور عراق نیز با سفیر ایران در بغداد تماس گرفت و پیگیر حادثه بالگرد رئیس‌جمهور شد.

«نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق هم نوشت: من با نگرانی عمیق اخبار حادثه برای بالگرد ریاست‌جمهوری ایران را دنبال می‌کنم. از خدا می‌خواهم که آن‌ها و یارانشان را سالم نگه دارد و برایشان دعا می‌کنیم. فکر ما در این برهه سخت با رهبری و مردم دوست و همسایه ایران است».

دفتر ریاست جمهوری پاکستان «نگرانی عمیق» خود درباره بروز سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران را ابراز کرده و برای او آرزوی سلامتی کرد.

مقامات مصر و شخصیت‌های مردمی این کشور طی تماس تلفنی با رئیس دفتر حافظ منافع ایران در مصر، جویای حال رئیس‌جمهورو همراهانش شدند و برای سلامتی‌شان دعا کردند.

وزارت خارجه ارمنستان اعلام کرد از اخبار واصله از ایران درمورد سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور این کشور شوکه شده است و ارمنستان آماده تقدیم تمام کمک‌های لازم در این زمینه است.

حکومت سرپرست افغانستان (طالبان) اعلام کرد که در پی سانحه برای بالگرد رئیسی و هیات همراهش «در کنار حکومت و ملت برادر و همسایه ایران قرار دارد».

جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد: با نگرانی شدید خبر حادثه بالگرد رئیس‌جمهور ایران را دریافت کردیم و با برادرانمان در ایران اعلام همبستگی می‌کنیم.

«علی ابوشاهین» عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی در پی انتشار خبر بروز سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران، گفت: همبستگی خود را با جمهوری اسلامی ایران اعلام می کنیم. برای رئیس‌جمهور و هیات همراه آرزوی سلامتی می‌کنیم.

«نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند نوشت: من عمیقا نگران گزارش‌ها درخصوص پرواز امروز بالگرد رئیس‌جمهور رئیسی هستم. ما در این لحظه همبستگی خود را با ملت ایران ابراز می‌کنیم و برای سلامتی رئیس‌جمهور دعا می‌کنیم.

 

منبع: ايسنا
دیدگاه
آخرین اخبار
بازار